Mai cikkünkben a Basilius István témáját fogjuk alaposan megvizsgálni, amely téma az utóbbi időben nagy érdeklődést váltott ki a társadalomban. Megismerjük annak eredetét, az emberek mindennapi életére gyakorolt hatását, a különféle területekre gyakorolt hatását és a megoldásra javasolt lehetséges megoldásokat. A Basilius István egy összetett kérdés, amely különböző dimenziókat fed le, ezért alapvető fontosságú, hogy különböző nézőpontokból elemezzük a hatókörét, és olyan intézkedéseket fogadjunk el, amelyek hozzájárulnak a megértéséhez és végső megoldásához. Ebben a cikkben ennek a ma oly fontos témának a kulcsfontosságú aspektusaiba fogunk beleásni.
Basilius István (Balázs István) (16. század) unitárius lelkész.
Kolozsvárról származott, vagyonos polgári családból, apja Balázs deák (circumspectus Blasius literátus Coiosvariensis)volt, testvére, Balásfi Ferenc pedig a város főorvosa lett. Tanulmányait Kolozsváron kezdte, majd 1549–1555 között Wittenbergben folytatta, ahol különösen a nyelvtanulásban tűnt ki. Hazatérve, a kolozsvári református iskolában tanított; 1566-ban azonban Dávid Ferenc híve lett és buzgón harcolt az unitarianizmus mellett; mint lelkész előbb Kolozsváron, később Magyarországon terjesztette az unitarius vallást, közben Méliusz Juhász Péterrel vitatkozott. Tordán, Belényesen, majd Békésen volt lelkész. 1581-ben még életben volt.
Kéziratban maradt: Responsiones ad ea V. et N. Testamenti S. Scripturae loca, quibus ss. Triadis doctrina stabiliri solet. (Ezt Enyedy György unitarius püspök megbővítve, a maga neve alatt adta ki 1598-ban; magyarra fordította és kiadta Toroczkai Máté 1619-ben.)