Ebben a cikkben a Erfán Ferenc témáját széles és részletes perspektívából tárgyaljuk, hogy az olvasó teljes és mélyreható képet kapjon róla. A Erfán Ferenc-hez kapcsolódó különféle oldalakat és szempontokat megvizsgáljuk, elemezve annak fontosságát és relevanciáját a különböző területeken. Emellett a témában különböző nézőpontok és szakértői vélemények is bemutatásra kerülnek, azzal a céllal, hogy a Erfán Ferenc-ről ismereteket és megértést gazdagítsanak. A cikkben végig olyan statisztikai adatok, példák, esettanulmányok és gyakorlati gyakorlatok szerepelnek, amelyek lehetővé teszik az olvasó számára, hogy elmélyüljön a témában, és alkalmazza a megszerzett ismereteket.
Erfán Ferenc | |
Született | 1959. január 28. (66 éves) |
Állampolgársága | ukrán |
Foglalkozása | festőművész |
Erfán Ferenc (Ungvár, Szovjetunió, 1959. január 28. –) festő- és iparművész. A Magyar Művészeti Akadémia tagja (2005). Boksay József unokája.
Középfokú tanulmányokat a Kijevi Képzőművészeti Szakközépiskolában (1974-1979) folytatott. Érettségi vizsgája után felvették a lvivi Iparművészeti Főiskolára (1979-1984), ahol Monasztirszkij Vitold és Frank Iván voltak a mesterei. Ungváron él és alkot. 1990 óta alapító tagja a Kárpátaljai Magyar Képző- és Iparművészek Révész Imre Társaságának, ezen képzőművészeti társulat által rendezett csoportos kiállításokon vesz részt. A Révész Imre Társaság 1991 májusában alakult, 20 éves fennállásának jubileumát 2011. május 19-én ünnepelte jubileumi kiállítással egybekötve.[1] Erfán Ferenc 2009 óta az ungvári Boksay József Szépművészeti Megyei Múzeum igazgatója.
Az 1990-es években magyarországi művésztelepekre látogatott, dolgozott a tiszapéterfalvi, mezőkövesdi, lakiteleki alkotótelepeken. Kárpátaljai alkotói táborokban is dolgozik, elsősorban a Hollósy Simon Alkotótáborban (Visk, Ökörmező, Rahó). 2009 kora tavaszán a III. Hollósy Simon Alkotótáborban (Rahó, 2008 nyara) készült munkákból nyílt kiállítás Beregszászban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ), a Kárpátaljai Magyar Képző- és Iparművészek Révész Imre Társasága (RIT) és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola szervezésében, e kiállításon is ott szerepeltek Erfán Ferenc alkotásai.[2]
Festőként mind a figurális ábrázolás, mind a tájképfestés terén otthonosan mozog. A naturalista, impresszionista, posztimpresszionista stílusok, s a kárpátaljai festőiskola hagyományai nyomán alakítja sajátos egyéni stílusát. Képeit ukrajnai és magyarországi múzeumok őrzik, köztük a Tiszapéterfalvi Galéria (Tiszapéterfalva), a Mezőkövesdi Városi Galéria (Mezőkövesd).
Iparművészként az üveg és a textil anyagok művészi megmunkálásával foglalkozik. Az üvegfestés és a kerámiaművészet sem idegen tőle. A köztéri művek közt térkompozíciós alkotásaival tűnik ki.
Kiállított még Oroszországban, Lengyelországban, Romániában is.