Napjainkban a Bireguláris gráf a közvélemény széles köre számára nagyon fontos és érdekes téma. A Bireguláris gráf jelentősége egyre fontosabbá vált a társadalmi, kulturális, akadémiai és tudományos szférában, vitákat és reflexiókat generálva a következményeiről és következményeiről. Különböző nézőpontokból és megközelítésekből a Bireguláris gráf-hez, eredetéhez, evolúciójához és a jelenlegi társadalomra gyakorolt hatásához kapcsolódó különböző szempontokat tárgyalták. Ebben a cikkben elmélyülünk a Bireguláris gráf izgalmas világában, feltárjuk annak különböző dimenzióit, és elemezzük a relevanciáját a jelenlegi kontextusban.
A matematika, azon belül a gráfelmélet területén egy bireguláris gráf (biregular graph)[1] vagy félreguláris páros gráf (semiregular bipartite graph)[2] olyan páros gráf, melyben adott párosítás egy-egy oldalán az összes csúcs fokszáma megegyezik. Ha az -beli csúcsok fokszáma és a -beli csúcsoké , akkor a gráf -bireguláris.
Bármely teljes páros gráf -bireguláris.[3] A rombododekaéder (3,4)-bireguláris.[4]
Egy -bireguláris gráfban teljesülnie kell a következő egyenlőségnek: . Ez egyszerű kettős leszámlálásból következik: -ban db él végződik, -ben pedig , és az élek mindkét vége 1-1 csúccsal járul hozzá a fenti számokhoz.
Minden reguláris páros gráf bireguláris. Minden éltranzitív gráf (nem tekintve az olyan gráfokat, melyekben izolált csúcsok vannak), ami nem csúcstranzitív, szükségképpen bireguláris.[3] Sőt, minden éltranzitív gráf reguláris vagy bireguláris.
A geometriai konfigurációk illeszkedési gráfjai biregulárisak; egy bireguláris gráf pontosan akkor lehet egy absztrakt konfiguráció illeszkedési gráfja, ha girthparamétere legalább hat.[5]