Henri Delaunay

A következő cikkben alaposan megvizsgáljuk a Henri Delaunay témáját, és elemezzük a társadalom különböző aspektusaira gyakorolt ​​hatását. A keletkezésétől a mai fejlődéséig elmélyülünk történelmi, kulturális és társadalmi vonatkozásaiban. Ezenkívül megvizsgáljuk a Henri Delaunay körül létező különböző nézőpontokat és véleményeket, és azt, hogy ezek hogyan befolyásolták a társadalomban való felfogását. Kétségtelen, hogy a Henri Delaunay az idők során viták és viták tárgya volt, ezért ez az elemzés átfogó és objektív képet kíván adni annak mai relevanciájáról.

Henri Delaunay
Személyes adatok
Teljes névHenri Delaunay
Születési dátum1883. június 15.
Születési helyPárizs, Franciaország
Halálozási dátum1955. november 9. (72 évesen)
Halálozási helyVille-d’Avray, Franciaország
Nemzeti játékvezetés
ÉvekBajnokságStátusz
1906–?I. Ligajátékvezető
A Wikimédia Commons tartalmaz Henri Delaunay témájú médiaállományokat.

Henri Delaunay (Párizs, 1883. június 15.Ville-d’Avray, 1955. november 9.) francia labdarúgó-sportvezető, az UEFA első főtitkára, Pierre Delaunay apja.

Pályafutása

Labdarúgóként

Fiatal éveiben társaihoz hasonlóan aktívan sportolt labdarúgóként. A párizsi csapatban, az Étoile des Deux Lacs-nak volt aktív tagja.

Labdarúgó-játékvezetőként

Nemzeti játékvezetés

Az aktív labdarúgást befejezve játékvezetőnek jelentkezett. A mérkőzésvezetéstől az AF Garenne-DovesES Benevolence találkozó után vonult vissza, amikor is a labda olyan erővel találta el az arcát, hogy a sípot lenyelve, két fogát elveszítve súlyosan megsérült.

Sportvezetőként

{{Több kép}}: nincs elég kép

Az aktív sportolást befejezve 1906-tól elindította sportvezetői karrierjét. Az Étoile des Deux Lacs elnökeként szerzett érdemeit elismerve előbb a Francia labdarúgó-szövetség (CFI) elődjének, majd az 1919-ben megalakul labdarúgó-szövetség főtitkára lett, alig 23 évesen. Nevéhez fűződik a Francia Kupa megszervezése. 1924-1928 között a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) elnökségében, elnök helyettesi pozícióban tevékenykedett. Már az 1927-ben letette a FIFA elnökségének asztalára az Európai-labdarúgó válogatottak részére kiírandó – az 1916 óta működő dél-amerikai bajnokság mintájára – Európa-bajnokság tervezetét. A FIFA elnöksége nem támogatta elképzelését, félve európai pozíciójának elvesztésétől.

Aktív szakmai hozzáértével támogatta az első, az Uruguayban rendezendő, az 1930-as labdarúgó-világbajnokságot. Hugo Meisl "Ausztria futballminisztere" nem tervezgetett, hanem a tettek mezejére lépett és a csatlakozó európai országok labdarúgó-szövetségeinek összefogásával 1927-ben útjára indította a válogatott csapatok részére az Európa-kupa versenysorozatot. A torna 1955-től dr. Gerő Kupa néven 4 évenként került lebonyolításra. A FIFA képviseletében tagja lett az International Board a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) Szabályalkotó Testületének, a szabályok egyértelmű értelmezése érdekében ő készítette az első magyarázatokat. A klubvilágbajnokság elődjét is ő alkotta meg, amely azt volt hivatott eldönteni, hogy melyik a világ legjobb klubcsapata (Európa és Dél-Amerika vált a labdarúgóvilág legjobb kontinenseié).

A FIFA 1904-es alapítása után pontosan ötven évvel, 1954. június 15-én alapították a svájci Bázelban, a francia, az olasz és a belga labdarúgó szövetségek megbeszélése eredményeként az Európai Labdarúgó-szövetséget, az UEFA-t. Delaunay természetesen ott bábáskodott, olyannyira, hogy ő lett a szervezet első főtitkára (1954–1955), első elnöke pedig Ebbe Schwartz. Nem volt véletlen, hogy újra javasolta a harminc évvel korábban félresöpört javaslatát az Európai nemzetek kupájának elindításáról. Az ötlet megvalósíthatóságának vizsgálatára bizottságot állítottak fel, de a sors igazságtalansága, hogy nem várhatta meg az eredményét, 1955. november 9-én meghalt.

Az Európai nemzetek kupáját 1960-ban rendezték meg először, amely később a Labdarúgó-Európa-bajnokság nevet kapta. A győztesnek járó trófeát róla nevezték el.

Források