A repülés elmélete

A mai világban a A repülés elmélete olyan téma, amely emberek millióinak figyelmét ragadta meg szerte a világon. A A repülés elmélete sokrétű aspektusaival és vonatkozásaival a politikától a tudományig, a kultúráig és általában a társadalomig a vita kulcsfontosságú pontjává vált különböző területeken. A történelem során a A repülés elmélete döntő szerepet játszott az emberiség evolúciójában, fontos mérföldköveket jelölt meg, és jelentős változásokat hozott létre abban, ahogyan a minket körülvevő világot látjuk és megértjük. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a A repülés elmélete különböző dimenzióit, és elemezzük a jelenlegi valóságunkra gyakorolt ​​hatását.

A repülés elmélete
(The Theory of Flight)
1998-as brit film
RendezőPaul Greengrass
Műfaj
  • romantikus vígjáték
  • vígjáték-dráma
  • filmdráma
ForgatókönyvíróRichard Hawkins
Főszerepben
ZeneRolfe Kent
VágóMark Day
Gyártás
GyártóBBC Films
Ország Egyesült Királyság
Nyelvangol
Játékidő101 perc
Forgalmazás
ForgalmazóFine Line Features
Bemutató
  • 1998
  • 1999. április 22. (Németország)[1]
További információk

A repülés elmélete (eredeti cím: The Theory of Flight) 1998-ban bemutatott brit romantikus filmvígjáték-dráma, melyet Richard Hawkins forgatókönyvéből Paul Greengrass rendezett. A főbb szerepekben Helena Bonham Carter és Kenneth Branagh látható.

Világpremierje 1998. szeptember 11-én volt a Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon.[2] Összességében vegyes kritikákat kapott.

Cselekmény

Richard sikertelen művész, szabadidejében primitív repülő szerkezeteket épít. Amikor egy londoni üzletház tetejéről saját készítésű tákolmányával lezuhan és meggondolatlan tette miatt a bíróság közhasznú munkára ítéli. Richard egy ingerlékeny, fogyatékossággal élő, ALS-ben szenvedő nő gondozója lesz, aki korábban már több segítőjét is elüldözte maga mellől.

Idővel Richard és Jane összebarátkoznak, Jane pedig segítséget kér tőle egy személyes problémájában: szeretné elveszíteni szüzességét, mielőtt meghalna. Richard vonakodva próbál megfelelő partnert találni, mialatt újabb kísérleti repülőgépet épít. Végül találnak egy magas összegekért dolgozó dzsigolót, aki 2000 fontért hajlandó lefeküdni a nővel. Mivel egyiküknek sincs ennyi pénze, úgy döntenek, Richard kirabol egy bankot.

Richard hotelszobát bérel Jane-nek és előlegként 500 fontot ad a dzsigolónak. Amíg Richard a bankba megy, a dzsigoló ágyba fekteti az ideges Jane-t, de a nő pánikba esik és meggondolja magát. Richard sem képes végrehajtani küldetését és Jane nevét kiáltozva kiszalad a bankból. Visszatérve a hotelbe elküldi a dzsigolót és megvigasztalja a feldúlt lányt.

Később Richard és Jane sikeresen landol a férfi repülőjével, bár az leszállás közben darabokra hullik. Ezután egy ágyban fekszenek, utalva arra, hogy lefeküdtek egymással. Jane hamarosan meghal, a film végén Richard a repülője roncsaiból kialakított, Jane tiszteletére épített emlékhely előtt látható.

Szereplők

Szerep Színész Magyar hang[3]
Jane Hatchard Helena Bonham Carter Majsai-Nyilas Tünde
Richard Kenneth Branagh Szakácsi Sándor
Anne Gemma Jones Menszátor Magdolna
Julie Holly Aird Ősi Ildikó
dzsigoló Ray Stevenson Kárpáti Levente
farmer Robert Blythe Végh Ferenc

Fogadtatás

A film vegyes kritikákat kapott: a Rotten Tomatoes weboldalon 22 kritika alapján 50%-os értékelésen áll.[4]

Roger Ebert négyből két és fél csillagra értékelte és a hasonló témájú Táncoltass a dalomra című ausztrál filmdrámát sokkal jobbnak tartotta nála. „A repülés elmélete tulajdonképpen egész élvezetes. De ha megnézed a Táncoltass a dalomra című filmet, akkor megdöbbent a különbség. Két film. Ugyanaz a sztori. Ugyanaz a cél. Hasonló karakterek. Hasonló szituáció. Az egyik szórakoztató. A másik mennykőcsapás”.[5]

Jegyzetek

  1. http://www.kinokalender.com/film809_vom-fliegen-und-anderen-traeumen.html. (Hozzáférés: 2018. január 4.)
  2. The complete film lineup for the 1998 Toronto Film Festival (angol nyelven). IndieWire, 1998. augusztus 26. (Hozzáférés: 2023. november 23.)
  3. A repülés elmélete az Internetes Szinkron Adatbázisban (magyarul)
  4. The Theory of Flight - Rotten Tomatoes (angol nyelven). Rotten Tomatoes, 1999. január 22. (Hozzáférés: 2023. november 23.)
  5. Ebert, Roger: The Theory of Flight (angol nyelven). RogerEbert.com. (Hozzáférés: 2023. november 23.) „The Theory of Flight is actually fairly enjoyable. when you see Dance Me to My Song, you're struck by the difference. Two movies. Same story. Same objective. Similar characters. Similar situation. One is an entertainment. The other is a thunderbolt.”

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a The Theory of Flight című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk