Kecskeméti művésztelep

Mai cikkünkben a Kecskeméti művésztelep témájában fogunk elmélyülni, amely téma az utóbbi időben nagy érdeklődést váltott ki. A Kecskeméti művésztelep olyan téma, amely minden korosztályt és a társadalom különböző területeiről származó embereket érintett. Megjelenése óta a Kecskeméti művésztelep különböző szférákban váltott ki vitákat és vitákat, sokféle véleményt és nézőpontot generált. Ebben a cikkben a Kecskeméti művésztelep legfontosabb szempontjaival foglalkozunk, elemezve kontextusát, időbeli alakulását és mai hatását. Ezenkívül megvizsgáljuk a Kecskeméti művésztelep jövőbeni lehetséges következményeit és következményeit. Csatlakozzon hozzánk a Kecskeméti művésztelep körútjára, és fedezze fel mindazt, amit ez a téma kínál nekünk!

A kecskeméti művésztelep Kecskemét külvárosában található, a Szent István-városhoz tartozó Műkertvárosban (Műkert 2.).

Czigány Dezső: Provance-i táj (1926-27)

Története

A művésztelep 1909-ben alakult. Kecskeméten Kada Elek polgármester Jánszky Béla és Szivessy Tibor építészekkel nyolc műtermes villát építtetett művésztelep céljára, hogy a város Nagybánya, Szolnok és Gödöllő példáját követve csatlakozzon a magyar művésztelep-alapítási „mozgalom”

A művésztelep első vezetője Iványi-Grünwald Béla lett, aki írásos tervet, részletes művészeti programot dolgozott ki a telep számára. A nagybányai festők közül kiváló neósokat hozott magával, akik az impresszionizmus, posztimpresszionizmus utáni modern művészeti irányzatokat akarták követni.

Az első világháború idején tömeglakásokká váltak a művésztelep műtermei, 1920-ban rendeződtek a viszonyok, ismét lett hely a műtermeknek, két villát engedett át ebből a célból a város a budapesti Képzőművészeti Főiskolának.

Iványi Grünwald Bélától Révész Imre vette át a telep vezetését. 1957-től vendégházként működött a művésztelep. A felújítás 1982-ben volt, napjainkban ismét művészek dolgoznak a régi kolónián. Olykor írók is szívesen dolgoztak a telepen.

Faragó Géza: A szimbolista (1908)

A művésztelepen alkotók

Források

  • Művészeti lexikon. Szerk. Éber László. 1. köt. Budapest : Győző Andor, 1935. Kecskeméti művésztelep l. 537. o.
  • Művészeti lexikon. 2. köt. Budapest : Akadémiai, 1966. Kecskeméti művésztelep l. 583. o.
  • Somorjai Ferenc: Kecskemét. Budapest, Panoráma, 2007. ill. 271 o. Kecskeméti művésztelep l. 147-148. o. ISBN 9789632439334
  • Nagy Imre: Följegyzések. Bukarest, Kriterion Könyvkiadó, 1979