Third-person shooter

A mai világban a Third-person shooter a társadalom széles köre számára nagyon fontos és érdekes téma lett. A globális gazdaságra gyakorolt ​​hatásától az emberek mindennapi életére gyakorolt ​​hatásáig a Third-person shooter különféle területeken váltott ki vitákat és vitákat. A jelenség mélyebb megértéséhez elengedhetetlen annak különböző dimenzióinak és kihatásainak elemzése. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Third-person shooter számos aspektusát és annak mai relevanciáját, valamint az általa felvetett jövőbeli perspektívákat.

A TPS (Third Person Shooter) az akciójátékok olyan típusa, ahol a játékos által irányított szereplőt/főhőst külső nézetből látjuk. A külső nézet legtöbbször azért kerül a játékba, mert a figurának közelharcot kell alkalmaznia az ellenségek ellen és belső nézetben könnyen átláthatatlanná válik a játékos számára. Jó példa erre a Jedi Knight-sorozat, amelyben a Jedi Knight 2: Jedi Outcast című rész még belső nézetet is használt a fénykardpárbajoknál, míg a következő részben, a Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy-ben már csak külső nézetben kardozhatott a játékos. A külső nézet olyan akciójátékokban is hasznos, ahol fontos átlátni a pálya felépítését. Ez az oldalnézetes, régi játékok remake-jeinél a leggyakoribb. A TPS-ekben megjelenő pályák gyakran szakadékokkal és akadályokkal teliek, amelyeken a játékosnak át kell jutnia és sokszor logikai feladatok részei. Egyes TPS-ek több logikai feladatot tartalmaznak vagy felvehető tárgyakat kell használni, ezeket akció-kalandjátéknak nevezik.

Irányítás

Az irányítás jelentősen különbözik az FPS-ek irányításától, mivel a játéktérben nézelődést és a célzást (ha van lőfegyver) másképp kell megoldani. A 3d-s grafika megjelenésekor sok akciójáték bukását okozta, hogy a fejlesztők rossz irányítást készítettek a játékhoz, és a modern kinézet ellenére játszhatatlan lett. Gyakori dilemma, hogy a nézőpont rögzített legyen-e, mert ilyenkor könnyen eltakarhatják a szereplőt a falak vagy más objektumok. Legtöbbször az irányított figura háta mögött van a "kamera" és nem kell mozgatni. Néhány játékban a lőfegyver használatánál megváltozik a kameranézet és a figura válla fölött látjuk az ellenséget. A legtöbb TPS játékban problémát okoz az ellenségek kiválasztása, és több ellenfélnél előfordul, hogy csak találomra találjuk el. Egyes játékok megoldották a problémát egy célzórendszerrel, amivel a játékos kiválaszthatja az ellenfelet (ilyenkor színes körrel megjelöli a játék). Az automatikus célzórendszernél a mozgatással lesz kiválasztott az ellenfél. A játékfigura mozgatásához legelterjedtebb a billentyűzet iránygombjai, a W, A, S, D gombok vagy egy külön erre tervezett kontroller.

Ismertebb TPS-ek