A Floruit világában az információk, vélemények és nézőpontok széles skálája létezik, amelyek összefonódnak, és formálják a témával kapcsolatos megértést és tudást. A történelemtől napjainkig a Floruit különböző területeken játszott jelentős szerepet, felkeltette a szakemberek, a lelkesek és a kíváncsiak érdeklődését. Az idők során különféle módokon vitatták, tanulmányozták és elemezték, lehetővé téve a Floruit teljesebb és részletesebb áttekintését. Ebben a cikkben a Floruit számos aspektusát fogjuk feltárni, megvizsgálva eredetét, hatását és jelenkori relevanciáját, azzal a céllal, hogy átfogó perspektívát nyújtsunk erről a lenyűgöző témáról.
A floruit, rövidítve fl. (vagy alkalmanként flor.) latin szó, jelentése ’virágzott’. Egy időpontot vagy időszakot jelez, amelynek során egy személyről ismert, hogy akkor életben volt vagy aktív volt.[1][2] Angolban is lehet használni főnévként, jelezve azt az időt, amikor valaki úgymond „virágzott”.
A flōruit a latin flōreō, flōrēre ’virágzik’ igének kijelentő módú, befejezett jelen (egyfajta múlt) idejű, egyes szám harmadik személyű alakja; ennek származéka a flōs, flōris ’virág’ főnév.[3]
Általánosságban akkor használjuk, amikor egy személy, egy jelenség vagy bármi más csúcstevékenysége zajlott. Pontosabban a genealógiai iratokban, amikor egy személy születésének vagy halálának dátuma ismeretlen, de néhány más bizonyíték jelzi, hogy mikor volt életben.[4] Például ha John Jones végrendeletet készített 1204-ben és 1229-ben, és van egy házassági jegyzőkönyve 1197-ből, a rekordba ez úgy írható be, hogy John Jones (fl. 1197–1229).
A kifejezést gyakran használják a művészettörténetben, amikor pl. egy művész karrierjének egyes alkotói időszakát ismerjük, de pontos születési és/vagy halálozási dátumát nem, így ezen időpontok jelentősen eltérhetnek.[5]
Ez a szócikk részben vagy egészben a Floruit című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.