Kikericsfélék

A mai cikkben a Kikericsfélék-ről fogunk beszélni, egy olyan témáról, amely világszerte több millió ember figyelmét felkeltette. A Kikericsfélék olyan téma, amely érdeklődést és vitát vált ki, mivel nagy hatással van életünk különböző területeire. Az egészségre és a jólétre gyakorolt ​​hatásától a kultúrában és a társadalomban betöltött relevanciájáig a Kikericsfélék alapvető szerepet játszik az emberek mindennapi életében. Ebben a cikkben a Kikericsfélék-hez kapcsolódó különféle szempontokat és szempontokat vizsgáljuk meg, hogy jobban megértsük annak fontosságát és befolyását a modern világban.

Kikericsfélék
Colchicum byzantinum virágai
Colchicum byzantinum virágai
Rendszertani besorolás
Ország: Növények (Plantae)
Törzs: Zárvatermők (Magnoliophyta)
Osztály: Egyszikűek (Liliopsida)
Rend: Liliomvirágúak (Liliales)
Család: Kikericsfélék (Colchicaceae)
DC.
Nemzetségek
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Kikericsfélék témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Kikericsfélék témájú kategóriát.

A kikericsfélék (Colchicaceae) az egyszikűek (Liliopsida) osztályában a liliomvirágúak (Liliales) rendjének egyik családja. Az APG III-rendszerben a korábban ide tartozó, ám morfológiailag jól megkülönböztethető monotipikus Petermannia génuszt külön családdá emelték ki, Petermanniaceae néven.

Tulajdonságaik

Gumós vagy hagymagumós növények. Bibéjük lebenyezett, a hat lepellevél egy-egy porzót zár be a rügyben. Magházuk felső állású. A kikerics (Colchicum) fajok, lepelleveleinek alja hosszú csővé nőtt össze: ez a cső rejti a föld alatt elhelyezkedő magházat, amelyben a mag csak tavasszal érik a földfelszín fölé emelkedő tokterméssé. Fitokémiai különlegességük a kolchicin nevű tropolon-alkaloid termelése.

Életmódjuk

A tavaszi kikericsfélék (például magyar kikerics, sárga kikerics) levelek közt nyílnak. Az őszi fajok (például őszi kikerics, homoki kikerics) levele csak tavasszal bújik elő. E fajok termése a telet föld alatti tokban vészeli át, és csak tavasszal, levélnyílás után érik be.

Jellemző hazai fajaik

Források