Kiközösítés

Kiközösítés (idegen szóval: izoláció) alatt egy személy vagy egy csoport valamely közösségből való részleges vagy teljes kizárását, diszkriminációját értjük. Az esetek túlnyomó többségében részleges, azaz csupán a közösség bizonyos jól körülhatárolt tevékenységei végzésének jogától fosztja meg a kiközösítettet.

Főbb típusai: szociális (társadalmi csoportból, pl. törzsből való kirekesztés), politikai (pl. pártból való kizárás) és vallási.

Katolikus egyház

Az egyházi joghagyományban a kiközösítés kizárás értelmű exkommunikáció (= közösségből való kizárás, latinul: excommunicatio) lett.

Minden kiközösített számára meg van tiltva a szentségekhez való járulás (pl. a házasságkötés is) vagy azok kiszolgáltatása. Nem vehetett részt a közösségi imákon vagy a szentmisén. Az egyházi jogait elvesztette, pl. bármiféle egyházi hivatal gyakorlását, ill. az egyházkormányzati intézkedések végzésének tilalmát is előírták.

A kiközösítés egyenértékű volt a végső és visszafordíthatatlan pusztulásra ítéléssel (Extra Ecclesiam nulla salus = „az egyházon kívül nincs üdvösség”). A kiközösítettek a keresztény társadalomból kivetettek lettek, a középkorban szinte felért egy halálos ítélettel.

Az ünnepélyes formában kihirdetett kiközösítést anatémának nevezik. Önmagában az egyházi átkot jelenti.

A történelem folyamán az egyháztól sokszor és sokféle módon előfordult politikai jellegű visszaélés a kiközösítéssel.

Napjainkban

az 1983-as egyházi törvénykönyv (Codex Iuris Canonici) nem tartalmaz pontos jogi definíciót a kiközösítésre. Alphonse Borras – a Liégi egyházmegye fővikáriusa – nyomán jogi jelentését így közelíthetjük meg: „Olyan sajátosan gyógyító célú, pozitív egyházjogi büntető szankció, melyet igen súlyos büntetendő cselekmények ellen rendeltek, és amelynek elválaszthatatlan hatásai a jogok és kötelességek gyakorlásának olyan, a Codex rendelkezéseinek megfelelő (1331.k., 171.k. 1.§ 3, 316.k., 915.k., 996.k. 1.§ és 1109.k.) tilalmaiban állnak, melyek az Egyház lelki javaiból való (szinte) teljes kizárást eredményeznek.”

Főbb hatásai:

Judaizmus

A héber herem szó (חֵרֶם) jelentése: átok, tilalom. Kiközösítést jelöl, a zsidó közösségből való kizárást.

A bibliai időkben a kifejezés eredetileg a szent tárgyak elkülönítését jelentette. A kiközösítésről először Esdrás könyve 10,8 tesz említést.

A Talmud időszakában a kiközösítésnek négyféle formája alakult ki :

A szélsőséges ortodox zsidók kivételével a herem ebben a formában ma már nincs érvényben.

Buddhizmus

A buddhista szanghák kizárják tagjaikat, ha elkövetik a párádzsika (elbukás) néven ismert négy főbűn egyikét: házasságtörés, lopás, gyilkosság, természetfeletti erők birtoklásával való dicsekvés.

Jegyzetek

  1. a b c Herbert Vorgrimler: Új teológiai szótár, 2006, Göncöl Kiadó
  2. 1331. k. 1. § 1
  3. 1331. k. 1. § 3
  4. Frank birodalom: Nagy civilizációk: Az eretnekség
  5. Magyar katolikus lexikon I–XVII. Főszerk. Diós István; szerk. Viczián János. Budapest: Szent István Társulat. 1993–2014.   kiközösítés
  6. a b c d Akadémiai Kiadó: Világvallások a-zs, 2009 → herem
  7. Akadémiai Kiadó: Világvallások a-zs, 2009 → kiközösítés
  1. (pl. nem vehet részt a tábortűznél)

Kapcsolódó szócikkek