Appius Claudius Caecus

A modern világban a Appius Claudius Caecus olyan témává vált, amely az emberek széles körében nagyon fontos és érdekes. A Appius Claudius Caecus mind szakmai, mind személyes téren meghatározó tényezőnek bizonyult a társadalom folyamatos fejlődésében. A történelem során a Appius Claudius Caecus vita, kutatás és elmélkedés tárgya volt, számos perspektívát és megközelítést generált, amelyek gazdagították e jelenség megértését és értékelését. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Appius Claudius Caecus különböző aspektusait, elemezve annak hatását különböző kontextusokban, és átfogó elképzelést kínálunk, amely gondolkodásra és párbeszédre hív.

Appius Claudius Caecus
Appius Claudius Caecus felirata.
Appius Claudius Caecus felirata.
Születetti. e. 341 előtt[1]
ókori Róma
Elhunyti. e. 3. század
nem ismert
Állampolgárságarómai
Gyermekei
Szüleinem ismert
Gaius Claudius Crassus Inrelligensis
Foglalkozása
  • író
  • költő
  • ókori római politikus
  • ancient Roman military personnel
Tisztsége
A Wikimédia Commons tartalmaz Appius Claudius Caecus témájú médiaállományokat.

Appius Claudius Caecus (Kr. e. 340 táján – Kr. e. 273.) a Claudia gensbe tartozó római politikus, aki még consulsága előtt, Kr. e. 312-ben lett censor, majd Kr. e. 307-ben és 296-ban consul.[2][3] Cenzorsága idején libertinusok fiait ültette a senatusba, és a vidéki lakosságot számos új tribusban osztotta el, ezáltal több embernek lehetőséget nyújtva arra, hogy szavazzon a népgyűléseken.[4] Ő kezdte el építtetni a Via Appiát.[5] Öregkorában vakságban szenvedett, így kapta a Caecus (vak) ragadványnevet. A tarentumi háború idején, Pyrrhos épeirosi király egyik követe ellen mondott híressé vált beszédében deklarálta, Róma soha nem fog visszavonulni.[6]

Jegyzetek

  1. Digital Prosopography of the Roman Republic (angol nyelven). (Hozzáférés: 2021. június 29.)
  2. George Converse Fiske (1902). „The Politics of the Patrician Claudii”. Harvard Studies in Classical Philology XIII, 26. o, Kiadó: Harvard University Press. 
  3. Boak, Arthur E. R. & Sinnigen, William G. History of Rome to A.D. 565. 5th Edition. The Macmillan Company, 1965. Print. pg. 95
  4. Németh György-Hegyi W. György: Görög–római történelem. Budapest, 2011.
  5. Ókori lexikon I–II. Szerk. Pecz Vilmos. Budapest: Franklin Társulat. 1902–1904.  
  6. Appius Claudius Caecus. Az Encyclopædia Britannica angol nyelvű cikke Appius Claudius Caecusról.

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben az Appius Claudius Caecus című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Irodalom

  • Ókor Ókorportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap