Bartos Erika

Bartos Erika
Bartos Erika dedikál
Bartos Erika dedikál
Született1974február 7. (50 éves)
Budapest, Magyarország
Állampolgárságamagyar
Nemzetiségemagyar magyar
Foglalkozásaíró, építészmérnök
KitüntetéseiJanikovszky Éva-díj (2018)
A Wikimédia Commons tartalmaz Bartos Erika témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Bartos Erika (Budapest, 1974. február 7.–) magyar író, építészmérnök. Többek között a Bogyó és Babóca, valamint Anna, Peti és Gergő könyvsorozatok szerzője. Bogyó és Babóca sorozatából rajzfilm is készült, mely a rendszerváltás óta az első magyar animációs mesesorozat. Pályája kezdetétől fogva aktívan foglalkozik speciális szükségletű, vagy súlyos betegségben szenvedő gyermekekkel. Művei több nyelven megjelentek, meséinek egy része Braille nyomtatásban és jelnyelven is elérhető.

Életút

Az építészmérnök végzettségű Bartos Erika 1974-ben született, három gyermek édesanyja. Nyolc évig a Magyar Rádió Gyermekkórusában énekelt; 1992-ben az Eötvös József Gimnáziumban érettségizett. 1998-ban szerzett diplomát a BME Építészmérnöki Karán. Egyetemi évei alatt több pályázat díjnyertese volt. Svédországban és Izraelben is szakmai ösztöndíjjal tanult. Építészmérnökként két mérnöki irodában praktizált, de foglalkoztatta a BME is. Építész diplomája mellett képesítést szerzett a kiadványszerkesztés, a számítógépes grafika és a lakberendezés területén.

Első rajzos meséit gyermekei részére készítette. Barátai, ismerősei késztetésére rendezte azokat sajtó alá. Első művét, a Bogyó és Babóca mesesorozatot a Pozsonyi Pagony Kiadó jelentette meg. A tizenöt kötetre tervezett mű első része 2004-ben; a tizenegyedik 2010-ben jelent meg. Ezt az alkotását német nyelvre is lefordították. Készült diafilm és CD feldolgozás is. 2010-ben mutatták be a Bogyó és Babóca filmváltozatát. A sikeren felbuzdulva Bartos Erika egy második sorozatot is elindított a családi ihletettségű Anna és Peti; később Anna, Peti és Gergő címmel, ami már az Alexandra könyvkiadó gondozásában jelentek meg. Ez idáig százhetven mesét tartalmazó, tizenegy kötetes sorozat. Habár ezen történetek kronológiailag másodikként jelentek meg, de valójában a szerző első meséi, amit barátai körében megosztott ezen témára épült.

Megjelent több verseskötete is. új területet nyitva a témával kapcsolatban.

Tanulmányok

Méltatás és kritika

Bartos Erika meséi és rajzai nagy segítséget jelentenek a kisgyerekeknek ahhoz, hogy a nap során felgyülemlett szorongásokat oldják, és a gyerekek választ kapjanak olyan kérdésekre, amelyeket még nem is igazán tudnak feltenni. E kitűnő könyveknek, az Anna, Peti és Gergő sorozatnak köszönhetően a kicsik újra átélhetik a mindennapok örömeit, fájdalmait.
– Boldizsár Ildikó mesepszichológus, 2007
Örömmel ajánlom a kis és nagy olvasók figyelmébe Bartos Erika verseskötetét! Mindig öröm, ha a gyerekek hozzájuk szóló könyvet kapnak, jó könyvből sose elég! Bartos Erika nagy beleérzéssel és tehetséggel ábrázolja a gyerekek világát, és felmutatja az apró dolgokban a csodákat. Muzsikáló ritmusú versei könnyen a fülünkbe és a szívünkbe lopóznak, méltó követője a nagy mestereknek, de megőrzi eredeti hangját. Külön kell beszélni a versekhez kedvesen illeszkedő rajzokról, ritka, hogy egy költő egyben ilyen tehetségesen tudjon rajzolni is. Rajz és vers együtt deríti fel a szívünket!
– Csukás István író, 2009
A szövegek nyelvi minősége sok helyen egyszerűen csapnivaló...A szövegekből szinte teljesen hiányoznak a gyűjtőnevek és a névmások, az elbeszélő mindent újra és újra megnevez, ami rettentő redundanciákhoz vezet.... Ha az Anna, Peti és Gergő-mesék bizonyos fenntartásokkal ajánlhatók kisgyermekes családoknak, a Bartos-versek zömétől bizony érdemes inkább távol tartani gyermekeinket.
– Molnár Gábor Tamás, 2009

Művei

Bábozás

Gyermekmesék

Leporellók

Meseregények

Gyermekversek

Egyéb kötetek

Építészeti könyvek

Speciális kiadványok

A Segítő könyvek között olyan kötetek szerepelnek, melyek speciális témákról szólnak, gyermeknyelven. Sok ember munkája rejlik e könyvek mögött, egyetlen céllal készültek, hogy segítséget hozzanak az érintetteknek. Ezek a művek mind karitatív vállalások, a szerző ezek elkészítését ellenszolgáltatás nélkül vállalta, amiért 2014-ben az Emberi Erőforrások PRO VOLUNTARIUS oklevelében részesült.

Film

Diafilmek

A Bogyó és Babóca sorozat első meséje 2004-ben jelent meg diafilmen, az első könyv megjelenésével egy időben. Ez jelentős lépést jelentett a magyar diafilmgyártás életében, hiszen ez a mese törte meg a több mint tíz éves csendet, és adott új lendületet a mára már hungarikumnak számító diafilmgyártásnak. A Bogyó és Babóca volt az első digitális technikával készülő diafilm.

Cd; hangoskönyv

Idegen nyelvű kiadványok

Applikáció

Díjai

Jelentősebb kiállítások, fesztiválok, meseprogramok

Jegyzetek

  1. Petőfi Irodalmi Múzeum névtér. (Hozzáférés: 2020. március 10.)
  2. Bartos Erika, a rajzoló, mesélő építészmérnök. nlcafe.hu, 2008. június 23. (Hozzáférés: 2016. március 31.)
  3. Gondolatok a könyveimről. bartoserika.hu. (Hozzáférés: 2016. március 31.)
  4. Molnár Gábor Tamás (2009. február 20.). „Mese, olvasás, kritika” (LIII. évfolyam 8. szám), Kiadó: ÉS.  
  5. 2010-ben a Fonogram díj jelöltje, "Az év hazai gyermekalbuma" kategóriában.
  6. Segítő könyvek | Bartos Erika (angol nyelven). www.bartoserika.hu. (Hozzáférés: 2017. június 12.)
  7. Átadták Budapest díszpolgári címeit (magyar nyelven). enbudapestem.hu, 2023. november 17. (Hozzáférés: 2023. november 17.)

Források

További információk