Manapság a Végrendelet olyan téma, amely nagy érdeklődést vált ki a társadalomban. Idővel a Végrendelet az emberek mindennapi életének alapvető elemévé vált. Akár munkahelyen, akár társadalmilag, akár személyesen, a Végrendelet döntő szerepet játszik életvitelünkben. A történelem során a Végrendelet fejlődött, és alkalmazkodott a társadalom szükségleteihez és igényeihez, állandó tanulmányozás és kutatás témájává vált. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Végrendelet különböző aspektusait és hatásait a mindennapi életben, valamint a különböző területeken és ágazatokban gyakorolt hatását.
Öröklési jog A polgári jog sorozat része |
---|
Alapfogalmak |
Törvényes öröklés |
Végintézkedésen alapuló öröklés |
Kiesés az öröklésből |
A végrendelet (régiesen testamentum) a végintézkedés egyik formája: egyoldalú jognyilatkozat, amelyben a nyilatkozó magánszemély azt határozza meg, hogy halála után ki vagy kik váljanak vagyona tulajdonosává.
A magyar öröklésjog szabályai szerint az örökhagyó hagyatéka elsősorban végintézkedéssel száll át az örökösökre. Végintézkedés hiányában a törvényes öröklés rendje érvényesül.
A végrendelet lehet
A szóbeli végrendelkezés csak akkor érvényes, ha
Minden más esetben írásbeli végrendelet szükséges. Ez lehet
Az alábbi közös kritériumokon túl az allográf végrendeletnél érvényességi kellék, hogy azt két tanú hitelesítse az örökhagyó névaláírását. A tanúknak nem szükséges ismerniük a végrendelet tartalmát, sőt azt sem kell tudniuk, hogy az okirat, amit aláírásukkal hitelesítenek, végrendelet. Feltétel azonban, hogy egyik tanú se legyen kedvezményezettje a végrendeletnek. A csak ügyvédi ellenjegyzést tartalmazó végrendelet érvénytelen (Ptk. 629. § (1) bek.)
A végintézkedőnek lehetősége van arra, hogy akár holográf, akár allográf végrendeletét bármely közjegyzőnél letétbe helyezze. A közjegyzőnek nem szükséges ismernie a végrendelet tartalmát. A közjegyző – a közjegyzői okirat kritériumainak megfelelően – tanúsítványt állít ki arról, hogy az ügyfél átadott neki egy zárt borítékot, amelyről kijelentette, hogy az az ő végrendeletét tartalmazza. A borítékot a tanúsítványhoz fűzi, és okirattárában megőrzi. Az ügyfél igazolást kap arról, hogy a közjegyző letétbe vette végrendeletét.
A Magyar Országos Közjegyzői Kamara üzemelteti a Végintézkedések Országos Nyilvántartása (VONY) nevű elektronikus rendszert. Ha az örökhagyó közvégrendeletet készít vagy magánvégrendeletét letétbe helyezi, kérheti e tény rögzítését a VONY-ban. Minden magyar közjegyzőnek minden egyes hagyatéki ügyben kötelessége, hogy lekérdezze a VONY-t, hogy az örökhagyónak van-e ott rögzített végintézkedése. Ha a lekérdezés eredménye pozitív, abból kiderül, hogy az országban hol található a kérdéses okirat, és azt hivatalosan bekéri az iratot őrzőtől. E rendszer előnye, hogy amikor a hagyatéki tárgyalásra sor kerül, nem fordulhat elő, hogy kiderül: elkallódott a végrendelet.
A szóbeli végrendelet hatályát veszti, amennyiben azt követően az örökhagyónak legalább 3 hónapig lehetősége lett volna arra, hogy más alakban végrendelkezzen.
Az írásbeli végrendelet hatályát veszti, ha
Az újabb végrendelet annyiban hatálytalanítja a korábbit, amennyiben a vagyon ugyanazon részéről rendelkezik. Tehát ha például az örökhagyó a korábbi végrendeletében a lakását és az autóját X-re hagyta, majd egy későbbi időpontban készült végrendeletében a lakását Y-ra hagyta, akkor a lakást Y fogja örökölni, az autót X.
Egy még cselekvőképes személy rendelkezhet arról, hogy cselekvőképtelenné válása (tehát nem halála!) esetén mi történjék vele.
Az élő végrendelet tehát egyfajta előzetes rendelkezés arra az esetre ha később betegség, vagy baleset következtében cselekvőképtelen állapotban egészségügyi ellátásra kerülne sor.
Egyik formája, amikor általánosan a beleegyezés jogát ruházza át másra a végrendelkező. Másik formája, amikor az életfenntartó, életmentő kezelések tekintetében történik rendelkezés a fentiekről.