Soha az emberiség történetében nem volt ennyi információ róla A 2023-as év felfedezése: Átfogó útmutató mint ma az internetnek köszönhetően. Azonban ez a hozzáférés minden kapcsolódó A 2023-as év felfedezése: Átfogó útmutató nem mindig könnyű. Telítettség, rossz használhatóság és a helyes és helytelen információk megkülönböztetésének nehézsége A 2023-as év felfedezése: Átfogó útmutató gyakran nehéz leküzdeni. Ez motivált bennünket egy megbízható, biztonságos és hatékony webhely létrehozására.
Egyértelmű volt számunkra, hogy célunk eléréséhez nem elegendő a helyes és ellenőrzött információk birtokában A 2023-as év felfedezése: Átfogó útmutató . Minden, amiről összegyűjtöttünk A 2023-as év felfedezése: Átfogó útmutató is áttekinthetően, olvashatóan, a felhasználói élményt megkönnyítő struktúrában, letisztult és hatékony dizájnnal, a betöltési sebességet előtérbe helyezve kellett bemutatni. Bízunk benne, hogy ezt elértük, bár mindig azon dolgozunk, hogy apróbb fejlesztéseket tegyünk. Ha megtaláltad, amiben hasznosnak találtad A 2023-as év felfedezése: Átfogó útmutató és jól érezte magát, nagyon boldogok leszünk, ha visszatér scientiaen.com amikor csak akarja és kell.
A év a Orbitális periódus egy bolygótestről például az Föld, beköltözni pályája bárhol nap. A Föld miatt axiális döntés, egy év leforgása alatt elmúlik a évszakok, amelyet változás jelzett be időjárás, az óra napfény, és ennek következtében növényzet és a a talaj termékenysége. -ban mérsékelt és a sarkvidéki A bolygó körüli régiókban általában négy évszakot ismernek fel: tavasz, nyár, ősz és a tél. -ban tropikus és a szubtropikus régiókban, több földrajzi szektorban nincsenek meghatározott évszakok; hanem a szezonális trópusok, az éves nedves és a száraz évszakok felismerik és nyomon követik.
A naptári év a Föld keringési periódusának napjainak egy adott számban számolt számának közelítése naptár Az Gergely naptár, vagy modern naptár, naptári évét mutatja be, hogy akár a közös év 365 nap vagy a szökőév 366 napos, akárcsak a Julianus naptárak. A Gergely-naptár szerint a naptári év átlagos hossza (az év átlaga) a teljes 400 éves szökőciklusban 365.2425 nap (97 évből 400 szökőév).[Szerkesztés]
Angolul a időegység az évet általában "y"-nek vagy "yr"-nek rövidítik. Az "a" szimbólum gyakoribb a tudományos irodalomban, bár pontos időtartama ellentmondásos lehet. A csillagászatban a Julián év a 365.25-ben meghatározott időegység napok pontosan 86,400 XNUMX-ból másodperc (SI alapegység), összesen pontosan 31,557,600 XNUMX XNUMX másodperc a Julian-féle csillagászati évben.
A szó év olyan időszakokra is használatos, amelyek lazán kapcsolódnak a naptári vagy csillagászati évhez, de nem azonosak azokkal, mint pl. szezonális év, a pénzügyi év, a tanévstb. Hasonlóképpen, év bármely keringési periódusát jelentheti bolygó; például a marsi év és egy Venusian Az év azt az időt jelenti, amely alatt a bolygók egy teljes pályát áthaladnak. A kifejezés bármely hosszú időszakra vagy ciklusra vonatkoztatható, mint például a Nagy év.
Angol év (via nyugat-szász felszerelés (/jɛar/), angol ġēr) folytatódik Proto-germán *jǣran (*jē₁futott). Rokonok azok német Év, Régi magas német befőttes üveg, Öreg norvég AR és a Gótikus jer, tól Proto-Indo-European főnév *yeh₁r-om "év, évszak". A rokonnevek is ugyanabból a proto-indoeurópai főnévből származnak (változatos utótaggal ablaut) vannak Avesztán yārǝ "év", görög ὥρα (hṓra) "év, évszak, időszak" (ahonnan "óra„), ótemplomi szláv jarŭés latin hornus "az idei".[Szerkesztés]
latin annus (a 2. deklináció hímnemű főnév; évi a akuzatívus egyes szám; annī is birtokos egyes szám és alanyeseti többes szám; annō a részeshatározó és a ablativus egyes szám) a PITE főnév *h₂et-nem-, amely a gótikát is eredményezte aþn "év" (csak a datív többes szám aþnam tanúsított).
Bár a legtöbb nyelv tematikusként kezeli a szót *yeh₁r-o-, bizonyíték van egy eredeti levezetésre egy *-r/n utótag, *yeh₁-ro-. Mindkét indoeurópai szó évre, *yeh₁-ro- és a *h₂et-nem-, akkor az „menni, mozogni” jelentésű verbális gyökökből származik, *h₁hey- és a *h₂et-, illetve (vö Védikus szanszkrit éti "megy", atasi "mész, vándor"). Számos angol szó latinból származik annus, Mint például a évi, járadék, évfordulóstb .; évente jelentése "minden évben", időszámítás szerint jelentése "az Úr évében".
A görög „év” szó, ἔτος, rokon a latinnal régi "régi", a PIE szóból *wetos- „év”, szintén ebben a jelentésben maradt fenn ben Szanszkrit vat-sa-ras "év" és vat-sa- „éves (borjú)”, ez utóbbi a latinban is tükröződik vitulus „bikaborjú”, angol herélt kos „kos” (régi angol weðer, gótikus wiþrus "Bárány").
Egyes nyelveken elterjedt az évek számlálása egy évszakra hivatkozva, mint például a „nyár”, „tél” vagy „szüret”. Ilyen például a kínai 年 "év", eredetileg 秂, egy ideográfiai vegyület egy búzaköteget cipelő személyről, amely "betakarítást" jelöl. ráadásul szláv godŭ "időszak; év" használat lěto "nyár; év".
A csillagászati éveknek nincs an egész szám napok vagy holdhónapok száma. Minden csillagászati évet követő naptárnak rendelkeznie kell a következő rendszerrel beiktatás mint például a szökőévek.
A Julianus-naptár szerint egy év átlagos (átlagos) hossza 365.25 nap. Egy nem szökőévben 365 nap, egy szökőévben 366 nap van. Szökőév minden negyedik évben van, vagy szökőév, amely alatt szökőnap van közbeiktatott február hónapba. A "Szökőnap" név a hozzáadott napra vonatkozik.
A Átdolgozott Julianus-naptár, amelyet 1923-ban javasoltak, és néhányban használtak Keleti ortodox egyházak, 218 évenként 900 szökőéve van, az átlagos (átlagos) évhosszra 365.2422222 nap, közel az átlagos trópusi év hosszához, 365.24219 nap (9 relatív hiba). 10-ban a Gergely-naptár és a felülvizsgált Julianus-naptár egy naptári nappal kezd eltérni.
A Gergely-naptár megpróbálja előidézni a északi napéjegyenlőség március 21-re vagy röviddel azelőtt esik, és ebből következik a északi napéjegyenlőség évevagy trópusi év. Mivel a 97 évből 400 szökőév, a Gergely-naptári év átlagos hossza ennyi 365.2425 napok; egy alatti relatív hibával ppm (8·10) az átlag aktuális hosszához viszonyítva trópusi év (365.24219 nap) és még közelebb az áramlathoz márciusi napéjegyenlőség éve of 365.242374 napokon, amelyeknek megfelelni kíván. A becslések szerint i.sz. 4000-re az északi napéjegyenlőség egy nappal visszaesik a Gergely-naptár szerint,[Szerkesztés] nem e különbség miatt, hanem a Föld forgásának lassulása és az ezzel járó nappal hosszabbodás miatt.[tisztázásra van szükség]
Történelmileg a holdnaptárak egészben beépültek szökőhónapok megfigyelési alapon. A holdnaptárak többnyire kiestek a használatból, kivéve liturgikus okokból (Héber naptárKülönböző Hindu naptárak).
A történelmi modern adaptációja Jalali naptár, az úgynevezett Solar Hijri naptár (1925), egy tisztán naptár megfigyeléseken (vagy csillagászati számításokon alapuló) szökőnapok rendszertelen mintázatával, új év eltüntetése céljából (Nowruz) napján tavaszi napéjegyenlőség (az időzónához Teherán), szemben a szökőévek algoritmikus rendszerével.
A naptári korszak kijelöli a tőszám minden egymást követő évhez, egy múltbeli referenciaeseményt használva (az úgynevezett korszak) a korszak kezdeteként.
A Gergely-naptár a világ legszélesebb körben használt korszaka polgári naptár. Korszaka a 6. századi becslés születési dátumáról A Názáreti Jézus. A Gergely-naptárban két jelölést használnak az évszámozásra: a keresztény "Anno Domini" (jelentése "az Úr évében"), rövidítve Kr. és "Közös korszak", rövidítve CE, sok más vallás kedveli, de egyik sem. Az évszámok a következőn alapulnak inkluzív számolás, hogy ne legyen "nulladik év". A korszak előtti éveket a Kr.e Krisztus előtt vagy BCE számára A közös korszak előtt. -ban Csillagászati évszámozás, a pozitív számok az AD/CE évet jelzik, a számot 0 a Kr.e. 1-et jelöli, a −1 a Kr.e. 2-t, és így tovább.
Más korszakok közé tartozik a Az ókori Róma, Ab Urbe Condita ("alapításától kezdve a város), rövidítve AUC; Anno Mundi ("a világ éve"), a Héber naptár és rövidítve AM; és a fentebb leírt japán császárkorszakok. Az iszlám Hijri év, (év éve újév, Anno Hegirae rövidítve AH), az a Hold naptár tizenkettőből holdhónapok és így rövidebb, mint egy napév.
A pénzügyi és tudományos számítások gyakran a 365 napos naptár a napidíjak egyszerűsítése érdekében.
A pénzügyi év vagy pénzügyi év egy 12 hónapos időszak, amelyet a vállalkozások és más szervezetek éves pénzügyi kimutatásainak kiszámításához használnak. Számos joghatóságban a számviteli szabályozás tizenkét havonta egyszer írja elő az ilyen jelentéseket, de nem írja elő, hogy a tizenkét hónap egy naptári évet képezzen.
Például a Kanada és a India a pénzügyi év április 1-től kezdődik; ban,-ben Egyesült Királyság a társasági adó és az államháztartási beszámoló tekintetében április 1-től, a személyi adózás és az állami juttatások folyósítása tekintetében április 6-tól jár; ban ben Ausztrália július 1-től tart; míg a Egyesült Államok költségvetési éve szövetségi kormány október 1-től indul.
A tanév az az éves időszak, amely alatt a hallgató részt vesz egy oktatási intézmény. A tanév felosztható akadémiai kifejezések, például félévek vagy negyedévek. A tanév sok országban augusztusban vagy szeptemberben kezdődik és májusban, júniusban vagy júliusban ér véget. Izraelben a tanév október vagy november környékén kezdődik, a héber naptár második hónapjához igazodva.
Az Egyesült Királyságban, Kanadában és az Egyesült Államokban egyes iskolák a tanévet felosztják három nagyjából egyenlő hosszúságú kifejezések (úgy nevezett trimeszterben or szállás az Egyesült Államokban), ami nagyjából egybeesik az ősz, a tél és a tavasz idejével. Egyes esetekben a hallgatók önkéntes vagy választható alapon vesznek részt egy rövidített nyári szekción, amelyet olykor a rendes tanév részének tekintenek. Más iskolák betörik az évet kettő fő szemeszter, egy első (általában augusztustól decemberig) és egy második félév (januártól májusig). E fő félévek mindegyike félévre osztható félévközi vizsgákkal, és mindegyik félévet félévnek nevezzük. negyed (Vagy kifejezés egyes országokban). Lehetséges egy önkéntes nyári és/vagy egy rövid januári ülés is.
Néhány más iskola, köztük néhány az Egyesült Államokban is van négy jelölési időszakok. Néhány iskola az Egyesült Államokban, különösen Boston Latin School, oszthatja az évet öt vagy több jelölési időszakok. Egyesek ennek védelmében azt állítják, hogy van talán a pozitív korreláció a beszámolók gyakorisága és a tanulmányi eredmény között.
Az Egyesült Államok iskoláiban évente általában 180 tanítási nap van, a hétvégék és a szünetek kivételével, míg Kanadában, Új-Zélandon és az Egyesült Királyságban 190 nap van az állami iskolákban, Ausztráliában pedig 200.
Indiában a tanév általában június 1-jén kezdődik és május 31-én ér véget. Bár az iskolák március közepétől bezárnak, a tényleges tanulmányi zárás május 31-én van, Nepálban pedig július 15-én kezdődik.[Szerkesztés]
Az ausztráliai iskolákban és egyetemeken általában a naptári évhez igazodó tanévek vannak (azaz februárban vagy márciusban kezdődnek és októbertől decemberig végződnek), mivel a déli féltekén a nyár decembertől februárig tart.
A Julianus év a csillagászatban és más tudományokban használt időegység, amely pontosan 365.25 nap 86,400 XNUMX napból. SI másodperc minden egyes ("efemerisz napok"). Ez a különböző tudományos összefüggésekben használt "év" egység szokásos jelentése. A Julian-század 36525 efemerisz napok és a Julianus évezred 365250 efemerisz napokat használnak a csillagászati számításokban. Alapvetően az időintervallum Julian-években való kifejezése egy módja annak, hogy pontosan meghatározzuk az időtartamot (nem azt, hogy hány „valódi” év), olyan hosszú időintervallumokra, ahol az efemerisznapok számának megadása nehézkes és nem intuitív lenne. Megállapodás szerint a Julian-évet használják az a megtett távolság kiszámításához fényév.
Ban,-ben A mértékegységek egységes kódja (de nem a szerint A Tiszta és Alkalmazott Fizika Nemzetközi Uniója vagy a Földtani Tudományok Nemzetközi Szövetsége, lásd alább), a szimbólum a (index nélkül) mindig a Julian-évre utal, aj, pontosan 31557600 másodperc.
A SI szorzó előtagok alkalmazható rá, hogy "ka", "Ma" stb.
E három év mindegyike lazán nevezhető an csillagászati év.
A sziderikus év az az idő, amely alatt a Föld egy fordulatot teljesít pálya, rögzített vonatkoztatási rendszerhez mérve (mint például az állócsillagok, latin sidera, egyedülálló Sidus). Átlagos időtartama 365.256363004 nap (365 nap 6 óra 9 perc 9.76 mp) (a korszakban J2000.0 = 1. január 2000., 12:00 TT).
Ma az átlagos trópusi év az átlag időszaka ekliptikus hosszúság a Nap szöge 360 fokkal nő. Mivel a Nap ekliptikai hosszúságát a napéjegyenlőséghez képest mérjük, a trópusi év az évszakok teljes ciklusát tartalmazza, és ennek az alapja naptárak mint például a nemzetközileg használt Gergely naptár. Az átlagos trópusi év modern meghatározása egy-két perccel eltér a tényleges időtől, például az északi napéjegyenlőség áthaladása között, több okból is, amelyeket alább magyarázunk. A Föld miatt axiális precesszió, az idei év körülbelül 20 perccel rövidebb, mint a sziderikus év. Az átlagos trópusi év a modern definíció szerint körülbelül 365 nap, 5 óra, 48 perc, 45 másodperc. (= 365.24219 d × 86 400 s). A trópusi év hossza több ezer éven keresztül kissé változik, mivel az axiális precesszió sebessége nem állandó.
Az anomális év az az idő, amely alatt a Föld egy forradalmat teljesít a sajátjához képest apsides. A Föld pályája ellipszis alakú; a szélső pontok, az úgynevezett apsides, a napközel, ahol a Föld a legközelebb van a Naphoz, és a afélion, ahol a Föld a legtávolabb van a Naptól. Az anomális évet általában a perihélium áthaladása közötti időként határozzák meg. Átlagos időtartama 365.259636 nap (365 nap 6 óra 13 perc 52.6 s) (a J2011.0 korszakban).
A drákói év, drákói év, fogyatkozási év vagy ekliptikus év az az idő, amely alatt a Nap (a Földről nézve) egy fordulatot teljesít ugyanarra a vonatkozásban. holdcsomópont (az a pont, ahol a Hold pályája metszi az ekliptikát). Az évhez kapcsolódik fogyatkozás: ezek csak akkor fordulnak elő, ha a Nap és a Hold is közel van ezekhez a csomópontokhoz; így a fogyatkozások minden fél fogyatkozási évből körülbelül egy hónapon belül következnek be. Ezért van kettő napfogyatkozási évszakok minden napfogyatkozási évben. A napfogyatkozás évének átlagos időtartama a
Ezt a kifejezést néha tévesen a drákói vagy csomóponti időszakra használják holdprecesszió, ez a Hold felszálló csomópontjának teljes forradalmának időszaka az ekliptika körül: 18.612815932 Julianus évek (6798. 331019 napok; a J2000.0 korszakban).
A telihold ciklus az az idő, amíg a Nap (a Föld felől nézve) egy fordulatot teljesít a földközel a Hold pályájáról. Ez az időszak a látszólagos méretéhez kapcsolódik telihold, valamint a változó időtartammal is a zsinati hónap. Egy telihold ciklus időtartama:
A holdév a Hold fázisainak tizenkét teljes ciklusát tartalmazza, a Földről nézve. Ennek időtartama körülbelül 354.37 nap. Muszlimok használja ezt az ő ünneplésére Eids és a böjti hónap kezdetének megjelölésére Ramadan. A muszlim naptári év a holdcikluson alapul. A Zsidó naptár szintén alapvetően holdbéli, kivéve, hogy két-három évente egy interkaláris holdhónapot adnak hozzá, hogy a naptár a napciklussal is szinkronban legyen. Így a zsidó (héber) naptár szerint egy holdév tizenkét vagy tizenhárom holdhónapból áll.
A homályos év, tól annus vagus vagy vándorév, a 365 napnak megfelelő év integrált közelítése, amely pontosabb évekhez viszonyítva vándorol. A homályos évet általában 12-re osztják sematikus hónaponként 30 nap plusz 5 epagomenális napok. A naptárban a homályos évet használták Etiópia, Az ókori Egyiptom, Irán, Örményország és a Mezoamerikában között Aztékok és a Maya. Még mindig sok zoroasztriánus közösség használja.
A heliakális év a közötti intervallum heliakális emelkedések egy csillagé. Eltér a oldalsó év a csillagoktól távol ekliptika főként a az napéjegyenlők precessziója.
A Sothic év is the heliacal year, the interval between heliacal risings, of the star Sirius. Jelenleg kevesebb, mint a oldalsó év időtartama pedig nagyon közel áll a 365.25 napos Julianus évhez.
A Gauss-év egy (a Naphoz képest) elhanyagolható tömegű bolygó sziderikus éve, amelyet nem zavarnak más bolygók, amelyeket a Gauss gravitációs állandó. Egy ilyen bolygó valamivel közelebb lenne a Naphoz, mint a Föld átlagos távolsága. A hossza:
A Besseli év egy trópusi év, amely akkor kezdődik, amikor a (fiktív) átlagos Nap eléri a 280°-os ekliptikai hosszúságot. Ez jelenleg január 1-jén van. Nevét a 19. századi német csillagászról és matematikusról kapta. Friedrich Bessel. A következő egyenlet használható az aktuális Bessel-korszak kiszámításához (években):
A TT alsó index azt jelzi, hogy ennél a képletnél a Julian-dátumnak a következőt kell használnia Földi idő mérleg, vagy annak elődje, efemerisz idő.
Ez a rész további hivatkozásokat igényel ellenőrzés. (október 2012) |
Egy csillagászati év pontos hossza idővel változik.
Az évváltoztatás számértéke
Ebben a szakaszban az átlagos évhosszt 2000-re számítják ki, és az évhosszúságok 2000-hez viszonyított különbségeit a múlt és a jövő éveire adják meg. A táblázatokban egy nap 86,400 XNUMX SI másodperc hosszú.
Az év típusa | Nap | Óra | Perc | Másodperc |
---|---|---|---|---|
Tropikus | 365 | 5 | 48 | 45 |
Csillagképpel kapcsolatos | 365 | 6 | 9 | 10 |
Szabálytalan | 365 | 6 | 13 | 53 |
fogyatkozás | 346 | 14 | 52 | 55 |
Év | Tropikus | Csillagképpel kapcsolatos | Szabálytalan | fogyatkozás |
---|---|---|---|---|
-4000 | -8 | -45 | -15 | -174 |
-2000 | 4 | -19 | -11 | -116 |
0 | 7 | -4 | -5 | -57 |
2000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
4000 | -14 | -3 | 5 | 54 |
6000 | -35 | -12 | 10 | 104 |
Ebben a táblázatban néhány évhossz átlagos szoláris napok, amelyek lassan egyre hosszabbak és jelenleg 86,400.002 XNUMX XNUMX körül vannak SI másodperc.
Nap | Év típusa |
---|---|
346.62 | Drákói, más néven fogyatkozás. |
354.37 | Hold. |
365 | Homályos, és a közös év sok naptárak. Átlagos szoláris napok. |
365.24219 | Trópusi, más néven szoláris, korszakra átlagolva, majd kerekítve J2000.0. |
365.2425 | Gregorian, átlagosan. Átlagos szoláris napok. |
365.25 | Julian. |
365.25636 | Szidérális, korszakra J2000.0. |
365.259636 | Anomális, átlagolva, majd kerekítve a J2011.0 korszakhoz. |
366 | Ugrás sok naptárak. |
Egy átlagos gregorián év 365.2425-nek mondható napok (52.1775 hetekés ha egy óra a nap huszonnegyedik része, 8765. 82 óra, 525949.2 jegyzőkönyv or 31556952 másodperc). Megjegyzendő azonban, hogy abszolút időben az átlagos gregorián év nem létezik, mert a Föld forgása lassulásával minden 400 éves periódus hosszabb (több mint 1000 másodperccel) az előzőnél. Ebben a naptárban egy általános év 365 nap (8760 óra, 525600 perc ill 31536000 másodperc), a szökőév pedig 366 nap (8784 óra, 527040 perc ill 31622400 másodperc). A Gergely-naptár 400 éves polgári ciklusa rendelkezik 146097 nap, és ezért pontosan 20871 hét.
A Nagy év, vagy napéjegyenlőségi ciklus, az ekliptika körüli napéjegyenlőségek teljes fordulatának felel meg. Hossza körülbelül 25,700 XNUMX év.
A Galaktikus év ennyi idő kell a Földéhez Naprendszer hogy egyszer megforduljon a Galaktikus Központ. Körülbelül 230 millió földi évből áll.
A szezonális év egy szezonális esemény egymást követő megismétlődése közötti idő, mint például egy folyó áradása, egy madárfaj vonulása, egy növényfaj virágzása, az első fagy vagy egy bizonyos sportág első ütemezett játéka. . Mindezek az események széles variációval rendelkezhetnek, több mint a hónap évről évre.
Az év gyakori szimbóluma, mint a időegység az "a", a latin szóból származik annus. Például az USA Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet (NIST) Útmutató a Nemzetközi Mértékegységrendszer (SI) használatához támogatja az "a" szimbólumot egy év időegységeként.
Az angol nyelvben az "y" vagy "yr" rövidítéseket gyakrabban használják a nem tudományos irodalomban. Néhány Földtudományok ágak (geológia és a paleontológia), "tehenek, béke, byr" (ezer, millió, illetve milliárd év) és hasonló rövidítések a jelentől távol eső időintervallumok jelölésére szolgálnak. In csillagászat a kyr, Myr és Gyr rövidítések általánosan használtak a kiloévekre, a megaévekre és a gigaévekre.
A A mértékegységek egységes kódja (UCUM) egyértelművé teszi az ISO 1000, ISO 2955 és ANSI X3.50 különböző szimbólumait a következő használatával:
Az UCUM-ban az "a" szimbólum minősítő nélkül egyenlő 1 a-valj. Az UCUM minimálisra csökkenti a zavartságot is faliórái, területegység, az "ar" rövidítés használatával.
Mivel 1989, a Nemzetközi Csillagászati Egyesület (IAU) egy évre vonatkozóan az "a" szimbólumot ismeri fel az "yr" helyett, megjegyzi a különböző évtípusokat, és a 365.25 napos Julian-év átvételét javasolja, hacsak nincs másképp meghatározva (IAU). Stílus kézikönyv).
Mivel 1987, a A Tiszta és Alkalmazott Fizika Nemzetközi Uniója (IUPAP) az "a"-t jegyzi meg az év időegységének általános szimbólumaként (IUPAP piros könyv). Mivel 1993, a A Tiszta és Alkalmazott Kémia Nemzetközi Szövetsége (IUPAC) Zöld Könyv szintén ugyanazt az "a" szimbólumot használja, megjegyzi a gregorián év és a Julianus év közötti különbséget, és az előbbit veszi át (a=365.2425 nap), is megjegyezte a IUPAC Arany könyv.
2011-ben az IUPAC és a Földtani Tudományok Nemzetközi Szövetsége közösen javasolták az „annus” „a” jellel történő meghatározását a trópusi év hosszaként 2000-ben:
Ez körülbelül 365.25-al különbözik a fenti 20 napos definíciótól millió rész. A közös dokumentum azt mondja, hogy az olyan meghatározások, mint a Julian-év "a Föld keringési mozgásának változékonysága miatt inherens, előre programozott elavulást hordoznak magukban", de azt javasolja, hogy a trópusi év hosszát a Kr.u. 2000-től számítsák (ezredmásodpercig meghatározva). ), amely ugyanazzal a problémával küzd. (A trópusi év több mint egy perccel ingadozik az idővel.)
A jelölés ellentmondásosnak bizonyult, mivel ellentmond a földtudósok korábbi egyezményének, amely szerint az "a"-t kifejezetten az "évekkel ezelőtt"-re (pl. 1 millió éve 1 millió évvel ezelőtt), az "y"-t vagy az "évet" pedig egy évre használták. időszak. Ez a történelmi gyakorlat azonban nem felel meg a NIST-nek útmutató, figyelembe véve az információk keverésének elfogadhatatlanságát a fizikai mennyiség mértékegységekkel (jelen esetben időintervallumokkal vagy időpontokkal) mérik, valamint az egységekre vonatkozó rövidítések használatának elfogadhatatlanságát. Továbbá szerint a UK Metric Association (UKMA), a nyelvtől független szimbólumok általánosabban érthetők (UKMA Stílus útmutató).
A következőkhöz léteznek alternatív alakok, amelyek elkerülik az egymást követő magánhangzókat, mint pl kilannus, megannus, stb. A kitevőket és az exponenciális jelöléseket jellemzően a számításokhoz és a számítások megjelenítéséhez, valamint a helytakarékossághoz használják, mint az adattáblázatokban.
A geológiában és a paleontológiában néha különbséget tesznek az "yr" rövidítése között év és "ja" -ért évekkel ezelőttezer, millió vagy milliárd előtaggal kombinálva. A régészetben az újabb korszakokkal foglalkozó, általában kifejezett dátumok, pl. „Kr.e. 10,000 XNUMX” hagyományosabb formaként használhatók, mint Jelen előtt ("BP").
Ezek a rövidítések a következőket tartalmazzák:
Nem SI rövidítés | Röviden a... | SI-előtagú megfelelője | Megjegyzések és példák |
---|---|---|---|
kiló év | ka |
| |
béke Myr |
millió év Mega évek |
Ma |
|
byr Gyr |
milliárd év Giga évek |
Ga |
|
KYA |
kiló évvel ezelőtt | régen in ka |
|
Mya Mya |
millió évvel ezelőtt Mega évvel ezelőtt |
egy ideje Ma |
|
bya GyĂ |
milliárd évvel ezelőtt giga évekkel ezelőtt |
egy ideje Ga |
|
A "mya" és a "bya" használata elavult a modern geofizikában, az ajánlott használat a "Ma" és "Ga" a dátumokhoz. Jelen előtt, hanem az "én" korszakok erejéig. Ezt ad hoc Az "abszolút" idő és az időintervallum közötti különbségtétel némileg ellentmondásos az Amerikai Geológiai Társaság tagjai között.
c) Konvenció és rövidítések. – Egy rétegtani egység kora vagy egy geológiai esemény ideje, amelyet általában numerikus kormeghatározással vagy egy kalibrált időskálára való hivatkozással határoznak meg, a jelenkor előtti években is kifejezhető. Az idő mértékegysége a modern év, amint azt jelenleg világszerte elismerik. Az ilyen életkorokhoz javasolt (de nem kötelező) rövidítések az SI (International System of Units) szorzók, az annus "a"-val párosulva: ka, Ma és Ga a kilo-annus (10)3 év), Mega-annus (106 év), és Giga-annus (109 év), ill. E kifejezések korhatár utáni használata a C-14 datálás területén kialakult konvenciót követi. A "jelen" az i.sz. 1950-re vonatkozik, és az olyan minősítők, mint a "korábban" vagy a "jelen előtt" kimaradnak az érték után, mivel a jelentől a múltig terjedő időtartam mérése implicit módon benne van a megjelölésben. Ezzel szemben a geológiai idő távoli intervallumának időtartamát, mint éveket, nem szabad ugyanazokkal a szimbólumokkal kifejezni. Az évek számainak rövidítései, a jelenre való hivatkozás nélkül, informálisak (pl. y vagy yr évekre; my, my vagy m.yr. évmilliókra; és így tovább, a preferencia szerint). Például a késő kréta korszak határai jelenleg 63 millió és 96 millió évre vannak kalibrálva, de az időintervallum ebben a korszakban 33 my.