Bordal

Ma a Bordal-ről fogunk beszélni, egy olyan témáról, amely érdeklődést és vitát váltott ki a mai társadalomban. A Bordal egy olyan téma, amelyet a pszichológiától a politikáig különböző területeken tanulmányoztak és elemeztek, beleértve a populáris kultúrát és a technológiát is. Ez a cikk a Bordal átfogó és frissített jövőképét kívánja kínálni, foglalkozva annak különböző aspektusaival és a mindennapi életre gyakorolt ​​hatásával. Ezen a vonalon fogjuk feltárni a Bordal legfontosabb aspektusait, megvizsgáljuk annak következményeit és lehetséges megoldásait. Kétségtelenül a Bordal olyan téma, amely senkit sem hagy közömbösen, és kulcsfontosságú, hogy mélyen megértsük, hogy jobban megértsük azt a világot, amelyben élünk.

A bordal a dal egyik változata, amely gyakran az ital dicséretét szólaltatja meg. Lírai műfaj, amelyet a népköltészet is ismer.

Története

Eredetileg olyan dalt jelentett, amelyet ivás, borozás közben énekeltek, s amely a bort, a borivást magasztalta. Kialakulása az ókori görög költészethez tartozó monódikus lírával hozható összefüggésbe. A műfaj leghíresebb alkotói ebben a korszakban Alkaiosz és az elsősorban bordalairól ismert Anakreón voltak, akik különösen nagy hatással voltak az európai költészetre. A latinoknál Quintus Horatius Flaccus a legkiemelkedőbb szerző, ő a műfajnak egy filozófiai gondolatokkal átszőtt változatát teremtette meg. Az európai középkor jellemző bordaltípusa a vágánsköltészet keretében született meg. A 11-12. századból számos bordal maradt fenn, a legtöbb a Carmina Burana gyűjteményében. (Míg kocsmában jól időzünk...). A 18. század rokokó bordalai Anakreón hangnemében szólaltak meg. A 19. századi magyar irodalomban is kedvelt műfaj volt.

Ismert bordalok a magyar irodalomban

Jankó János: Csokonai a lakodalomban (1869)

Források

További információk

Commons:Category:Drinking songs
A Wikimédia Commons tartalmaz Bordal témájú médiaállományokat.