Rod Riffler

A mai világban a Rod Riffler olyan témává vált, amely nagyon fontos és sok embert érdekel. Akár a társadalomra gyakorolt ​​hatása, akár történelmi jelentősége, akár a mindennapi szempontokra gyakorolt ​​hatása miatt, a Rod Riffler-nek sikerült felhívnia magára a figyelmet és vitát váltott ki különböző területeken. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy mélyebben elmélyüljünk ebben a témában, elemezzük következményeit, és megértsük fontosságát a jelenlegi kontextusban. Ebben a cikkben a Rod Riffler különböző aspektusait vizsgáljuk meg, eredetétől és fejlődésétől a modern társadalomra gyakorolt ​​hatásáig, azzal a céllal, hogy teljes és gazdagító áttekintést nyújtsunk erről a lenyűgöző témáról.

Rod Riffler
Született1907. január 5.
Eszék
Elhunyt1941 (33-34 évesen)
jasenovaci koncentrációs tábor
Állampolgárságajugoszláv
Foglalkozásakoreográfus

Rod Riffler (eredetileg Rudolf Ungar, Eszék, 1907. január 5.Jasenovaci koncentrációs tábor, 1941.) horvát modern tánctanár, koreográfus és egy zágrábi tánciskola tulajdonosa volt, akit a holokauszt idején az usztasák öltek meg. [1][2][3]

Élete és pályafutása

Eszéken született Ungar Makso és Lang Ilka zsidó szülők gyermekeként. Édesapja eszéki születésű kereskedő volt. Két nővére (Marie Louise és Marija), valamint egy öccse, Rafael nvolt. Amikor Eszékről Zágrábba költözött, tánciskolát nyitott. Riffler akkoriban a modern tánc egyik legjobb tanára volt. Ő volt Lea Deutsch, az ismert horvát zsidó gyermekszínésznő tánctanára, és Deutsch édesanyjának, Ivkának is közeli barátja volt. 1941-ben, amikor az usztasák megtudták, hogy zsidó és meleg, Rifflert letartóztatták és a jasenovaci koncentrációs táborba deportálták, ahol éhen halt. Mindössze 34 éves volt.[1][2][4][5][6]

Film

Lea Deutsch tragikus sorsáról 2010-ben Branko Ivanda horvát rendező „Lea és Darija” címmel filmet készített, melyben Rifflert Radovan Ruždjak horvát színész alakította.

Jegyzetek

  1. a b Nina Ožegović. „Simbol tragedije Židova u Hrvatskoj”, Nacional (folyóirat), 2012. február 14.. (Hozzáférés: 2012. augusztus 16.) (horvát nyelvű) 
  2. a b Klara Rožman. „Zrinka Cvitešić i Ana Vilenica u filmu o 'hrvatskoj Shirley Temple'”, Jutarnji list, 2010. február 4.. (Hozzáférés: 2022. augusztus 16.) (horvát nyelvű) 
  3. Nova sapunica dekana Akademije”, Nacional (folyóirat), 2015. október 21.. (horvát nyelvű) 
  4. Mathias Hannau. „Rod Riffler”, El Mundo Safarad (Hozzáférés: 2012. augusztus 16.) (horvát nyelvű) 
  5. Ha-Kol (Glasilo Židovske zajednice u Hrvatskoj); Relja Bašić, Nataša Barac; Nova kazališna scena u Židovskoj općini Zagreb; stranica 8; broj 107, studeni/prosinac 2008.
  6. Marija Lokas. „Tragična priča junakinja bit će prepuna pjesme i plesa”, Jutarnji list, 2009. február 6.. (Hozzáférés: 2022. augusztus 16.) (horvát nyelvű) 

Fordítás

Ez a szócikk részben vagy egészben a Rod Riffler című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.