Juan Boscán

Ebben a cikkben elmélyülünk a Juan Boscán lenyűgöző világában, feltárva annak több oldalát, a társadalomra gyakorolt ​​hatását, időbeli alakulását és a jelenlegi kontextusban való relevanciáját. A Juan Boscán eredetétől napjainkig alapvető szerepet játszott különböző területeken, vitákat, elmélkedéseket és érzelmeket generált a tapasztaltak között. Részletes elemzésen keresztül megvizsgáljuk a különböző kultúrákra gyakorolt ​​hatását, a történelemben betöltött jelentőségét és a jövőbe vetítését. Nem számít, hogy a Juan Boscán személy, téma, dátum vagy bármilyen más elem, mert jelentése túlmutat a határokon, és végtelen lehetőségeket nyit meg a lényegének és a minket körülvevő világra gyakorolt ​​hatásának megértésére.

Juan Boscán
Született1490[1][2][3]
Barcelona[4]
Elhunyt1542. szeptember 21. (51-52 évesen)[5][2][6][7]
Perpignan
Állampolgárságaaz Aragón Korona országai
HázastársaAna Girón de Rebolledo
Foglalkozása
A Wikimédia Commons tartalmaz Juan Boscán témájú médiaállományokat.

Juan Boscán Almogávar vagy Joan Boscà i Almogàver (Barcelona, 1495. – Barcelona, 1542. szeptember 21.) spanyol költő.

Élete

Gazdag patricius család sarjaként született. Egy ideig Katolikus Ferdinánd hadseregében szolgált, majd nagy utazásokat tett külföldön és 1519-ben hazatérve annyira megnyerte V. Károly kegyét, hogy a király az albai herceg nevelését rábízta. Utolsó éveit szülővárosában töltötte. Első költeményeit még az ókasztiliai dalok egyszerű modorában írta, azonban később belemélyedve Petrarca, Dante és a régi klasszikusok szellemébe, verseiben nagyobb súlyt fektetett az olasz elegánciára, a forma helyes voltára. Nagy érdeme, hogy ő vezette be a spanyol költészetbe az olasz költői műfajokat, a canhet, a terziniát stb., nemkülönben a nyolcas rímet. Boscán használta egyszersmind először Spanyolországban a rím nélküli jambust is. Művei (Obras) először Barcelonában jelentek meg 1543-ban.

Jegyzetek

  1. Német Nemzeti Könyvtár: Integrált katalógustár (Németország) (német nyelven). Integrált katalógustár (Németország) . (Hozzáférés: 2015. október 15.)
  2. a b SNAC (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  3. Sapere enciklopédia (olasz nyelven). De Agostini Editore, 2001
  4. Német Nemzeti Könyvtár: Integrált katalógustár (Németország) (német nyelven). Integrált katalógustár (Németország) . (Hozzáférés: 2014. december 15.)
  5. Francia Nemzeti Könyvtár: BnF-források (francia nyelven). (Hozzáférés: 2015. október 10.)
  6. Encyclopædia Britannica (angol nyelven). Encyclopædia Britannica Online . (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  7. Gran Enciclopèdia Catalana (katalán nyelven). Nagy Katalán Enciklopédia . Grup Enciclopèdia

Források