Éla

A mai világban a Éla egyre fontosabbá vált. Akár személyes, akár szakmai, akár tudományos szinten, a Éla releváns témává vált, amely érdeklődést és vitát vált ki. A technológiai fejlődés, a társadalmi változások, a tudományos fejlődés vagy akár a politikai események is hozzájárultak ahhoz, hogy a Éla előkelő helyet foglaljon el a nyilvánosság napirendjén. Ebben a cikkben a Éla-hez kapcsolódó különböző szempontokat fogjuk megvizsgálni, elemezve annak hatását, következményeit és relevanciáját a mai társadalomban.

Éla

Izrael királya
Uralkodási ideje
Kr. e. 886 Kr. e. 885
ElődjeBaása
UtódjaZimri
Életrajzi adatok
Születetti. e. 10. század
ElhunytKr. e. 885
Tirca
ÉdesapjaBaása
Házastársanem ismert
A Wikimédia Commons tartalmaz Éla témájú médiaállományokat.

Éla, Baása fia, apja halála után uralkodott Izraelen. Rövid uralkodása után gyilkosa, Zimri került trónra.

Zimri lázadása

Éla egyik szolgája, Zimri, akinek a király lovasszekereinek a fele volt irányítása alatt, fellázadt uralkodója ellen, s el akarta foglalni a trónt. Mikor Éla egyik alattvalójának a házában töltötte idejét, ahol egyik nap megrészegedett a bortól, Zimri kihasználta az alkalmat, s titokban elment királyához. Megverte és megölte, később pedig (valószínűleg magas pozíciója révén) megkoronáztatta magát. Amint megkaparintotta a hatalmat, nem tétlenkedett és Baása minden rokonát és leszármazottját meggyilkolta, a Biblia szerint ,,nem hagyott belőle még csak egy ebet sem".[1]

Jegyzetek

  1. Szent Bibliaazaz Istennek Ó és Új Testamentomában foglaltatott egész Szent Írás, magyar nyelvre fordította Károli Gáspár, Magyar Bibliatársulat, Budapest, 2001, ISBN 963-300-857-3, 374. oldal (1Kir.16:11)