Vörös

Vörös
 
Málna
Málna
Spektrális koordináták
Hullámhossz625-750 nm
Színkoordináták
Hexa-hármas#FF0000
RGB (r, g, b)(255, 0, 0)
CMYK (c, m, y, k)(0, 100, 100, 0)
HSV (h, s, v)(0°, 100%, 100%)
CIELCh (L, C, h)(53,2, 104,5, 40°)
Szimbolikája
Főbb jelentéseitiltás, fontosság, szerelem, erő
A Szovjetunió zászlaja A Mars, a vörös bolygó A Manfred von Richthofen, a „vörös báró” rekonstruált repülőgépe

A vörös vagy piros a szivárvány első színe, vagyis a fénytörés által legkevésbé eltérített látható fény színe. A három alapszín egyike.

A látható fény tartományán belül a vörösnek van a legnagyobb hullámhossza, 625-750 nm közötti. Fotokémiai hatása a vörös fénynek a legkisebb. Kiegészítő színe a vörös-zöld-kék színmodellben a kékeszöld vagy cián, Newton színkörében egyfajta zöld, Goethe színelméletében a kék.

A vörös, eredetileg veres szót arra használták, ami vértől volt piros, tehát véres, a veres lényegében a véres alakváltozata, attól jelentésében azonban már régen elkülönült. A piros általában élénk, telített vörös, a pirít ige, pír főnév származéka, ami eredetileg a sülés eredményeként létrejött barnásvöröses színre utalt. Míg a vörös inkább hivatalos vagy szakkifejezések része, illetve forradalmakhoz vagy a baloldali mozgalmakhoz van társítva, a piros általában szelíd és kedves összefüggésekben szerepel. A piros labda ritkán vörös, a magyar zászló mindig piros-fehér-zöld, soha nem mondaná egy magyar ember vörös-fehér-zöldnek. A piros arc és a piros alma az egészségre és jókedvre utalnak, ha viszont valaki elvörösödik, az intenzív érzelemre (pl. szégyen, düh) utal. A húsvéti tojás is piros, még ha színe mélyvörös is.

Szintén a vér szóból származik a vörhenyős, vörhenyes; a betegségnév a színnél későbbi. A skarlát élénkvörös, lángvörös, olasz eredetű (scarlatto); a betegségnév későbbi, mint a színnév. A rőt szót főleg hajra, szőrre használják; egyébként német (osztrák-bajor) jövevényszó, a rot származéka.

A telítetlen vörös a rózsaszín. Az enyhén kék felé hajló vörös a bíbor, a sárgával kevert a narancsvörös.

Fizikai értelmezése

Az alapforrás, a Nemzetközi Világítástechnikai Szótár egyáltalán nem értelmezi. Egyetlen előfordulása a megfogalmazás pontosítása nélkül az alapszínek (unitray hue) egyike. Az alapszíningerek egyike, a referencia hullámhossz megjelölése nélkül.

Árnyalatai

Szimbolikája

Vörös dolgok

„Vörös” személyek, csoportok

Szépirodalmi és zeneművek, filmek, fiktív szereplők

Sportban

Vörös festékek

Jegyzetek

  1. Magyar etimológiai szótár: vörös
  2. Magyar etimológiai szótár: piros
  3. Unitary hue. CIE, 2020. (Hozzáférés: 2023. március 3.)
  4. Alapszíningerek. CIE, 2020. (Hozzáférés: 2023. március 3.) Az alapvető dokumentumok 700 nm értékkel azonosítják

Források

További információk

Kapcsolódó szócikkek