Napjainkban a 2012-es labdarúgó-Európa-bajnokság (selejtező) nagy érdeklődésre számot tartó témává vált a társadalomban. Az idő múlásával a 2012-es labdarúgó-Európa-bajnokság (selejtező) kulcsfontosságú szerepet játszott a mindennapi élet különböző aspektusaiban, és minden korosztályt és életmódot érint. Mivel a 2012-es labdarúgó-Európa-bajnokság (selejtező) folyamatosan fejlődik és különböző dimenziókat vesz fel, fontos, hogy alaposan elemezzük hatását különböző területeken, az egészségtől a gazdaságig. Ebben a cikkben közelebbről megvizsgáljuk a 2012-es labdarúgó-Európa-bajnokság (selejtező) számos aspektusát és a mindennapi életre gyakorolt hatását, valamint a jövőbeli kilátásokat.
A 2012-es labdarúgó-Európa-bajnokság selejtező mérkőzéseit 2010. szeptemberétől 2011 végéig játszották le. A selejtezőben 51 válogatott vett részt. A házigazda Lengyelország és Ukrajna nem vett részt a selejtezőkben.
Kijutott csapatok
A következő csapatok vettek részt a 2012-es labdarúgó-Európa-bajnokságon:
Az 51 válogatottat kilenc csoportba sorsolták. Hat csoportban hat, három csoportban öt válogatott szerepelt. A sorsolást Varsóban tartották 2010. február 7-én. Magyarország a 4. kalapba került.
A selejtezőben az E csoportba került a magyar csapat, az ellenfelek Hollandia, Svédország, Finnország, Moldova és San Marino voltak.[1][2] A magyar válogatott a csoportjában a harmadik helyen végzett, így nem jutott ki az Európa-bajnokságra.[3]
A kilenc csoportgyőztes, valamint a legjobb második helyezett automatikusan kijutott az Európa-bajnokságra. A többi nyolc második helyezett pótselejtezőn vett részt, ezek győztesei szereztek még jogot az Európa-bajnokságon való részvételre.
A sorrend meghatározása
Az Európa-bajnokság selejtezőjében ha két vagy több csapat a csoportmérkőzések után azonos pontszámmal állt, a következő pontok alapján állapították meg a sorrendet:
több szerzett pont az azonosan álló csapatok között lejátszott mérkőzéseken
jobb gólkülönbség az azonosan álló csapatok között lejátszott mérkőzéseken
több szerzett gól az azonosan álló csapatok között lejátszott mérkőzéseken
több idegenben szerzett gól az azonosan álló csapatok között lejátszott mérkőzéseken
ha két vagy több csapat azonos pontszámmal áll, akkor az 1–4. pontokat addig kell alkalmazni, ameddig a sorrend nem dönthető el. Ha a sorrend így sem dönthető el, akkor a következő pontok szerint kell a sorrendet meghatározni:
jobb gólkülönbség az összes csoportmérkőzésen
több szerzett gól az összes csoportmérkőzésen
több idegenben szerzett gól az összes csoportmérkőzésen
↑Az Olaszország–Szerbia mérkőzés szurkolói rendbontás miatt a kiírt időpontnál 35 perccel később kezdődött, majd a 6. percben félbeszakadt.[4] Az UEFA döntése értelmében a mérkőzést 3–0-s gólaránnyal az olasz csapat javára írták. A szerbeknek egy mérkőzést zárt kapuk mögött kell lejátszani és további egy mérkőzésre vonatkozóan ugyanilyen büntetést kaptak, felfüggesztve. Az olaszok egy mérkőzésre vonatkozóan zárt kapus büntetést kaptak, felfüggesztve. Mindkét szövetséget pénzbüntetéssel is sújtották.[5][6]
>Három csoportban (G–I csoportok) csak öt csapat vett részt, ezért az A–F csoportok második helyén végzett csapatok esetén a csoportjukban a hatodik helyezett csapat elleni eredményeket nem kellett figyelembe venni a rangsorolásnál.
A csoportmásodikok sorrendjét a következők szerint kellett meghatározni:
több szerzett pont
jobb gólkülönbség
több szerzett gól
több idegenben szerzett gól
jobb UEFA-együttható
jobb fair play pontszám
sorsolás
A legjobb csoportmásodik kijutott az Európa-bajnokságra. A további nyolc második helyezett pótselejtezőbe került.
Forrás: UEFA Sorrend szabályai: Az első öt helyezett elleni eredményeket kellett figyelembe venni. 1) pontszám; 2) gólkülönbség; 3) szerzett gólok; 4) idegenben szerzett gólok; 5) UEFA-együttható; 6) alacsonyabb fair play pontszám; 7) sorsolás.