A mai világban a Háló (matematika) alapvető szerepet játszik a társadalomban. Legyen szó a technológia, a kultúra, a politika vagy a mindennapi élet bármely más területéről, a Háló (matematika) jelentős hatással bír. A Háló (matematika) eredetétől napjainkig tanulmányozás, vita és viták tárgya volt, folyamatos érdeklődést váltva ki szakértők és rajongók körében egyaránt. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Háló (matematika) szerepét a mai társadalomban, elemezve hatását a különböző területeken és jelentőségét a mai világban.
A matematikában a hálónak két egymással ekvivalens definíciója létezik, az egyik rendezési relációkkal (ld. részbenrendezett halmazok) definiálja a háló fogalmát, a másik pedig (amely R. Dedekindtől ered, aki a német Dualgrouppe (duálcsoport, kettőscsoport) elnevezést találta rá ki[1]) kétváltozós műveletekkel, kétműveletes algebrai struktúraként. A részbenrendezett halmazok közül azokat nevezzük hálónak, amelyekre bármely kételemű részhalmazára teljesül, hogy az adott kételemű halmaznak van szuprémuma és infimuma. Ha egy részbenrendezett halmaz bármely részhalmazára (tehát nem csak a kételeműekre) teljesül az, hogy létezik szuprémuma és infimuma, akkor teljes hálóról beszélünk. Az algebrai struktúrák felől megközelítve a háló fogalmát azt mondhatjuk, hogy a hálók olyan struktúrák, amelyekben definiálva van két kétváltozós kommutatív, asszociatív művelet, amelyek eleget tesznek az ún. elnyelési azonosságoknak is.
A háló alábbi két definíciója ekvivalens:
Az részbenrendezett halmazt hálónak nevezzük, ha bármely kételemű részhalmazának létezik legkisebb felső korlátja és legnagyobb alsó korlátja.
Az részbenrendezett halmazt teljes hálónak nevezzük, ha bármely részhalmazának létezik legkisebb felső korlátja és legnagyobb alsó korlátja.
Az kétműveletes algebrai struktúrát hálónak nevezzük, ha , kétváltozós műveletek -n, amelyekre tetszőleges elemekre teljesülnek a következők:
Az műveletet egyesítésnek, a műveletet pedig metszetnek hívjuk.
Ha a két műveletet megcseréljük, akkor a duális hálót kapjuk.
A véges rendezett halmazok irányított gráfokkal ábrázolhatók, amiben az elemek a pontok, és egy a-b él akkor létezik, ha b fedi a-t. Ezeket a gráfokat Hasse-diagramoknak nevezzük. Az ilyen gráfok úgy is ábrázolhatók, hogy az összes él felfelé mutasson. Így is szokás ábrázolni őket, de irányítás nélkül.
Az L háló disztributív, ha mindkét művelet disztributív a másikra:
Az L háló moduláris, ha:
Ez ekvivalens a következővel:
A disztributivitásból következik a modularitás, de fordítva nem.
Az L háló teljes, ha tetszőleges részhalmazának van legkisebb felső korlátja és legnagyobb alsó korlátja is. Ezt a tulajdonságot az egész hálóra alkalmazva kapjuk, hogy van legnagyobb és legkisebb eleme.
Ha az egyesítésnek van neutrális eleme, akkor ezt a háló nullelemének (0) nevezzük. Ha létezik, akkor egyértelmű, és a háló legkisebb eleme. Duálisan, ha a metszetnek van neutrális eleme, akkor az a háló egységeleme (1). Ez szintén egyértelmű, ha létezik, és a háló legnagyobb eleme.
Ha az L hálóban van 0 és 1, és valamely a elemhez van b elem, hogy
akkor b-t a komplementerének hívjuk. Ha L minden elemének van komplementere, és az egyértelmű, akkor az L háló komplementumos.
A komplementumos disztributív háló Boole-háló, más néven Boole-algebra.
Legyen és két háló. Ha az függvényre teljesül, hogy
akkor f hálóhomomorfizmus. Ha f bijektív, akkor izomorfizmus.
A hálóhomomorfizmusok rendezéstartók, azaz monoton függvények: ha
Ez az állítás nem fordítható meg, azaz nem minden monoton hálófüggvény homomorfizmus.
M részhálója L-nek, ha zárt az L-beli műveletekre nézve, azaz minden a és b elemére
M háló az L-beli műveletek M-re vett leszűkítésével.