Girolamo Romanino

Ebben a cikkben elmélyülünk a Girolamo Romanino témájában, és feltárjuk annak számos oldalát. A Girolamo Romanino olyan téma, amely nagy érdeklődést váltott ki különböző területeken, a tudománytól a populáris kultúráig. A történelem során a Girolamo Romanino vita, kutatás és elmélkedés tárgya volt, és ma is aktuális. Elmélyedünk a Girolamo Romanino különböző perspektíváiban, és foglalkozunk annak fontosságával, következményeivel és a társadalomra gyakorolt ​​hatásával. Ezzel a cikkel a Girolamo Romanino átfogó és naprakész vízióját kívánjuk kínálni azzal a céllal, hogy gazdagítsuk a tudást és elősegítsük az ezzel a lenyűgöző témával kapcsolatos gondolkodást.

Girolamo Romanino
Önarcképe a budapesti Szépművészeti Múzeumban
Önarcképe a budapesti Szépművészeti Múzeumban
Született

Brescia[5]
Elhunyt

Brescia[5]
Állampolgárságaolasz[6]
Foglalkozása
  • festőművész
  • fresco painter
  • rajzoló
A Wikimédia Commons tartalmaz Girolamo Romanino témájú médiaállományokat.

Giralomo Romanino (egyéb névalakok: Girolamo di Romanino, il Romanino) (Brescia, 1485. körül – 1562 körül) olasz reneszánsz festő, a bresciai iskola kiemelkedő mestere, a cinquecento jelentős festője. Feltehetően Civerchio tanítványa volt, stílusára mégis a velencei kolorizmus hatott. Ennek bizonyítéka a velencei Accademiában található fiatalkori Pietája. Giorgione, Tiziano, Lorenzo Lotto és Palma Vecchio hatottak rá elsősorban. Művészetét hatásos, ünnepélyes színkezelés és komponálásmód jellemzi, amely távol áll a korszakban már fel-felbukkanó manierizmustól.

Fiatalkori oltárképei

  • Madonna szentekkel (Brescia, San Rocco)
  • Szent Péter és Pál (Kassel, Képtár)
  • Trónoló Madonna angyalokkal és szentekkel (1513 körül, Brescia, Képtár)

Érett művészete

Utolsó vacsora, freskó, Pisogne (Olaszország)

Érettebb alkotásai már kissé távolabb állnak a velencei hatástól, ezüstös, hűvös ozás jellemzi őket, bár Giorgione hatása még mindig erőteljes. Példa erre a Szépművészeti Múzeumban látható Férfiarckép. Sokoldalú művészetében még mindig jelentős helyet foglalnak el az oltárképek.

  • Mária mennybemenetele (Bergamo, Saint' Alessandro in Colonna)

Freskófestéssel is foglalkozott, témái főként bibliai tárgyúak.

  • Jézus szenvedésének története (ciklus a cremonai dómban, 1517-től festve)
  • Lázár feltámasztása és Simon lakomája (Brescia, San Giovanni Evangelista-templom, 1521.)
  • A trentoi püspöki rezidencia (Castello del Buonconsiglio) dekoratív freskói (1531-32)

A Szépművészeti Múzeumban őrzik Önarcképét és további három festményt tulajdonítanak neki, amelyek Niccolo Orsini életét jelenítik meg.

Jegyzetek

  1. Athenaeum. (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  2. a b Német Nemzeti Könyvtár: Integrált katalógustár (Németország) (német nyelven). Integrált katalógustár (Németország) . (Hozzáférés: 2024. december 27.)
  3. a b SNAC (angol nyelven). (Hozzáférés: 2024. december 27.)
  4. a b Benezit Dictionary of Artists (angol nyelven). Benezit művészeti lexikon (Oxford) . Oxford University Press, 2006 (Hozzáférés: 2024. december 27.)
  5. a b c Collectie Boijmans Online. (Hozzáférés: 2024. április 19.)
  6. mutualart.com

Források

  • Művészeti lexikon, Akadémiai Kiadó, Bp, 1968.

További információk