Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Az utazó ügynök problémája jelentőségét a mai társadalomban. A történelemben betöltött relevanciájától a modern világra gyakorolt hatásáig a Az utazó ügynök problémája állandó érdeklődést mutat az akadémikusok, a szakértők és a hétköznapi emberek körében egyaránt. Részletes és kimerítő elemzésen keresztül megvizsgáljuk a Az utazó ügynök problémája különböző oldalait, valamint a társadalom, a kultúra és a mindennapi élet különböző aspektusaira gyakorolt hatását. Ezenkívül foglalkozni fogunk a Az utazó ügynök problémája-et körülvevő vitákkal és vitákkal, valamint annak időbeli alakulásával. Ennek a cikknek az a célja, hogy teljes és kiegyensúlyozott képet adjon a Az utazó ügynök problémája-ről, hogy elmélyítse a jelenlegi kontextusban való megértését és megbecsülését.
Az utazó ügynök problémája egy kombinatorikus optimalizálási probléma. Kiváló példa a bonyolultság-elmélet által NP-nehéznek nevezett problémaosztályra. Az utazó ügynök problémájához kapcsolódó matematikai feladatokkal először Sir William Rowan Hamilton és Thomas Penyngton Kirkman foglalkoztak az 1800-as években. Hamilton és Kirkman ezen korai munkájáról szóló értekezés megtalálható a Graph Theory 1736-1936.[1] című munkában. Az utazóügynök-probléma általános változatát először az 1930-as években vizsgálták Bécsben, illetve a Harvardon, kiváltképp Karl Menger. A problémával később Hassler Whitney és Merrill M. Flood is komolyan foglalkozott a Princetoni Egyetemen. Az utazóügynök-probléma fejlődéséről, valamint Menger és Whitney kapcsolatáról részletes információk találhatók Alexander Schrijver publikációjában.[2]
Adva van n város, illetve az útiköltség bármely két város között, keressük a legolcsóbb utat egy adott városból indulva, amely minden várost pontosan egyszer érint, majd a kiindulási városba ér vissza.
út közül kell választanunk, ez ugyanis a Hamilton-körök száma az n pontú teljes gráfban.
A legkézenfekvőbb megoldás az összes permutáció végignézése, és a legkisebb súlyú kiválasztása lenne, de tekintve, hogy ez n! darab permutációt jelent (ahol n a városok száma), nagyobb n-ekre ez a megoldás kivitelezhetetlen. Dinamikus programozási technikák segítségével a probléma megoldásának lépésszáma felülről becsülhető -nel.[4] Ez még exponenciális függvénye n-nek, de sokkal jobb, mint az lépést használó brute force („nyers erő”) módszer.
A probléma bizonyítottan NP-nehéz, annak eldöntése pedig, hogy adott x-re létezik-e x-nél olcsóbb megoldása a konkrét esetnek NP-teljes. A probléma különböző megszorító feltételek mellett is NP-nehéz marad: kiköthetjük, hogy a városok egy euklideszi síkon helyezkedjenek el a szokásos távolságfogalommal. Akkor sem egyszerűsödik a helyzet, ha elhagyjuk azt a feltételt, hogy az ügynök minden várost csak egyszer látogathat meg, hiszen könnyen látható, hogy euklideszi síkon amúgy is ez az optimális megoldás (a háromszög-egyenlőtlenség miatt).
Mivel tehát hatékony megoldás nem ismert a probléma megoldására sok város mellett, a következő célú algoritmusok a gyakoriak:
Az idő múlásával az egyre finomodó technikáknak, és a számítástechnika fejlődésének köszönhetően egyre nagyobb mennyiségű városra sikerült megoldani a problémát (forrás: Georgia Tech):