Ebben a cikkben a Molekuláris biológia témáját átfogó és teljes megközelítésből tárgyaljuk. A következőkben a Molekuláris biológia-hez kapcsolódó kulcsfontosságú szempontokba fogunk beleásni, elemezve annak hatását, következményeit és lehetséges jövőbeli perspektíváit. A Molekuláris biológia a jelenlegi kontextusban nagyon fontos téma, ezért elengedhetetlen annak dimenzióinak és hatókörének megértése. Egy részletes és kimerítő elemzéssel arra törekszünk, hogy megvilágítsuk a Molekuláris biológia-et, és olyan részletes és szigorú elképzelést kínálunk az olvasónak, amely lehetővé teszi számukra, hogy mélyen és gazdagon elmélyüljenek ebben a témában.
A molekuláris biológia az élőlények és sejtek működésének molekuláris szintű tanulmányozása. Jelenti egyrészt a sejtben végbemenő molekuláris folyamatot kutató tudományterületet, de másrészt a molekuláris biológia egy technológia rendszer, amely gyakorlatilag minden biológiai diszciplínában alkalmazható. Minden biológiai és biológián alapuló tudományterületnek vannak molekuláris aspektusai. Eszerint beszélhetünk molekuláris ökológiáról, molekuláris neurobiológiáról, molekuláris genetikáról többek közt.
Valójában a molekuláris biológia tágabb értelemben használatos a molekuláris genetikánál, mert magában foglalja a sejtbiológiát, a biokémiát és az élettan molekuláris területeit is. A területnek több átfedése is van a biológia más szakterületeivel, különösen a genetikával és a biokémiával és sejtbiológiával. Megjegyzendő, hogy a molekuláris biológia és a molekuláris genetika fogalmát rendszerint egybemossák.[1]
A molekuláris biológia főleg a különféle sejteken belüli interakciók és szabályozásuk megértésével foglalkozik, beleértve a DNS, RNS és a proteinszintézis témakörét. Ezenkívül ezen tudományág feladata a molekuláris laboratóriumi technikák alkalmazása és fejlesztése, úgy mint a HPLC, Western blot, Southern blot, FISH vagy az immunfluoreszcencia.
W. T. Astbury a Nature magazinban így jellemezte a molekuláris biológiát:
„…nem is annyira módszer, mint inkább megközelítés, az úgynevezett alaptudományok szemszögéből vizsgálva a klasszikus biológia nagyobb egységeit felépítő molekulaszerkezetet. Főként a biológiai molekulák formájával foglalkozik, javarészt (…) háromdimenziós és strukturális – ami azonban nem jelenti, hogy pusztán a morfológia aprólékosabb változatát jelentené: magában foglalja a kialakulás és működés vizsgálatát is.” [2]
A számítástechnika és az elektronika mellett a molekuláris biológia az a terület, amelyben forradalmi változások zajlanak az utóbbi évtizedekben. Ennek fő jellemzői a rohamosan gyarapodó ismeretek a molekuláris szintű biológiai folyamatok megértésében és a biológiai ismeretek alkalmazása a gyógyításban, az iparban és a mezőgazdaságban. A forradalom valójában a molekuláris genetikában zajlik, nem az egész molekuláris biológiában. A modern biológián alapuló orvoslás fejlődése az emberi genom feltérképezésétől a betegágyig a következő, időben átfedő, szakaszokból áll:
Az idő haladtával egy folyamatos eltolódás figyelhető meg az (1)-től az (5) fázis felé.