Mai cikkünkben a Znajkay Zsófia-ben fogunk elmélyülni, egy olyan témában/személyben/eseményben, amely emberek millióinak figyelmét ragadta meg szerte a világon. Fontos, hogy alaposan megértsük, mi az a Znajkay Zsófia, és hogyan hatott társadalmunk különböző aspektusaira. Ebben a cikkben a Znajkay Zsófia eredetét, jelenlegi vonatkozásait és lehetséges jövőbeli fejlesztéseit fogjuk feltárni. Ezenkívül hangsúlyozzuk a Znajkay Zsófia jelentőségét napjainkban, és azt, hogy hogyan befolyásolta életünk különböző területeit. Kétségtelen, hogy a Znajkay Zsófia egy olyan téma/személy/esemény, amely megérdemli a részletes feltárást, és izgatottan várjuk, hogy elmélyüljünk ebben a lenyűgöző univerzumban.
Ehhez a szócikkhez további forrásmegjelölések, lábjegyzetek szükségesek az ellenőrizhetőség érdekében. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts a szócikk fejlesztésében további megbízható források hozzáadásával. |
Znajkay Zsófia (szül. Szabó Zsófia Anna) (Budapest, 1986 –) magyar drámaíró.
A Városligeti Általános Iskola és a Szent László Gimnázium elvégzése után felvételt nyert a Színház- és Filmművészeti Egyetem televíziós műsorvezető-adásrendező szakára, ahova 2005–2009 között járt, először Bárdos András osztályába, végül Rangos Katalin osztályában végezte el az abszolutóriumot.
2014-ben csatlakozott a TÁP Színházhoz.[1]
Első drámáját 2015-ben írta meg Az ölében én címmel. A darab 2016-ban támogatást nyert a Katona József-pályázaton, és ő maga vitte színre a MU Színházban[2] Vasvári Emese és Jankovics Péter főszereplésével. A mű elnyerte a Színikritikusok Díját a legjobb új magyar dráma kategóriában a 2016/17-es évadban. A dráma 2017-ben megjelent a Színház.net-en.[3]
Második drámája, a Rendezői változat részt vett a 2016/17-es évadban a Színházi Dramaturgok Céhe által rendezett Nyílt Fórum[4] drámaíró-pályázaton, melynek keretein belül Znajkay megkapta érte a Vilmos-díjat[5] is 2017-ben. A darab később a Nyílt Fórum Füzetekben[6] a többi, pályázati részvételt nyert darabbal együtt nyomtatásban is megjelent.
Znajkay a Rendezői változatot is MU Színházban vitte színre, Kurta Niké, Hajduk Károly és Laboda Kornél szereplésével.
Harmadik darabjának, az A-nak megírására megpályázta és elnyerte a 2018-as Örkény István drámaírói ösztöndíjat.
Első kőszínházi ősbemutatója 2023-ban a Péntek úr csodálatos barátai Varsányi Péter rendezésében a Budapest Bábszínházban.
Televíziós sorozatokban és szkeccsekben is dolgozott íróként:
Felnőttként Asperger-típusú autizmus-spektrumzavarral diagnosztizálták a Delej utcai Autizmus Alapítványnál.[8]
2018-ban házasságot kötött Preiszner Miklós zeneszerzővel.