Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Bartholin-mirigy-et, egy témát/dátumot/személyt, amely az utóbbi időben sok ember figyelmét felkeltette. A Bartholin-mirigy egy fogalom/egyén/időszak, amely nagy érdeklődést és vitát váltott ki a mai társadalomban, mivel számos területen jelentős jelentősége van. Ebben a cikkben a Bartholin-mirigy körüli különböző szempontokat és perspektívákat elemezzük, hogy átfogó és teljes képet adjunk annak fontosságáról és mai hatásáról. Az eredetétől a jövőbeli vonatkozásaiig elmélyülünk a Bartholin-mirigy-ben, hogy teljes mértékben megértsük jelentését és hatását a mai világra.
A Bartholin-mirigyek két, a női hüvely jobb és bal oldalán, a bejárathoz közel elhelyezkedő mirigy. Először a XVII. századi dán anatómus, Ifjabb Caspar Bartholin írta le ezek működését.
A Bartholin-mirigyek megfelelői a férfi testben a Cowper-mirigyek. Azonban míg a Bartholin-mirigyek a felszíni perineális üregben, addig a Cowper-mirigyek az alsó perineális üregben vannak.
Nyálkát választanak el, s így biztosítják a hüvelynyák meglétét.[1][2] Szexuális izgalom hatására a Bartholin-mirigyek csak viszonylag kevés (egy két csepp) folyadékot választanak ki.[3] A folyadék apró csöppjeiről a Masters and Johnson kutatói - a régi elgondolással ellentétben, miszerint ezek fontos szerepet töltenek be a hüvely benedvesítésébe - kimutatták, hogy a hüvelynyák forrása a hüvely mélyebb rétegeiből ered.[3] A folyadék enyhén képes benedvesíteni a hüvely ajakszerű bejáratát, s ennek hatására az ezen érzékeny terület ingerlése sokkal kellemesebb a nőknek.[3]
Bár szokatlan, de előfordulhat, hogy a Bartholin-mirigyeket irritáció vagy fertőzés éri, mely duzzadással és fájdalommal jár.[3] Ezt az állapotot egy tapasztalt orvos könnyen el tudja hárítani.[3] Bartholin's ciszta is kialakulhat, mely hirtelen nagy fájdalmakat okoz.
Bár a Bartholin-mirigyeket először a dán anatómus, Caspar Bartholin (1655–1738) jegyezte le, több forrás tévesen a felfedezést nagyapjának, a teológus–anatómus Idősebb Caspar Bartholinnak (1585–1629) tulajdonítja.[4]
A "Bartholin's Gland" (magyarul Bartholin-mirigy) a Mr. nevű punk együttes Joseph Stalin versus the Cotton Gin című lemezén megjelent egyik dal címe.