Fado

Fado
StíluseredetPortugál zene
Kulturális eredet19. század eleje, Lisszabon, Portugália
Hangszerekportugál gitár, klasszikus gitár
NépszerűségElsősorban Portugáliában, másutt szórványosan, elsősorban Franciaországban, az Egyesült Királyságban, Hollandiában és Japánban
Leszármazott stílusok
Coimbrai fado, Lisszaboni fado
Fado
A Fado az emberiség szellemi kulturális örökségének része.
"Fado" a sintrai Estrada Velha mozaikja
"Fado" a sintrai Estrada Velha mozaikja
Adatok
Ország Portugália
Felvétel éve2011
UNESCO azonosító
A Wikimédia Commons tartalmaz Fado témájú médiaállományokat.

A fado a portugál városokban a 19. század eleje óta népszerű, valószínűleg a brazíliai vagy az afrikai néger zenéből eredő, kommercializálódott gitárkíséretes ének. Olyan melankolikus zenei műfaj, amelyet egy énekes (fadista) ad elő egy portugál gitár (guitarra) és egy spanyol gitár (violão) kíséretével.

Európai hazája Portugália, kialakulása az 1820-as évekre tehető. Az UNESCO kormányközi bizottságának VI. ülésén, amelyet 2011 novemberében Indonézia Bali szigetén tartottak, a portugál fado zene felkerült a szervezet szellemi kulturális örökségeket tartalmazó listájára.

A fado életérzése a portugál saudade szóval jellemezhető, amely egyszerre jelent vágyakozást, nosztalgiát, szomorúságot, fájdalmat, de egyben a szerelem és a boldogság lehetőségét is. A fado szó etimológiailag a latin fatum, 'sors' szóval van kapcsolatban. Valószínűleg afrikai rabszolgák és portugál tengerészek hagyományos zenéjéből formálódott, arab hatással. Más elképzelések szerint a brazil lundum és modinha stílusokból jött létre.

Két stílusváltozata él: a populárisabb, szórakoztatóbb lisszaboni és a kifinomultabb coimbrai. Előbbi az első ismert fadoénekes, a 19. század első felében élt Maria Severa művészetéből alakult ki; utóbbi pedig az 1920-as, 30-as években, az addigi fado erőteljesen stilizált változataként, Artur Paredes és fia, Carlos Paredes gitárművészek keze alatt.

A műfaj legismertebb előadója Amália Rodrigues (1920–1999) és Cesária Évora volt.

A fado legjelentősebb alakjai

Lisszaboni fado

Coimbrai fado

Gitárművészek

Jegyzetek

  1. Riemann - Brockhaus: Zenei lexikon (1985)
  2. Az UNESCO szellemi kulturális örökségeket tartalmazó listája
  3. António Chaínho rövid életrajza (portugál nyelven)
  4. Armandinho rövid életrajza (portugál nyelven)
  5. José Manuel Neto rövid életrajza (portugál nyelven)

Külső hivatkozások