Kövi fodorka

Ebben a cikkben elmélyülünk a Kövi fodorka izgalmas világában, feltárva eredetét, fejlődését és különféle mai alkalmazásait. A társadalomra gyakorolt ​​hatásától a szakmai téren való jelentőségéig a Kövi fodorka kitörölhetetlen nyomot hagyott mindennapi életünk különböző területein. Az idő múlásával a Kövi fodorka döntő szerepet játszott a történelemben, befolyásolva a kultúrákat, irányzatokat és mozgalmakat szerte a világon. Mély elemzéssel megvizsgáljuk, hogyan alakította a Kövi fodorka az általunk ismert világot, és hogyan hagyott maradandó nyomot a valóság megértésében. Készüljön fel arra, hogy felfedezze a Kövi fodorka lenyűgöző oldalait, és azt, ahogyan továbbra is alakítja jelenünket és jövőnket.

Kövi fodorka
Rendszertani besorolás
Ország: Növények (Plantae)
Törzs: Harasztok (Pteridophyta)
Osztály: Valódi páfrányok (Pteridopsida)
Rend: Bordapáfrányok (Blechnales)
Család: Fodorkafélék (Aspleniaceae)
Nemzetség: Fodorka (Asplenium)
Faj: A. ruta-muraria
Tudományos név
Asplenium ruta-muraria
L.
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Kövi fodorka témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Kövi fodorka témájú médiaállományokat és Kövi fodorka témájú kategóriát.

Kövi fodorka

A kövi fodorka (Asplenium ruta-muraria), Magyarországon honos örökzöld páfrányfaj, sziklagyepekben, erdőkben, falakon találhatjuk meg, a mészkő alapkőzetet kedveli. A Mátrában megtalálhatóak állományai.[1][2]

Tulajdonságai

Kis termetű évelő növény, 5–10 cm magasra nő. Levele hármasan összetett. Áttelelő szerve rizóma. A spórák április-májusban érnek.

Gondozása

A laza, tőzeges, tápanyagban szegény talajt kedveli. Bőségesen öntözzük 2-3 naponta. Nem bírja a szárazságot. Magas páratartalmat igényel, száraz helyen rendszeresen permetezzük a leveleit. Fényigénye közepes, a félárnyékot kedveli. A növény spóravetéssel szaporítható.

Jegyzetek

  1. Adatok a Mátra és környéke edényes flórájának ismeretéhez. kitaibelia.unideb.hu. (Hozzáférés: 2017. március 22.)
  2. A Woodsia ilvensis (L.) R. Br. ˙j előfordulása az Eperjesi Tokaji-hegységben. kitaibelia.unideb.hu. (Hozzáférés: 2017. március 22.)

Források