II. Sten Sture

A mai világban a II. Sten Sture fontos és érdekes témává vált a különböző területekről és profilokból származó emberek számára. Legyenek szó kutatókról, szakemberekről, diákokról vagy egyszerűen kíváncsi egyénekről, a II. Sten Sture felkeltette a figyelmet és vitákat váltott ki különböző terekben. A társadalomra gyakorolt ​​hatásától a globális kihatásokig a II. Sten Sture olyan témának bizonyult, amely megérdemli a mélyreható feltárást és elemzést. Ebben a cikkben elmélyülünk a II. Sten Sture különböző dimenzióiban, hogy megértsük jelentőségét és a valóságunkra gyakorolt ​​hatását.

II. Sten Sture

Svédország birodalmi kormányzója
Uralkodási ideje
1512 1520
ElődjeErik Trolle
UtódjaII. Zsarnok Keresztély
Született1493[1]
Elhunyt1520. február 3. (26-27 évesen)[2][3]
Mälaren-tó
NyughelyeKatarina kyrkogård
ÉdesapjaSvante Nilsson
ÉdesanyjaIliana Erengislesdotter av Geddeholm, heiress of Ulvåsa manor
HázastársaChristina Gyllenstierna
Gyermekei
  • Svante Stensson Sture
  • Nils Stensson Sture
  • Gustaf Sture
A Wikimédia Commons tartalmaz II. Sten Sture témájú médiaállományokat.

Ifjabb Sten Sture halála a Mälaren-tó jegén.
Carl Gustaf Hellqvist festménye (1880)

Ifjabb Sten Sture (?, 1493Mälaren-tó, 1520. február 3.) svéd államférfi, Svédország kormányzója a kalmari unió idején 1512-től haláláig.

Élete

Ifjabb Sten Sture 1493-ban született, apja Svante Nilsson, Svédország kormányzója, a Sture család leszármazottja; anyja Iliana Gisladotter Gädda volt.

Apja halálakor Sten még csak tizennyolc éves volt. A Titkos Tanács Svante Nilsson helyett Erik Trolle főtanácsost választotta kormányzónak, aki támogatta a Dániával való uniót. Az ifjabb Sten azonban, az apja által ráhagyott csapatokat felhasználva, erőszakkal megdöntötte az uralmát. Sten ígéretet tett, hogy folytatja a tárgyalásokat Dániával, a tanács pedig elismerte őt kormányzóként Trolle helyett.

Sten valódi célja az volt, hogy megőrizze Svédország függetlenségét. Felvette a Sture családnevet, melyet dédnagyanyja is viselt, emlékezve Öreg Sten Sture-ra, aki apja harmad-unokatestvére volt.

Ifjabb Sten tudta, hogy a háború Dániával előbb-utóbb elkerülhetetlen lesz, ezért 1513-ban békét kötött Oroszországgal.

Kormányzóként konfliktusba keveredett Gustav Trolle érsekkel, Eric Trolle fiával. Az érsek nagyobb autonómiát követelt az egyház számára. Sten megfosztatta címétől és bebörtönöztette az érseket.

A dán király, II. Keresztély végül megindította a háborút Svédország ellen. Ifjabb Sten Sture 1520. január 19.-én a bogesundi csatában súlyosan megsebesült, és menekülés közben a Mälaren-tó jegén meghalt.

II. Keresztélyt svéd királlyá koronázták, Gustav érsek pedig bosszút állhatott Sten Sture hívein és azokon, akik támogatták a lemondatását. Az érsek listát állított össze az ellenségeiről, és eretnekséggel vádolta őket. A király a vádlottakat a stockholmi vérfürdőben kivégeztette, még Sten Sture holttestét is kihantolták, és máglyán elégették.

Jegyzetek

  1. Sapere enciklopédia (olasz nyelven). De Agostini Editore, 2001
  2. Sten Svantesson Sture (svéd nyelven). Svenskt biografiskt lexikon
  3. Find a Grave (angol nyelven). Find a Grave . (Hozzáférés: 2024. november 14.)

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Sten Sture the Younger című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.