Kagán

A mai világban a Kagán nagyon fontos és sok ember számára érdekes téma lett. A társadalomra gyakorolt ​​hatásától a populáris kultúrára gyakorolt ​​hatásáig a Kagán emberek millióinak figyelmét ragadta meg szerte a világon. Legyen szó tanulmányokról, vitákról vagy egyszerűen hétköznapi beszélgetésekről, a Kagán bizonyította fontosságát mindennapi életünkben. Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk a Kagán különböző aspektusait, az eredetétől a mai fejlődéséig, azzal a céllal, hogy megvilágítsuk ezt a lenyűgöző és releváns témát.

A kagán (ótörök: 𐰴𐰍𐰣 , románizált: kaɣan, mongol: Xаан vagy ᠬᠠᠭᠠᠨ , khaan , oszmán-török: خواقين , ḫākan) szakrális (isteni, szent, természetfeletti eredetű) királyi hatalommal bíró egyeduralkodó volt a közép–ázsiai pásztorkodó népeknél. A cím eredete bizonytalan, első kínai említései a 3. századból valók: a zsuanzsuanok, illetve a hszienpejek uralkodói megszólításaként bukkan fel.

Egyes feltételezések szerint talán a kán cím megduplázásáról van szó és így a kánok kánjáról lenne szó, ám e magyarázat nincs bizonyítva.

A későbbi török nyelvfejlődésben a g elnémult és a kagánból ka'an (kán) lett. A Mongol Birodalommal kapcsolatban a magyar szakirodalom a nagykán elnevezést használja fordításként, ahogy több más európai nyelv is (Großkhan, Gran Kan, Great Khan).

A cím tartalma

A kagán, kán méltósággal kapcsolatban Vámbéry Ármin a következőket mondja. A törököknél és mongoloknál ma is használatos fejedelmi cím.[1] Tartalmát mongolból és törökből is le lehet vezetni. A mongol chagh szó jelentése vizsgálni stb. A török gan, kan jelentése bíró, felülvizsgáló, a kaban szóé pedig kan, vadkan (a férfierő jelképe).[2] Dybo (2007) azt sugallja, hogy a khagan végső etimológiai gyökere a közép-iráni *hva-kama - „önuralkodó, császár” nyelvből származik, Benveniste 1966 nézetét követve. Savelyev és Jeong 2020 megjegyzi, hogy a Khagan szó etimológiai gyökere egyaránt. és női megfelelője, a Khatun származhat kelet-iráni nyelvekből, konkrétan a "korai szaka *hvatuñból, vö. a tanúsított szogdiánus xwt'w 'uralkodó' (< *hva-tāvya-) és xwt'yn 'az uralkodó felesége ' (< *hva-tāvyani)".[3]

A türk kagán

A zsuanzsuanokat kínai segítséggel leigázó türkök vezetője, az Asina nemzetségből származó Bumin il-kagánnak, azaz nagy kagánnak nyilvánította magát. Öccse, a birodalom nyugati részének társuralkodója, Istemi a jabgu címet kapta. A kagánnak a samanisztikus hitből eredően a Hangáj-hegységben levő Ötüken szent hegyének birtoklása adott isteni felhatalmazást, s ez ekkoriban a kagán nemzetségéhez kötődött.

Későbbi kagánok

A türk fennhatóság alatt élő népek is – hűbéres uraik többnyire az isteni eredetűnek tartott Asina nemzetségből származtak – átvették a kagán címet. Megvolt e cím a kazároknál, de a onogur-bolgároknál is, akiknél a birodalomalapító Kuvrat szintén az Asina nemzetségből származott, a bolgárok a klán nevét Aszen alakban őrizték meg.

Az avarok uralkodó nemzetsége pedig – egyes kutatók feltételezése szerint – a zsuanzsuanok uralkodó nemzetségével azonos. Az avarok fejedelmei a türkök uralma előtt már viselték a kagáni címet. Az avarok népének nagyobb része a Türk Birodalom közép-ázsiai hódításai miatt költözött a kelet-európai pusztára, illetve a Kárpát-medencébe.

A kora középkorban több török eredetű népnél is előfordult (kirgizek, ujgurok) a kagáni cím, amit a 12. századig a kijevi fejedelmek is használták.

A mongol nagykán

A mongolok a kagán címet – állítják egyes kutatók – már a megnémult 'g'-jű ka'an alakban vették át, ami a nem török és nem mongol fülnek úgy hangzik, mint a kán. Ezért nevezzük Dzsingisz ka'ant Dzsingisz mongol nagykánnak, de ezért használatos vele kapcsolatban a nagykán cím is, ami mögött a ka'an, azaz a régi kagán cím húzódik meg. Hülegü ilhán részbirodalmát vezető utódai címében az ilkán cím pedig tulajdonképpen a kagán cím további fokozása, az il-kagán, aminek il-ka'an alakját mondjuk ilkánnak.

Jegyzetek

  1. Vámbéry 1882
  2. Vámbéry 1879
  3. Savelyev, Alexander (2020. április 7.). „Early nomads of the Eastern Steppe and their tentative connections in the West” (angol nyelven). Evolutionary Human Sciences 2, e20. o. DOI:10.1017/ehs.2020.18. ISSN 2513-843X. 

Források