Ez a cikk a Őszentsége témával foglalkozik, amely az elmúlt években a társadalom különböző aspektusaira gyakorolt hatása miatt vált aktuálissá. A Őszentsége-től kezdve a kapcsolatunkban az előtte és utána is megjelölt, a gazdasági és politikai szférában gyakorolt befolyása miatt ez a téma nagy érdeklődést és vitát váltott ki a szakértők és a polgárok körében egyaránt. Ezen a vonalon elemezzük a Őszentsége eredetét, fejlődését és következményeit, részletes betekintést nyújtva a jelenlegi és jövőbeli következményeire és kihívásaira.
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
Az őszentsége cím hivatalos megszólítás, amelyet több vallási hagyomány vezetői használnak. A római katolikus pápát illetik ezzel a címmel, amelynek használata több száz évre visszavezethető. Emellett az ortodox pátriárkák hivatalos megszólítása is, valamint az iszlám, a buddhizmus és a bon vallási vezetői is használják.
Őszentsége (Latin: Sanctitas) a római katolikus pápa megszólításának hivatalos stílusa.
A ritkán használt teljes pápai cím a következő:
XVI. Benedek elhagyta a Nyugat pátriárkája címet.
2013 februárjában a Szentszék bejelentette, hogy XVI. Benedek pápa lemondott és emeritus pápa lett, de megtartja a „Őszentsége” megszólítást.
Az őszentsége megszólítást több keleti ortodox vezető is használja:
Az iszlámban is több vallási vezető használja a megszólítást.[1][2]
Ez a szócikk részben vagy egészben a Holiness (style) című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.