Pozsonyi béke (1805)

Napjainkban a Pozsonyi béke (1805) olyan téma, amely számos területen nagy érdeklődést és vitát vált ki. Hatása kiterjed a politikára, a gazdaságra, a társadalomra és általában a kultúrára. Az idő előrehaladtával a Pozsonyi béke (1805) sokak számára a vita és a gondolkodás központi pontja lett. Relevanciája csak növekszik, hatása pedig érezhetőbben érezhető mindennapi életünkben. Ezért alapvető fontosságú, hogy teljesen megértsük, mit jelent a Pozsonyi béke (1805), és milyen következményekkel jár az életünkben. Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk ezt a nagyon fontos témát, és megvitatjuk annak számos oldalát és dimenzióját.

Pozsonyi béke (1805)
A pozsonyi prímási palota
A pozsonyi prímási palota
A békekötés német nyelvű emléktáblája
A békekötés német nyelvű emléktáblája
Típusakétoldalú békeszerződés
Aláírás dátuma1805. december 26.
Aláírás helyePrímási palota (Pozsony)
AláírókFranciaország Francia Császárság
Osztrák Császárság Osztrák Császárság
A Wikimédia Commons tartalmaz Pozsonyi béke (1805) témájú médiaállományokat.

A pozsonyi béke (1805. december 26.) a Napóleon császár ellen létrejött harmadik koalíciónak az austerlitzi csata után a Francia Császárság és a Osztrák Császárság között megkötött különbéke.

A szerződést a pozsonyi prímási palota első emeleti Tükörtermében írták alá. A békeszerződés értelmében a Habsburg Birodalom elvesztette minden itáliai birtokát – Trieszt kivételével, – valamint Isztriát, Dalmáciát, Tirolt és egyes nyugati, németajkú területeket is. Ezzel Ausztria elveszítette döntő befolyását a német államokra, ami 1806-ra elvezetett a Német-római Birodalom felbomlásához. A pozsonyi békét a bécsi kongresszus hatálytalanította.