Hindustan Times

Hindustan Times
Formátumbroadsheet
OrszágIndia
Alapítva1924
Tulajdonos
  • HT Media
  • Birla család
KiadóHT Media
Nyelvangol
SzékhelyÚjdelhi
OCLC231696742
ISSN0972-0243
A Hindustan Times weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Hindustan Times témájú médiaállományokat.

A Hindustan Times (eredetileg: The Hindustan Times) Indiában megjelenő napilap, a legnagyobb példányszámú angol nyelvű periodika az országban. A lap központja Delhiben van, de hat városban jelennek meg mutációi és kilenc nagyvárosban nyomtatják. Példányszáma 2019 nyarán 945 ezer volt.

Sajtópiaci helyzete

Hindustan Times reklám Delhiben

Indiában az angol nyelvű lapok – a magyarországi helyzettel ellentétben – egyáltalán nem számítanak ritkaságnak, csak a Delhiben kiadott lapok közel fele angol nyelvű – egyébként összesen 13 nyelven jelennek meg periodikák a metropoliszban. A lap az indiai nemzet egyik köztiszteletben álló családjához kötődik: Mohandász Gandhi támogatója volt a megjelenésének, sőt, évekig egyik fia, Devdas Gandhi volt a lap főszerkesztője. Ekként a lap évtizedekig ahhoz a párthoz állt közel, melynek Gandhi is tagja volt: az Indiai Nemzeti Kongresszushoz (INC). A lap indulásakor új minőséget, magasabb követelményeket hozott az indiai sajtóba. Ahogy az indiai társadalom, úgy a lap is sokat fejlődött fennállása 100 éve alatt. A lap felmérése szerint az egymillió körüli példányt 3 millióan olvassák. Megjelennek mutációi Delhiben, Mumbaiban, Lakhnauban, Patnában, Ráncsíban és Kolkatában (Kalkuttában), a nyomtatást pedig Bhopálban, Csandígarhban, Delhiben, Mumbaiban, Dzsaipurban, Kolkatában, Lakhnauban, Patnában és Ráncsíban végzik.

A lap elsősorban politikával foglalkozik, egy 1972-ben készült összesítés szerint a lap hírszolgáltatásának harmadát a belpolitikai hírek, 40 százalékát gazdasági információk teszik ki. Kifejezetten pénzügyi és tőzsdei ügyletekkel hat-nyolc hasábon foglalkoznak, míg külpolitikáról csak két hasáb szól. A teljes terjedelem felét reklámok tették ki, melyen belül az indiai társadalomban nagy hagyománnyal bíró házassági hirdetések két oldalt töltöttek meg. Ez utóbbi szokás az eltelt évtizedekben mit sem változott: 2007-ben a házassági hirdetések mintegy negyedkilós mellékletet tettek ki az újság mellett.

Története

A lapot az indiai politikai aktivista, Sunder Singh Lyallpuri alapította, aki az Akali mozgalom, és a szikh Akali Párt létrehozója is volt. 1924. október 16-án jelent meg első ízben, a bemutatón személyesen Mohandász Gandhi is jelen volt. Az 1920-as évek végéig a lap folyamatosan anyagi gondokkal küzdött, egymást váltották a befektető-tulajdonosok, míg végül az ország egyik leggazdagabb famíliája, a Birla család tulajdonába került, és áttételesen ma is e család birtokolja a lapot. Az 1970-es évek Indiában nagy társadalmi feszültségek közt teltek, melynek során – az alapító Gandhival csak véletlen névrokonságban lévő, ám szintén az INC-ben politizáló – Indira Gandhi bevezette a cenzúrát. A sajtócenzúra felfüggesztését követően valamennyi lap példányszáma rohamosan emelkedni kezdett, a Hindustan Timest kivéve: a napilap ugyanis ebben az időben is kormánypártinak számított. Ennek ellenére a lap megőrizte vezető szerepét az angol nyelvű napilapok piacán, példányszáma az 1920-as években elért 3 ezerről 1971-re 130 ezerre nőtt, napjainkra pedig 1 millió körül ingadozik.

A lapot kiadó HT Media mára médiavállalattá nőtte ki magát: 19 nyomtatott lapot ad ki az országban, több internetes hírportálja van – jellemzően a nyomtatott lapok online mutációi – és egy rádióállomást is működtet.

A World Association of Newspapers (Újságok Világszövetsége – WAN) összesítése szerint a Hindustan Times a világ legolvasottabb napilapjai között a 41. helyen állt 2014-ben.

Jegyzetek

  1. a bIndian Readership Survey (IRS) 2014”, Newswatch.in, 2019. október 16. (Hozzáférés: 2019. november 30.) 
  2. General Review. Registrar of Newspapers for India. . (Hozzáférés: 2006. december 21.)
  3. Shashi Shekhar: A cleaner India would be a real tribute to Mahatma Gandhi. Hindustan Times (angolul) (2017. október 1.) (Hozzáférés: 2019. november 30.)
  4. Hindustan Times. HT Media (2017) (Hozzáférés: 2019. november 30.) arch
  5. a b Fülöp Géza – Gallyas Ferenc: Mit kell tudni a világ sajtójáról?: The Hindustan Times. Budapest: Kossuth Kiadó. 1972. 63. o.  
  6. Dunai Péter: Tandoori csirke hiperrakétával. Népszabadság, LXVI. évf. 4. sz. (2008. január 5.) 6. o.
  7. Atul Dev: Same Old News: History repeating at Shobhana Bhartia’s Hindustan Times. The Caravan (angolul) (2018. december 10.) (Hozzáférés: 2019. december 1.)
  8. A világsajtó hírei. Magyar Sajtó (folyóirat), XVIII. évf. 5. sz. (1977. május) 153. o.
  9. George, T. J. S.. Lessons In Journalism. Viva Books Private Limited (2007). ISBN 978-81-309-0788-8 
  10. Mira Milosevic, Jim Chisholm, Larry Kilman, Teemu Henriksson: World Press Trends 2014. WAN-IFRA (2014. október 7.) (Hozzáférés: 2019. december 1.) arch (fizetős hozzáférés).