A mai világban a Wikipédia:Alkalmasság is szükséges egyre több ember érdeklődésének témája lett. A technológia fejlődésével és a globalizációval a Wikipédia:Alkalmasság is szükséges a társadalom különböző területein vált aktuálissá, a politikától a tudományig. A történelem során a Wikipédia:Alkalmasság is szükséges vita és elemzés tárgya volt, ellentmondó véleményeket generált, és végtelen kutatásokat és tanulmányokat váltott ki. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Wikipédia:Alkalmasság is szükséges különböző oldalait, elemezve a mindennapi élet különböző területeire gyakorolt hatását és a mai világban betöltött jelentőségét. Az eredetétől a jelenre gyakorolt hatásáig megpróbáljuk átfogóan foglalkozni a Wikipédia:Alkalmasság is szükséges-el, igyekszünk megérteni jelentőségét és a mai társadalomra gyakorolt hatásait.
Ez egy esszé. Nem feltétlenül a konszenzust tükrözi, csak a megalkotói véleményét; a célja az, hogy ugyanazokat az érveket ne kelljen újra és újra elismételni. Ha egyetértesz az alapvető mondanivalójával, nyugodtan módosíthatod vagy átfogalmazhatod. Ha nem értesz egyet vele, írd meg egy külön esszében a saját véleményedet, és linkeld be a lap aljára. |
A Wikipédia nagy projekt, sok szerkesztővel, akiknek mind megvan a saját véleményük arról, hogy is kellene csinálni a dolgokat. Ennek fényében meglepő lehet, hogy általában mégis elég hatékonyan tudunk együttműködni egymással.
Ebben szerepet játszik a Wikipédia egyik legfontosabb alapelve, a tételezz fel jóindulatot! Ez alapvetően egy jó tanács: emlékeztet arra, hogy még ha nem is értünk egyet, (általában) mindannyian azon vagyunk, hogy a szerintünk legjobb dolgot tegyük. Persze, vannak olyanok is, akik szándékosan igyekeznek tönkretenni a projektet, de velük általában viszonylag könnyű elbánni: szükség esetén technikai eszközökkel el tudjuk tiltani őket az enciklopédia szerkesztésétől, mindezt gyakran különösebb felhajtás vagy vita nélkül.
Sokkalta nagyobb egyet nem értés szokta kísérni azon szerkesztők tevékenységét, akik nem szándékosan, és gyakran tudtukon kívül ártanak a projektnek, miközben valójából segíteni szeretnének. Ezen a ponton időnként megfigyelhető a jóindulat feltételezésén alapuló (és alapvetően nagyon jó) hozzáállás egy hátulütője. Vannak ugyanis olyan szerkesztők, akik annyira magukévá tették ezt az irányelvet, hogy úgy vélik, a jóindulat önmagában elegendő ahhoz, hogy valaki hasznos szerkesztő lehessen. Ez sajnos tévedés: alkalmasságra is szükség van. Egy segítő szándékkal létrehozott katyvasz is katyvasz. Emiatt időnként szükséges lehet, hogy a közösség fellépjen olyan szerkesztőkkel szemben, akikről a viselkedési mintájuk alapján megállapítható, hogy nem képesek konstruktív közreműködésekre.
Mindannyiunk alkalmassága korlátos. Például valaki lehet, hogy remek atomfizikus, de pocsék balett-táncos, vagy éppen fordítva. Hasonló módon előfordulhat egyébként nagy tudású emberekkel is, hogy nincsenek a Wikipédia szerkesztéséhez szükséges képességek birtokában: például mert nem tudják kezelni a szerkesztőfelületet, vagy mert képtelenek a közösség többi tagjával való együttműködésre. Ezeket a szerkesztőket ahelyett, hogy alkalmatlannak vagy inkompetensnek bélyegeznénk, inkább gyengéden és méltóságteljesen kellene kisegítenünk a projektből – úgy, hogy közben ne sértsük meg őket.
A magyar nyelvű Wikipédia szerkesztőiről feltételezzük, hogy a következő tevékenységekre alkalmasak:
Ha egy másik szerkesztőről szerkesztései alapján úgy gondolod, a fenti értelemben véve alkalmatlan a Wikipédia-szerkesztésre, légy óvatos. Figyelj arra, hogy mi inkompetencia, és mi nem az. Ahhoz, hogy a helyzetet megfelelően kezeld, szükséges, hogy figyelmes legyél, és lehetőleg értsd meg a helyzet hátterét is.