Karsai János

Karsai János
Életrajzi adatok
Született1945február 1. (79 éves)
Pánd
Származásmagyar magyar
HázastársaKarsai Gizella
GyermekeiKarsai Veronika
Karsai J. András
Pályafutása
Híres szerepeiSüsü Csukás István: Süsü, a sárkány
Rávana Ramajana
Tanár Suli-buli
Karsai János IMDb-adatlapja
PORT.hu-adatlap
SablonWikidataSegítség

Karsai János (Pánd, 1945. február 1. –) magyar pantomimművész, koreográfus, színész, tanár.

Életpályája

„…minden gesztusnak külön élete van…

1966-ban amatőr előadóként kezdte. Színésznek készült, pályája a Pinceszínházban indult, Léner Péterhez és Kapás Dezsőhöz járt. Buster Keaton és Stan és Pan–filmek némajátéka nagy hatással voltak rá, 1968-ban kezdett el a pantomimmel foglalkozni. Kárpáthy Zoltán Hársfa utcai iskolájában tanult, a mimes technikán kívül táncot, vívást. 1970-ben lett hivatásos művész, mimos. Önállóestekkel lépett fel az Egyetemi Színpadon. 1974-ben megalapította első saját pantomimes csapatát Mimikri-Mim néven, amelynek tagjai: Karsai Gizella, Laczkó Vladimir és Pál Ferenc voltak. (A csapat hamarosan Karsai Pantomim Rt. néven lett országosan ismert.) Rendszeresen szerepelt például a Játékszínben, a Thália Színházban, a Körszínházban és Egerben az Agria Játékok előadásain is. Koreográfusként, mozgástervezőként, játékmesterként számos előadásban dolgozott. Fellépett külföldön is: Olaszországban, Moszkvában, Berlinben, Strasbourgban, Újvidéken, járt Prágában, Ladislav Fialkánál, bemutatót és előadást tartott a nemzetközi pantomimes munkafesztiválon Jerzy Grotowski és Henryk Tomaszewski városában, Wrocławban. Tanított az Almássy téri Szabadidőközpontban, a Pesti Magyar Színiakadémián, a Theatrum Színiakadémián, színjátszóknak mozgásgyakorlatokat oktatott.

Házastársa: Karsai Gizella pantomimművész, oktató, énekes és dalszerző. Gyermekeik: Karsai Veronika pantomimművész, pedagógus, teatrológus és Karsai J. András színész, pantomim- és táncművész, énekes-dalszerző.

Színházi szerepeiből

Koreográfiáiból

Rendezéseiből

Önálló est

Filmek, tv

- Víkend a Marson (1973) – Hermelin és naftalin (1988) – Az énekmester (1988) – A fejedelmi sonkacsont (1988) – Szegény árvák (1988) – Aranybolhák (1988) – A cserbenhagyó (1990) – Macskaszerelem (1990) – A táncmester (1990)

Jegyzetek

  1. Magyar Ifjúság, 1977. Augusztus 5. (21. évfolyam, 31. szám) Karsai „Rt”

Források