Zipeprol

A mai világban a Zipeprol olyan téma, amely nagy érdeklődést és vitát vált ki különböző területeken. Relevanciája túlmutat a határokon, és hatása érezhető a társadalomban, a gazdaságban és a kultúrában. A Zipeprol fontossága oda vezetett, hogy alaposan megvizsgálták és elemezték, hogy jobban megértsék következményeit és következményeit. Ebben a cikkben a Zipeprol témáját különböző nézőpontokból tárjuk fel, azzal a céllal, hogy átfogó és gazdagító jövőképet kínáljunk. A Zipeprol eredetétől jelenlegi állapotáig, lehetséges jövőbeli forgatókönyvein keresztül olyan téma, amely senkit sem hagy közömbösen, ezért elengedhetetlen, hogy mélyen és átgondoltan foglalkozzunk vele.

Zipeprol
IUPAC-név
1-metoxi- 3-- 1-fenilpropan- 2-ol
Kémiai azonosítók
PubChem 36910
ChemSpider 33868
EINECS-szám 252-191-7
DrugBank DB13564
ChEBI 135602
ATC kód R05DB15
InChIKey VSTNNAYSCJQCQI-UHFFFAOYSA-N
UNII G5MUV8139H
ChEMBL CHEMBL2105497
Kémiai és fizikai tulajdonságok
Kémiai képlet C23H32N2O3
Moláris tömeg 384,512 g/mol
Terápiás előírások
Jogi státusz Schedule I (US)

A zipeprol egy központilag ható köhögéscsillapító, melyet Franciaországban fejlesztettek ki az 1970-es években.[1] A kodeinnel és dextrometorfánnal ellentétben nem morfinánszármazék. A zipeprol helyi érzéstelenítőként és nyákoldóként viselkedik, antihisztamikus és antikolinergikus tulajdonságai is vannak.[2] Több márkanéven kerül eladásra, mint például a Zinolta és Respilene. Az Egyesült Államokban és Kanadában nem kapható és már Európában is megszüntették forgalmazását, de Ázsia és Dél-Amerika egyes országaiban még mindig hozzá lehet jutni.

A zipeprollal többször visszaéltek Koreában, elsősorban hallucinogén hatása miatt. A használata kérdéses lett a nagyobb dózis beadása után kiváltott rohamok és különböző idegrendszeri mellékhatások miatt.[3]

Jegyzetek

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Zipeprol című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.