Povidon-jód

A mai világban a Povidon-jód releváns kérdéssé vált, amely a társadalom különböző szektorait érinti. A Povidon-jód megjelenése óta számos megbeszélést és vitát generált, amelyek felkeltették a szakértők és a nagyközönség figyelmét. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Povidon-jód-hez kapcsolódó különböző szempontokat, elemezve annak eredetét, fejlődését és a különféle területekre gyakorolt ​​hatását. Foglalkozni fogunk a Povidon-jód körül létező különböző véleményekkel és perspektívákkal, valamint az általa jelentett kihívások kezelésére javasolt lehetséges megoldásokkal vagy intézkedésekkel. Ez a cikk átfogó és naprakész nézetet kíván nyújtani a Povidon-jód-ről, azzal a céllal, hogy megalapozott és gazdagító vitát ösztönözzön erről a ma oly fontos témáról.

Povidon-jód
IUPAC-név
1-etenilpirrolidin-2-on homopolimer jódkomplexe
Kémiai azonosítók
PubChem 410087
ChemSpider 362943
EINECS-szám 607-771-8
DrugBank DB00873
ChEBI 8347
ATC kód D08AG02, D09AA09 D11AC06 G01AX11 R02AA15 S01AX18
Gyógyszer szabadnév povidon-jód
Gyógyszerkönyvi név Povidonum iodinatum
InChIKey CPKVUHPKYQGHMW-UHFFFAOYSA-N
UNII 85H0HZU99M
ChEMBL CHEMBL1201724
Kémiai és fizikai tulajdonságok
Kémiai képlet (C6H9NO)n·xI
Moláris tömeg változó
Farmakokinetikai adatok
Biohasznosíthatóság Helyi alkalmazáskor ép bőrön keresztül elhanyagolható
Metabolizmus A felszívódott jód a szervezet jodidraktárába kerül
Kiválasztás A felszívódott jód főként a vesén keresztül ürül
Terápiás előírások
Jogi státusz Vény nélkül kapható (Magyarországon)
OTC
Terhességi kategória Alkalmazása terhesség és szoptatás alatt általában ellenjavallt a felszívódás lehetősége miatt
Alkalmazás Helyi (bőr, nyálkahártya)

A povidon-jód (PVP-I) a polivinilpirrolidon (PVP) polimer jóddal alkotott vízoldékony komplexe, amelyből a jód – alkalmazását követően – fokozatosan szabadul fel, biztosítva a tartós hatást. Az elemi jód hatékony csíraölő szer, amely in vitro gyorsan elpusztítja a legtöbb baktériumot, vírust, gombát és protozoont. A hatásmechanizmus lényege, hogy a komplexből felszabaduló szabad jód gyors csíraölő hatású, míg a polimerhez kötött jód folyamatos utánpótlást biztosít, mint egyfajta raktár. Amint a készítmény érintkezik a bőrrel vagy a nyálkahártyával, a jód fokozatosan disszociál a polimerkomplexből. A szabad jód reakcióba lép a mikroorganizmusok enzimjeinek vagy szerkezeti fehérjéinek aminosavaiban található oxidálható csoportokkal (pl. –SH és –OH), így ezeket inaktiválja, ami a mikroorganizmus pusztulásához vezet. A legtöbb kórokozó in vitro kevesebb mint egy perc alatt elpusztul, a hatás jelentős része már az első 15-30 másodpercben kialakul. A reakció során a jód elszíntelenedik (jodiddá redukálódik), ezért a készítmény barna színének intenzitása jelzi a még rendelkezésre álló aktív jód mennyiségét és így a hatékonyságot. Amint a szín elhalványul, ismételt alkalmazásra lehet szükség. Klinikailag jelentős rezisztencia kialakulása ritka.

A povidon-jód antimikrobiális spektruma széles, kiterjed a Gram-pozitív és Gram-negatív baktériumokra, számos vírusra, gombára és egyes protozoonokra. A baktériumspórák és bizonyos ellenállóbb vírusfajok elpusztításához általában hosszabb behatási idő szükséges.

Szerkezet

A povidon-jód komplexben a jódmolekulák (I2) és a trijodid ionok (I3) kötődnek a polivinilpirrolidon lánc pirrolidongyűrűihez, valószínűleg töltésátviteli komplex formájában.[1][2] A polimer láncban a jódot megkötő pirrolidonegyégek aránya a teljes lánchoz képest viszonylag alacsony; egy becslés szerint egy komplexképző részre körülbelül 18 nem komplexképző monomer egység jut .

Povidon-jódos sebfertőtlenítés gézlappal fedve.
Povidon-jód-oldat alkalmazása vattapálcával egy seben.
Povidon-jód kenőcs (PVP makrogolban)

Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás: Ép bőrön keresztül alkalmazva a jód szisztémás felszívódása elhanyagolható mértékű. Azonban kiterjedt vagy sérült bőrfelületen (pl. égési sérülések), nyálkahártyákon, illetve hosszantartó vagy nagy mennyiségű alkalmazás esetén a jód felszívódása klinikailag jelentős mértékű lehet, ami befolyásolhatja a pajzsmirigy működését vagy szisztémás toxicitást okozhat.

  • Povidon (PVP): Maga a povidon polimer csak minimálisan szívódik fel. A felszívódott vagy intravénásan adott povidon eliminációja a moláris tömegtől függ. Az orvosi célra használt PVP átlagos moláris tömege általában 35 000–50 000 g/mol közötti. Az ennél nagyobb molekulák a vesén keresztül nehezen ürülnek ki, ezért felhalmozódhatnak a szervezetben, különösen veseelégtelenség esetén.
  • Jód: A povidon-jódból felszívódott jód (főként jodid formájában) sorsa megegyezik a szervezetbe bármely más úton bevitt jódéval; bekerül a szisztémás keringésbe és eloszlik a szervezetben, felhalmozódhat a pajzsmirigyben.

Elimináció: A felszívódott jodid túlnyomórészt a veséken keresztül választódik ki a vizelettel. A povidon polimer gyakorlatilag nem metabolizálódik.

Készítmények

Magyarországon a legismertebb povidon-jód tartalmú készítménycsalád:

Jegyzetek

  1. H. U. Schenck, P. Simak, E. Haedicke (1979). „Structure of polyvinylpyrrolidone-iodine (povidone-iodine)”. J Pharm Sci 68 (12), 1505–1509. o. PMID 529040. 
  2. Bode-Chemie. .