Anghel Saligny

Ebben a cikkben a Anghel Saligny-ről fogunk beszélni, egy olyan témáról, amely az elmúlt években nagyon fontossá vált. A Anghel Saligny egy olyan téma, amely folyamatosan fejlődik, és különböző érdeklődési területeket fed le, a tudománytól és a technológiától a politikáig és a társadalomig. Az évek során a Anghel Saligny felkeltette a szakértők, az akadémikusok és a nagyközönség figyelmét, vitákat, kutatásokat és új nézőpontokat generálva. Ebben az értelemben fontos mélyrehatóan elemezni a Anghel Saligny jelentőségét és hatásait mindennapi életünkre, valamint a mai világra gyakorolt ​​hatását. Hasonlóképpen elengedhetetlen, hogy elgondolkodjunk a Anghel Saligny jövőjén, és azon, hogy milyen hatással lehet környezetünkre az elkövetkező években.

Anghel Saligny
Született1854. április 19.
Șerbănești
Elhunyt1925. június 17. (71 évesen)
București
Állampolgársága
Foglalkozása
IskoláiUnion National College in Focșani
A Wikimédia Commons tartalmaz Anghel Saligny témájú médiaállományokat.

Anghel Saligny (Foksány (románul Focșani), 1854. április 19.Bukarest, 1925. június 17.) román mérnök, a Dunán átívelő Fetești-Cernavodă vasúti híd tervezője

Élete

Édesapja, Alfred Saligny tanár, Elzászból érkezett Romániába. Az elemi iskolát szülővárosában végezte, az apja által alapított intézetben. A gimnáziumot szintén itt kezdte el, majd Potsdamban végezte. Eredetileg a csillagászat érdekelte, ezért a Berlini Egyetemen ilyen jellegű kurzusokat látogatott, többek között Hermann von Helmholtz-nak is tanítványa volt. Mérnöki tanulmányait Charlottenburgban végezte, majd a szászországi vasútépítésnél (Cottbus-Frankfurt an der Oder) dolgozott. Alapító tagja volt a bukaresti Politechnikai Társaságnak (ez volt a mai Bukaresti Műszaki Egyetem elődje). 1892-ben a Román Akadémia tagja lett, melynek 1907 és 1910 között az elnöki tisztét is betöltötte.

Anghel Saligny testvére, Alfons Oscar Saligny (18531903) kémikus volt, szintén a Román Akadémia tagja.

Művei

A Fetești-Cernavodă vasúti híd

Műveiben (hidak, utak, silók, kikötők) olyan új elemek találhatók, amelyek a maguk idején nagy technikai előrelépést jelentettek.

Ő tervezte az AdjudTârgu Ocna vasútvonalat, melynek során az országban elsőként épített a vasút-közút kombinált hidat.Több fémből készült hidat tervezett, például a Cosmești-nél a Szeret folyón át egy 430 méter hosszúságút.

1884 és 1889 között Saligny tervezte és építette a világon az első vasbeton silókat, amelyek ma is léteznek (Konstanca, Brăila és Galați). A konstancai kikötőben ő építette az olajexportot kiszolgáló speciális medencét, illetve két silót a gabonakivitelhez.

A legfontosabb műve a Fetești-Cernavodă vasúti híd volt. A híd építése 1890-től 1895-ig tartott. Öt nyílása van, négy közülük 140 méter széles, a középső pedig 190 méter. Ahhoz, hogy a hajók át tudjanak haladni a híd alatt, 30 méterrel a víz felszíne felett emelték.

Források

További információk