Soha az emberiség történetében nem volt ennyi információ róla A Wikimedia Foundation felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató mint ma az internetnek köszönhetően. Azonban ez a hozzáférés minden kapcsolódó A Wikimedia Foundation felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató nem mindig könnyű. Telítettség, rossz használhatóság és a helyes és helytelen információk megkülönböztetésének nehézsége A Wikimedia Foundation felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató gyakran nehéz leküzdeni. Ez motivált bennünket egy megbízható, biztonságos és hatékony webhely létrehozására.
Egyértelmű volt számunkra, hogy célunk eléréséhez nem elegendő a helyes és ellenőrzött információk birtokában A Wikimedia Foundation felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató . Minden, amiről összegyűjtöttünk A Wikimedia Foundation felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató is áttekinthetően, olvashatóan, a felhasználói élményt megkönnyítő struktúrában, letisztult és hatékony dizájnnal, a betöltési sebességet előtérbe helyezve kellett bemutatni. Bízunk benne, hogy ezt elértük, bár mindig azon dolgozunk, hogy apróbb fejlesztéseket tegyünk. Ha megtaláltad, amiben hasznosnak találtad A Wikimedia Foundation felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató és jól érezte magát, nagyon boldogok leszünk, ha visszatér scientiaen.com amikor csak akarja és kell.
Amerikai jótékonysági szervezet
A "Wikimedia" ide irányít át. A szoftverhez lásd MediaWiki. Az ingyenes fájltárat lásd Wikimedia Commons.
A Wikimedia Alapítványnak az angol Wikipédiában való részvételével kapcsolatos információkért lásd: Wikipédia: Wikimédia Alapítvány.
A Wikimedia Alapítványt 2003-ban hozták létre St. Petersburg, Florida, A Jimmy Wales mint nonprofit finanszírozási mód Wikipedia, Wikiszótár, és egyéb tömeges wiki projektek, amelyeknek addig házigazdája volt Bomis, Wales profitorientált vállalata. Az alapítvány főként a Wikipédia-olvasók milliós kis adományaiból finanszírozza magát, amelyeket e-mail kampányok, valamint a Wikipédián és testvérprojektjein elhelyezett éves adománygyűjtő bannerek révén gyűjtenek össze. Ezeket egészítik ki a jótékonysági szervezetek és technológiai cégek támogatásai, 2022-től pedig a szolgáltatásokból származó bevételek. Wikimedia Enterprise.
Az alapítvány fennállása alatt rohamosan fejlődött. 2022-re körülbelül 700 alkalmazottat és vállalkozót foglalkoztatott, éves bevétellel US $155 millió, évi kiadásai US $146 millió, nettó eszközei a US $240 millió és a növekvő adottság, amely felülmúlta US $100 millió júniusban 2021.
Küldetés
A Wikimédia Alapítvány küldetése, hogy „jogosítsa és bevonja az embereket a világ minden táján, hogy ingyenes licenc alatt vagy nyilvánosan gyűjtsenek és fejlesszenek oktatási tartalmat, valamint hatékonyan és globálisan terjesszék azokat”.
E küldetés teljesítése érdekében az Alapítvány biztosítja a technikai és szervezeti infrastruktúrát, amely lehetővé teszi a nyilvánosság számára, hogy több nyelven is készíthessenek wiki-tartalmat. Az alapítvány nem írja és nem gondozza a wiki tartalmát. Ezt önkéntesek végzik, mint pl Wikipédisták akik létrehozzák és fenntartják a Wikipédiát. Együttműködik egyéni önkéntesekből és kapcsolt szervezetekből álló hálózattal, például a Wikimédia fejezeteivel, tematikus szervezetekkel, felhasználói csoportokkal és más partnerekkel a világ különböző országaiban, és küldetésnyilatkozatában ígéri, hogy a projektjeiből származó hasznos információkat elérhetővé teszi az interneten. örökre ingyenesen. Az is bekapcsolódik politikai érdekképviselet. Az Alapítvány 2017-ben megfogalmazott stratégiai irányvonala szerint 2030-ra „a szabad tudás ökoszisztémájának elengedhetetlen infrastruktúrájává válik”.
Jimmy Wales és a Larry sanger 2001-ben alapította a Wikipédiát kiegészítésként szolgáló feeder projektként nupedia. A projektet eredetileg a Bomis, Wales profitorientált vállalkozása, amelyet önkéntes szerkesztők gyorsan növekvő közössége szerkeszt. A korai közösség különféle módokat tárgyalt a fenntartási költségek fedezésére, és széles körben ellenezte a hirdetések megjelenítését a webhelyen, így előtérbe került egy jótékonysági alapítvány létrehozásának gondolata. Ez azt a nyitott kérdést is megválaszolta, hogy melyik szervezetnek kell védjegyet birtokolnia a projekthez.
A "Wikimedia" név, a összetett of wiki és a média, amerikai szerző alkotta meg Sheldon Rampton az angol Wikipédia levelezőlistáján 2003 márciusában, három hónap múlva Wikiszótár lett a második wiki-alapú projekt, amelyet az eredeti szerveren tároltak. A Wikimedia Alapítványt 20. június 2003-án jegyezték be Floridában. 2003 októberében egy kisebb adománygyűjtő kampányt indítottak a szerverek működésének fenntartására. Az Alapítvány szekciót kapott 501 (C) (3) állapotát az USA Belső bevételi kód 2005-ben közjótékonysági szervezetként adományozott az alapítványnak adóalapból levonható az amerikai szövetségi jövedelemadó szempontjából. A A mentesített jogalanyok nemzeti taxonómiája (NTEE) kódja B60 (Felnőtt, Folyamatos oktatás).
Az Alapítvány kérte a név védjegybe helyezését Wikipediaaz USA-ban 14. szeptember 2004-én. A védjegy lajstromozási státuszát 10. január 2006-én kapta meg. A védjegyoltalmat Japán 16. december 2004-án és a Európai Unió 20. január 2005-án. A Wikipédia részhalmazait már könyv és DVD formájában terjesztették, és viták folytak a logó és a szójelzés engedélyezéséről.
Az Alapítvány kuratóriuma 11. december 2006-én megállapította, hogy nem válhat a tagsági szervezet, az eredeti terveknek megfelelően, de nem valósult meg, mivel nem volt képes megfelelni a floridai törvény regisztrációs követelményeinek. Az alapszabályt ennek megfelelően módosították, hogy töröljenek minden utalást a tagsági jogokra és tevékenységekre.
2007-ben az alapítvány úgy döntött, hogy Floridából áthelyezi székhelyét az Egyesült Államokba San Francisco Bay Area. San Francisco kiválasztásánál a hasonló gondolkodású szervezetek és potenciális partnerek közelsége, a jobb tehetségbázis, valamint az olcsóbb és kényelmesebb nemzetközi utazások voltak a szempontok. A költözés 31. január 2008-re fejeződött be a San Francisco-i Stillman Street-i központba. Később a New Montgomery Streetre költözött, majd oda Egy Montgomery-torony.
25. október 2021-én indult az Alapítvány Wikimedia Enterprise, egy kereskedelmi Wikimédia tartalomszolgáltató szolgáltatás, amely olyan csoportokat céloz meg, akik nagy mennyiségű API-kat szeretnének használni, kezdve Big Tech vállalkozások. Júniusban az 2022, Google és a Internet Archive A szolgáltatás első ügyfeleként jelentették be, bár csak a Google fizet a szolgáltatásért. Ugyanez a bejelentés megjegyezte, hogy a hangsúly a hasonló adatigényű kisebb cégek felé tolódik el, és a szolgáltatást a "sokat fizet egy kicsit" révén támogatják.
Tartalom a legtöbb Wikimedia projektben honlapok alatti újraelosztásra engedélyezett v3.0 az tulajdonság és a Megosztás egyarántCreative Commons licencek. Az alapítvány 11 wikit birtokol és üzemeltet, amelyeket önkéntes szerkesztőkből álló közösségeik írnak, gondoznak, terveznek és irányítanak. A nyilvánosság bármely tagját szívesen látjuk; megnevezett felhasználói fiók regisztrálása nem kötelező. Ezek a wikik követik a ingyenes tartalom modellt, azzal a kimondott céllal, hogy a tudást terjeszteni a világban. Ide tartoznak az indulás dátuma szerint:
A Wikimédia leányvállalatai független és hivatalosan elismert emberek csoportjai, amelyek együtt dolgoznak a Wikimédia mozgalom támogatásán és hozzájárulásán. A Wikimedia Foundation háromféle társult szervezetet ismer el: fejezeteket, tematikus szervezeteket és felhasználói csoportokat. A leányvállalatok olyan tevékenységeket szerveznek és vesznek részt, amelyek támogatják és hozzájárulnak a Wikimédia mozgalmához, például regionális konferenciákat, tájékoztatást, edit-a-thons, hackatonok, közkapcsolatok, közpolitikai pártfogás, GLAM eljegyzés, és wikimánia. Noha ezek közül a dolgok közül sokat egyéni közreműködők vagy kevésbé formális csoportok is végeznek, ezeket nem nevezik leányvállalatoknak.
A nonprofit szervezetbe beépítendő tagozatok, tematikus szervezetek elismerését az Alapítvány kuratóriuma az alapítvány javaslatára hagyja jóvá. Társulási Bizottság a Wikimedia közösség tagjaiból áll. A Társulási Bizottság közvetlenül jóváhagyja a jogi személyiséggel nem rendelkező felhasználói csoportok elismerését. A leányvállalatokat a Wikimedia Foundation formálisan elismeri, de függetlenek tőle, és nincs jogi ellenőrzésük vagy felelősségük a Wikimédia-projektek és azok tartalmáért.
Az Alapítvány 2004-ben kezdte meg a fejezetek elismerését. Az Alapítvány 2012-ben jóváhagyta, véglegesítette és átvette a tematikus szervezeti és felhasználói csoportok felismerési modelljeit. A mozgáspartnerek számára készült kiegészítő modell is jóváhagyásra került, de 19. május 2022-től még nem véglegesítették vagy elfogadták.
A Wikimánia egy 2005-ben indult, éves globális konferencia a wikimédiások és wikipédisták számára. Az első Wikimánia Frankfurt, Németország, 2005-ben. A Wikimániát egy bizottság szervezi, amelyet általában a helyi nemzeti részleg támogat, helyi intézmények (például könyvtár vagy egyetem) és általában a Wikimedia Foundation támogatásával. A Wikimániát olyan városokban rendezték meg, mint pl Buenos Aires,Cambridge,Haifa,Hong Kong,Taipei, London,Mexikó város,Esino Lario, Olaszország,Montreal, Fokvárosés Stockholm. A 2020-as konferenciára a tervek szerint ben kerül sor Bangkok miatt törölték COVID-19 járvány, valamint a 2021-es és 2022-es, amelyeket online tartottak virtuális, interaktív előadások sorozataként. 2023-ban a tervek szerint Szingapúrban rendezik meg.[Szerkesztés]
Technológia
A Wikimedia Foundation a saját szerverein tartja karban azt a hardvert, amely a projektjeit futtatja. Ezenkívül karbantartja a MediaWiki platformot és sok más szoftverkönyvtárat, amelyek a projektjeit futtatják.
A Wikipédia egyetlen szervert alkalmazott 2004-ig, amikor is a szerverbeállítást elosztott szerverré bővítették többrétegű architektúra. A szerver leállása 2003-ban vezetett az első adománygyűjtő akcióhoz.
2009 decemberében a Wikimédia tovább futott közös helyen található szerverek, 300 szerverrel Floridában és 44 in Amszterdam. 2008-ban több különbözőről is váltott Linux operációs rendszer gyártók számára Ubuntu Linux. 2019-ben átváltott Debian.
2013 januárjára a Wikimedia áttért az újabb infrastruktúrára Equinix létesítmény Ashburn, Virginia, a "megbízhatóbb kapcsolat" és a "kevesebb" okokra hivatkozva hurrikánok". A megelőző években a hurrikánszezonok szorongást okoztak.
2013 októberében a Wikimedia Foundation elkezdett keresni egy második létesítményt, amelyet az ashburni fő létesítmény mellett használnának, a redundancia okára hivatkozva (pl. vészhelyzeti visszaesés) és felkészülni az egyidejű több adatközpontos szolgáltatásra. Ezt követte egy év, amikor a rost A vágás miatt a Wikimedia projektek egy órán keresztül elérhetetlenek voltak 2012 augusztusában.
A 2014-ben elérhető második elbocsátási lehetőségtől eltekintve, az infrastruktúra egyetlen létesítményben történő működtetéséhez szükséges szerverek száma 2009 óta többnyire stabil. 2015 novemberéig az ashburni fő létesítmény összesen 520 szervert tartalmaz, amely a Wikimedia projekten kívül az újabb szolgáltatások szervereit is tartalmazza. wikik, Mint például a felhő szolgáltatások (Toolforge) és különféle szolgáltatások a mérőszámokhoz, a megfigyeléshez és egyéb rendszeradminisztrációhoz.
2017-ben a Wikimedia Foundation gyorsítótárazási klasztert telepített egy Equinix létesítményben Szingapúr, az első a maga nemében Ázsiában.
Eredetileg a Wikipédia futott tovább ModWiki használata beírt Perl by Clifford Adams (I. fázis), amelyre kezdetben szükség volt CamelCase cikkek hiperhivatkozásaihoz; a dupla zárójeles stílust később építették be. 2002 januárjától (II. fázis) a Wikipédia a PHP wiki motor MySQL adatbázissal; ezt a szoftvert személyre szabta a Wikipédia számára Magnus Manske. A Phase II szoftvert többször módosították, hogy megfeleljen a exponenciálisan növekszik igény. 2002 júliusában (III. fázis) a Wikipédia áttért a harmadik generációs szoftverre, a MediaWikire, amelyet eredetileg írt. Lee Daniel Crocker.
Egyes MediaWiki-kiterjesztések telepítve a MediaWiki szoftver funkcionalitásának bővítése érdekében. 2005 áprilisában egy Apache Lucene kiterjesztés hozzáadták a MediaWiki beépített keresőjéhez, és a Wikipédia MySQL-ről átváltott erre Lucene és később átváltott a CirrusSearch-re, amely azon alapul Elasticsearch kereséshez. A Wikimedia Foundation is használja CiviCRM és a WordPress.
Az Alapítvány közzétette a hivatalos Wikipédiát mobil alkalmazások mert Android és a iOS eszközökön, és 2015 márciusában az alkalmazásokat frissítettük, hogy mobilfelhasználóbarát funkciókat is tartalmazzanak.
Pénzügyek
A Wikimedia Foundation bevétele (US$-ban), 2003–2022 Fekete: nettó eszközök (az adomány nélkül) Zöld: bevétel (kivéve az alapítványnak nyújtott közvetlen adományokat) Piros: kiadások (beleértve a WMF-befizetéseket az alapítványba)
A Wikimédia Alapítvány főként lakossági adományokból, e-mail kampányokból és a Wikipédián elhelyezett éves adománygyűjtő bannerekből gyűjtött adományokból, valamint különféle technológiai cégektől és jótékonysági szervezetektől finanszírozza magát. A Wikimedia Alapítvány kampányai között szerepeltek olyan e-mailek, amelyekben arra kérték az adományozókat, hogy hagyjanak végrendeletükben a Wikimédia-pénzt.
Az 501c3 jótékonysági szervezetként az Alapítvány mentesül a szövetségi és állami jövedelemadó alól. Nem magánalapítvány, a hozzá való hozzájárulások adókedvezményes jótékonysági hozzájárulásnak minősülnek. 2007-ben, 2008-ban és 2009-ben Jótékonysági navigátor a Wikimédiának a négy lehetséges csillagból négy általános értékelést adott, 2010-ben háromról négy csillagra emelkedett. 2020 januárjától, az értékelés továbbra is négy csillag volt (összesített pontszám 98.14/100), a 2018-as pénzügyi év adatai alapján.
Az Alapítvány ezzel is növeli bevételeit szövetségi támogatások, szponzorálás, szolgáltatások és márkakereskedés. A Wikimédia OAI-PMH az elsősorban keresőmotorokat és hasonló tömeges elemzéseket és újrakiadásokat célzó frissítési hírfolyam szolgáltatás évekig bevételi forrást jelentett.DBpedia ingyenes hozzáférést kapott ehhez a hírfolyamhoz. Az adatfolyamok és tartalomszolgáltatások kibővített változata 2021-ben indult Wikimedia Enterprise néven, az Alapítvány LLC leányvállalataként.
2014 júliusában az Alapítvány bejelentette, hogy elfogadja Bitcoin adományokat. A 2021, cryptocurrencies az összes adomány mindössze 0.08%-át tette ki és 1. május 2022-jén az Alapítvány leállította a kriptovaluta adományok fogadását egy Wikimedia közösség szavazás.
Az alapítvány nettó vagyona a kezdetekhez képest nőtt US $ 57,000 az első, 30. június 2004-án végződő pénzügyi évének végén, nak nek US $ 53.5 millió 2014 közepén és a US $ 231 millió (plusz a US $ 100 millió adomány) 2021. június végéig; abban az évben az Alapítvány a Wikimedia Enterprise elindításának terveit is bejelentette, hogy a nagy emberek mennyiség szerint fizessenek az egyébként korlátozott sebességű API-khoz való nagy mennyiségű hozzáférésért.
2020-ban az Alapítvány adományozott US $ 4.5 millió nak nek Tides érdekképviselet "Tudástőkealap" létrehozása, támogatás nyújtása olyan szervezeteknek, amelyek munkáját egyébként nem fedezné a Wikimedia támogatás, de a faji egyenlőtlenségeket kezelik az ingyenes tudásforrásokhoz való hozzáférésben és azokhoz való hozzájárulásban.
Wikimédia Alapítvány
Az Alapítvány 2016 januárjában bejelentette egy an alapítvány hogy megóvja jövőjét. A Wikimédia Alapítvány adományozói tanácsadó alapként jött létre Tides Alapítvány, egy kitűzött céllal emelni US $ 100 millió a következő 10 években.Craig Newmark egyike volt a kezdeti adományozóknak US $ 1 millió.Peter Baldwin és felesége, Lisbet Rausing, adományozott US $ 5 millió hozzá 2017-ben.
2018-ban jelentősebb adományok érkeztek az alapítványhoz amazon és a Facebook (US $ 1 millió mindegyik) és Soros György (US $ 2 millió). 2019-ben az adományokat is beleértve US $ 2 millió a Google-tól,US $ 3.5 millió még több Baldwin és Rausing,US $ 2.5 millió még több Newmarktól, és egy másik US $ 1 millió az Amazontól 2019 októberében, majd 2020 szeptemberében.
Maga az alapítvány 5 óta évente 2016 millió dollár támogatást nyújtott alapítványának. Ezeket az összegeket az Alapítvány „díjak és támogatások” kiadásai között számolták el. 2021 szeptemberében az Alapítvány bejelentette, hogy a Wikimédia Alapítvány 100 júniusában elérte a kezdeti 2021 millió dolláros adománygyűjtési célt, öt évvel megelőzve eredeti célját.
Pénzügyi fejlődés
Az Alapítvány a vagyonát a „Tevékenységi Nyilatkozatban” foglalja össze az auditált jelentéseiben. Ezek nem tartalmazzák a Wikimédia Alapítvány pénzeszközeit, azonban a 2015–16-os pénzügyi évtől kezdődően a kiadások magukban foglalják a Wikimédia Alapítványnak történő kifizetéseket.
A Wikimedia Foundation kiadásainak sokasága a fizetések és a bérek, ezt követik a közösségi és társult támogatások, az alapítványhoz való hozzájárulások és egyéb szakmai működési költségek és szolgáltatások.
A Wikimedia Foundation költségei 2004–2020
A Wikimedia Foundation kiadásainak alakulása rubrikák szerint USD-ben
A Wikimédia Alapítvány kiadásai az egészhez viszonyítva
Támogatások
A Wikimédia Alapítvány és a fejezetek pénzügyi találkozója 2012, Párizs
A Wikimédia Alapítvány története során folyamatosan számos támogatást kapott más alapítványoktól. Az Alapítvány 2008-ban a US $ 40,000 támogatást a Nyílt Társadalom Intézet a Wikipédia nyomtatható változatának elkészítéséhez. Azt is megkapta a US $ 262,000 támogatást a Stanton Alapítvány vásárolni hardver, a US $ 500,000 -tól korlátlan támogatás Vinod és a Neeru Khosla, aki még abban az évben csatlakozott az Alapítvány tanácsadó testületéhez, és a US $ 177,376 a történészektől Lisbet Rausing és a Peter Baldwin (Arcadia Alap), többek között. 2008 márciusában az Alapítvány bejelentette az akkori legnagyobb adományát: egy hároméves, US $ 3 millió támogatást a Sloan Alapítvány.
2009-ben az Alapítvány négy támogatásban részesült. Az első volt a US $ 890,000 A Stanton Alapítvány támogatása a Wikipédia első szerzőinek felhasználói felületének tanulmányozásában és egyszerűsítésében. A második volt a US $ 300,000Ford Alapítvány támogatást 2009 júliusában Wikimedia Commons, a multimédiás fájlok feltöltéséhez szükséges felület javítása érdekében. Az Alapítvány 2009 augusztusában kapott a US $ 500,000 támogatást a The William and Flora-tól Hewlett Alapítvány. Szintén 2009 augusztusában a Omidyar hálózat -ig kötelezte el magát US $ 2 millió több mint két éve a Wikimédiába.
A 2010, Google adományozott US $ 2 millió és a Stanton Alapítvány 1.2 millió dollárt adományozott a Public Policy Initiative finanszírozására, amely egy kísérleti program a későbbi Wikipédia Oktatási Programhoz (és a kiváláshoz). Wiki Oktatási Alapítvány).
2011 márciusában a Sloan Alapítvány újabb engedélyt adott US $ 3 millió támogatás, amelyet három éven keresztül kell finanszírozni, az elsővel US $ 1 millió 2011 júliusában és a fennmaradó US $ 2 millió 2012 és 2013 augusztusában finanszírozzák. Adományozóként Doron Weber a Sloan Alapítványtól elnyerte a Wikimedia Foundation kuratóriumának fórumlátogatói státuszát. 2011 augusztusában a Stanton Alapítvány ígéretet tett arra, hogy finanszírozza a US $ 3.6 millió amelynek támogatása US $ 1.8 millió finanszírozták, a fennmaradó összeget pedig 2012 szeptemberében kellett volna megtenni. 2011-ben ez volt a legnagyobb támogatás, amit a Wikimédia Alapítvány valaha is kapott. Az Alapítvány 2011 novemberében kapott a US $ 500,000 adomány a Brin Wojcicki Alapítvány.
Az Alapítvány 2012-ben támogatást nyert el US $ 1.25 millió ból ből Lisbet Rausing és a Peter Baldwin keresztül a Jótékonysági Segítségnyújtási Alapítvány2012-ben az alapítvány története legnagyobb egyedi ajándékát kapta, egy névtelen adományozótól 2015 millió dolláros korlátlan adományt, amely évente 2014 millió dollár értékű kiadást támogat a következő öt évben. 2012 márciusában a Gordon és Betty Moore Alapítvány, amelyet a Intel társalapítója és felesége, a Wikimedia Alapítvány díjazottja a US $ 449,636 támogatást a fejlesztéshez Wikidata. Ez egy nagyobb támogatás része volt, amelynek nagy részét a Wikimedia Németország kapta, amely átvette a fejlesztési erőfeszítést.
2014 és 2015 között az Alapítvány kapott US $ 500,000 a Monarch alapból, US $ 100,000 az Arcadia Alapból és egy nem titkolt összeget a Stavros Niarchos Alapítvány a Wikipédia Zero kezdeményezés.
2015-ben támogatási megállapodás született a John S. és James L. Knight Alapítvány hogy építsünk egy keresőt a "Tudásmotor", egy projekt, amely ellentmondásosnak bizonyult. 2017-ben a Sloan Alapítvány egy másikat is odaítélt US $ 3 millió támogatás három éves időtartamra, és a Google további 1.1 millió dollárt adományozott az alapítványnak 2019-ben.
A következők adományoztak US $ 500,000 vagy több egyenként (2008–2019, nem számítva a Wikimédia Alapítványnak adott ajándékokat; előfordulhat, hogy a lista nem teljes):
Végösszeg (000 USD)
Donor
Év
9,000
Sloan Alapítvány
2008-2013
2017-2019
5,952
Stanton Alapítvány
2009-2012
5,000
(névtelen)
2014-2018
3,100
Google
2010, 2019
2,000
Omidyar hálózat
2009-2010
1,527
Rausing, Baldwin keresztül Arcadia, Charities Aid
2008
2012-2015
1,300
Hewlett
2009-2010
500
Sergey Brin és Anne Wojcicki
2010
500
Monarch alap
2014-2015
Személyzet
Történelem
Az alapítvány munkatársai 2019 januárjában
2004-ben az Alapítvány Tim Starlingot jelölte ki fejlesztői kapcsolattartónak, hogy segítsen javítani a MediaWiki szoftver, Daniel Mayer pénzügyi igazgató (finanszíroz, költségvetés, és az alapgyűjtések koordinálása), és Möller Erik tartalompartnerségi koordinátorként. 2005 májusában az Alapítvány további hét hivatalos kinevezést jelentett be.
Az Alapítvány 2006 januárjában számos bizottságot hozott létre, köztük a Kommunikációs Bizottságot, hogy az akkoriban némileg önkéntesek által irányított tevékenységeket tovább szervezzék. Starling abban a hónapban lemondott, hogy több időt tölthessen a doktori programjával.
4. október 2006-től, az alapítványnak öt fizetett alkalmazottja volt: két programozó, egy adminisztratív asszisztens, egy adománygyűjtést és támogatásokat kezelő koordinátor, valamint egy ideiglenes ügyvezető igazgató, Brad Patrick, korábban az alapítványé általános tanácsadó. Patrick 2007 januárjában megszüntette ideiglenes igazgatói tevékenységét, majd 1. április 2007-jei hatállyal lemondott jogi tanácsadói posztjáról. Mike Godwin aki 2007 júliusától főtanácsosként és jogi koordinátorként tevékenykedett A 2010.
2007 januárjában Carolyn Dorant operatív igazgatónak nevezték ki, Sandy Ordonez pedig csatlakozott. kommunikációs vezetője. Doran 2006-ban kezdett részmunkaidős könyvelőként dolgozni, miután a munkaerő-kölcsönzés. Doran, akiről kiderült, hogy büntetett előéletű, 2007 júliusában kilépett az alapítványból Sue Gardner tanácsadónak és speciális tanácsadónak vették fel; 2007 decemberében lett az ügyvezető igazgató. Florence Devouard Doran szervezetből való távozását említette az egyik okként, amiért az alapítványnak körülbelül hét hónapba telt, amíg közzétette a 2007-es pénzügyi ellenőrzését.
Az előző Wikimedia Foundation San Francisco-i székhelyének külső képe Új Montgomery Street 2014-ben
Danny Wool, hivatalosan a támogatási koordinátor, és szintén részt vesz a programban adománygyűjtés 2007 márciusában lemondott. Walest azzal vádolta, hogy az alapítvány pénzét rekreációs célokra használta fel, és azt mondta, hogy Walestől részben költési szokásai miatt vették el a Wikimedia hitelkártyáját, amit Wales tagadott. 2007 februárjában az alapítvány új pozíciót, fejezetkoordinátort kapott, és felvette Delphine Ménardot, Cary Bass-t 2005 márciusában vették fel önkéntes koordinátori posztra. 2007 januárjában az alapítvány Veronique Kesslert nevezte ki új pénzügyi és operatív igazgatónak, Kul Wadhwát az üzletfejlesztési vezetőnek, Jay Walsh-t pedig a kommunikációs vezetőnek.
2013 márciusában Gardner bejelentette, hogy elhagyja az alapítványnál betöltött pozícióját.Lila Tretikov 2014 májusában nevezték ki ügyvezető igazgatónak; 2016 márciusában lemondott. Volt kommunikációs igazgató Katherine Maher ideiglenes ügyvezető igazgatóvá nevezték ki, a pozíciót 2016 júniusában véglegesítették. Maher szolgált ügyvezető igazgató április 2021-ig.
Jelenlegi osztálystruktúra
One Montgomery Tower, az épület, ahol 2017 óta a Wikimedia Alapítvány székhelye található
2. október 2021-tól az alapítványnál mintegy 700 ember dolgozott.Maryana Iskander 2021 szeptemberében nevezték ki új vezérigazgatónak, és 2022 januárjában vette át ezt a szerepet.
2022 júliusától a WMF osztálystruktúrája a következő:
Haladás: felelős az adománygyűjtésért, a stratégiai partnerségekért és a támogatási programokért.
távközlés: felelős a Wikimedia márkafejlesztésért, marketingért, közösségi médiáért, PR-ért és a globális figyelemfelkeltő erőfeszítésekért.
Pénzügy és adminisztráció: felelős a Wikimedia Foundation pénzeszközök és források felelős kezeléséért.
Jogi: felelős a kormányzati megfigyeléssel és cenzúrával szembeni növekvő ellenállásért, az önkéntes közösségek védelméért, a politikai viták elősegítéséért és a magánélet védelméért.
Termék: a tudásmegosztásra, a felhasználói kutatásra, a tapasztalatok tervezésére és az eszközökön keresztüli támogatásra, beleértve a mobilalkalmazásokat és a hangtechnológiát, együttműködési eszközök kiépítéséért felelős.
Tehetség és kultúra: a toborzásért és a képzésért felelős.
Technológia: felelős a Wikimedia projektek alapját képező technológiai platform karbantartásáért és fejlesztéséért, több ezer önkéntes fejlesztővel együttműködve.
kuratórium
Az alapítványé kuratórium felügyeli az Alapítvány tevékenységét. Az alapító testület háromtagú volt, amelyhez két közösség által választott kuratórium egészült ki. 2008-tól tíz tagból állt:
hármat a különböző Wikimédia-projektek által felölelt közösség választott ki;
kettőt a Wikimedia fejezetei választottak ki;
négyet maga a testület nevez ki; és
az egyik alapítói szék, Jimmy Wales számára fenntartva.
Az idő múlásával a testület mérete és a kiválasztási folyamat részletei változtak. 2020-tól az igazgatóságnak legfeljebb 16 vagyonkezelője lehet:
nyolc hely a szélesebb Wikimédia-közösségtől (leányvállalatok és önkéntes közösség);
hetet maga a testület nevez ki; és
az egyik alapítói szék Wales számára fenntartott.
2023 februárjától, az igazgatóság hat közösség és társult vállalkozás által kiválasztott megbízottból állt (Shani Evenstein Sigalov, Dariusz Jemielniak, Rosie Stephenson-Goodknight, Victoria Doronina, Mike Peel és Lorenzo Losa); öt igazgatótanács által kinevezett megbízott (McKinsey & Company rendező Raju Narisetti, Bahreini emberi jogi aktivista és blogger Esra'a Al Shafei, vezetési tanácsadó ügyvezető Lisa Lewin, Nataliia Tymkiv és McAfee ügyvezető Tanya Capuano); és Wales. Tymkiv az igazgatótanács elnöke, Al Shafei és Sigalov alelnökök.
A 2015, James Heilman, a közösség által nemrégiben beválasztott megbízott, a testület többi tagjának szavazatával eltávolították tisztségéből. Ez a döntés vitát váltott ki a Wikipédia közösség tagjai között. Heilman később azt mondta, hogy "lehetőséget kapott az elmúlt hetekben, hogy lemondjon. A közösség megválasztott tagjaként úgy látom, hogy a mandátumomat attól a közösségtől kaptam, amely megválasztott, és így megtagadta ezt. Csábításnak láttam ezt a lépést. akik engem választottak." Ezt követően hozzátette, hogy az igazgatótanács tagjaként nagyobb átláthatóságot szorgalmazott a Wikimédia Alapítványt illetően Tudásmotor projekt és finanszírozása, és jelezte, hogy arra tett kísérletei, hogy nyilvánosságra hozzák a Knight Alapítvány A motorra adott támogatás hozzájárult az elbocsátásához. Heilmant 2017-ben a közösség újra beválasztotta a testületbe.
Januárban az 2016, Arnnon Geshuri csatlakozott az igazgatósághoz, mielőtt lemondott a közösségi viták közepette egy "nem orvvadászat" megállapodásról, amelyet akkor hajtott végre Google, amely megsértette Az Egyesült Államok trösztellenes törvénye és amelyért a részt vevő vállalatok 415 millió US$-t fizettek egy csoportos perben az érintett alkalmazottak nevében.
Számos vita következett pereskedés míg mások nem. Matt Zimmerman ügyvéd azt mondta: "Erős felelősségvédelem nélkül nehéz lenne a Wikipédia számára továbbra is platformot biztosítani a felhasználók által létrehozott enciklopédiák számára."
2011 decemberében az alapítvány lobbistát fogadott fel Washington DC-ben Dow Lohnes A Government Strategies LLC lobbizni Kongresszus. A bérbeadáskor az alapítvány aggodalmát fejezte ki egy törvényjavaslat miatt Állítsa le az online kalózkodásról szóló törvényt. A közösségek is megszervezték a leglátványosabb eseményeket tiltakozás a törvényjavaslat ellen az interneten más népszerű weboldalak mellett.
2013 októberében egy német bíróság úgy döntött, hogy a Wikimédia Alapítvány felelősségre vonható a Wikipédiához hozzáadott tartalomért, ha konkrét panasz érkezett; egyébként a Wikimédia Alapítvány nem ellenőrzi a Wikipédia által közzétett tartalmat, és nem köteles ezt megtenni.
2014 júniusában a Bildkonst Upphovsrätt i Sverige szerzői jogok megsértése miatt pert indított. Wikimedia Svédország.
20. június 2014-án a Wikipédia szerkesztőinek részvételével rágalmazási pert (Law Division polgári ügy, L-1400-14) nyújtottak be a New Jersey állambeli Mercer County Superior Courthoz, amelyben többek között kompenzációs és büntető jellegű kártérítést kértek.
2020 szeptemberében a WMF megfigyelői jelentkezése a Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) blokkolta a kínai kormány tiltakozását a Wikimedia Alapítvány leányvállalatának fennállása miatt Taiwan. 2021 októberében Kína kormánya ugyanezen okból blokkolta a WMF második kérelmét. 2022 májusában Kína blokkolta a Wikimedia mozgalom hat társvállalatának akkreditációját a WIPO Szerzői jogok és Kapcsolódó Jogok Állandó Bizottságába (SCCR), arra hivatkozva, hogy a fejezetek dezinformációt terjesztenek. 2022 júliusában Kína blokkolta a Wikimédia hét fejezetének kérelmét, hogy állandó megfigyelőként akkreditálják a WIPO-t; Kína álláspontját számos más ország támogatta, köztük Oroszország, Pakisztán, Irán, Algéria, Zimbabwe és Venezuela.
Túlzott költekezés és adománygyűjtés
2014-ben Jimmy Wales azzal az állításokkal szembesült, hogy a WMF-nek rossz költség-haszon aránya volt "nyomorúságos költség-haszon arányhoz képest, és évek óta milliókat költött szoftverfejlesztésre anélkül, hogy bármit is gyártott volna, ami valóban működik". Elismerte, hogy "a végtelen viták miatt is csalódott volt a nem megfelelő szoftverek bevezetésével kapcsolatban, amelyeket nem fejlesztettek ki kellő közösségi konzultációval, és nem történt meg a megfelelő fokozatos bevezetés a látványos hibák felderítésére".
A 2015-ös adománygyűjtő kampány során a közösség néhány tagja aggodalmának adott hangot az adománygyűjtő transzparensekkel kapcsolatban. Azzal érveltek, hogy tolakodóak, és megtéveszthetik a potenciális adományozókat, ha azt a benyomást keltik, hogy a Wikipédiának azonnali pénzügyi problémái vannak, ami nem volt igaz. A Wikimedia Foundation megígérte, hogy javítja a további adománygyűjtő kampányok szövegét, hogy elkerülje ezeket a problémákat. Ennek ellenére az alapítványt továbbra is kritika éri, mert látszólag az olvasók „bűntudatát keltve” kampányokat folytat. Ezenkívül az ilyen kampányokat elítélték, mert 2021-ben olyan országokban futottak, amelyeket súlyosan érintett a COVID-19 járvány, mint például a Argentína és a Brazília, valamint a félelmek felkeltésére India hogy a Wikipédia esetleg "haldoklik". Ez annak ellenére van így, hogy az alapítvány "hatalmas pénztartalékok" tulajdonában van, 2021-ben pedig elérte 10 éves célját, hogy mindössze 100 év alatt összeállítson egy 5 millió dolláros alapítványt.
2017 februárjában megjelent egy op-ed Az útjelző tábla, a Angol Wikipédiaonline újság, a "Wikipedia van rákos" címmel. vitát váltott ki a Wikipédia közösségében és a szélesebb nyilvánosságban egyaránt. A szerző bírálta a Wikimedia Alapítványt az egyre növekvő éves kiadások miatt, amelyek – érvelése szerint – pénzügyi kockázatot jelenthetnek a projekt számára, ha váratlan esemény történne. A szerző azt javasolta, hogy korlátozzák a kiadásokat, építsék fel az alapítványt és alakítsák át az alapítványt, hogy a WMF ne tudjon belemerülni a tőkebe, amikor rossz idők lesznek.
A Knowledge Engine volt a kereső a WMF által 2015-ben kezdeményezett projekt az ellenőrizhető és megbízható információk megtalálására és megjelenítésére az interneten. A KE célja az volt, hogy kevésbé támaszkodjon a hagyományos keresőmotorokra. Ezt finanszírozta a US $ 250,000 támogatást a Knight Alapítvány. Egyesek botrányként fogták fel a projektet, főként azért, mert titokban született, és a projektjavaslat még meglepetés is volt a munkatársak egy részének, szemben a szervezetben és a projektekkel kapcsolatos általános átláthatóság kultúrájával. A közösség rendelkezésére álló információk egy része a által közzétett kiszivárgott dokumentumokon keresztül érkezett Az útjelző tábla A 2016. A vitát követően a Wikimedia Foundation ügyvezető igazgatója Lila Tretikov lemondó.
^Jackson, Jasper (12. február 2017.). "„Mindig a megbízhatóságot keressük”: miért vágták ki a Wikipédia szerkesztői a Daily Mail-t?. Az őrző. Archivált az eredetiből 13. február 2017-án. Lekért Február 13, 2017. Az alapítvány – és Maher – másik alapvető feladata a politikai érdekképviselet. Míg a szerzői jog és a sajtószabadság fontos kérdések a Wikipédia számára, van még egy terület, amely még alapvetőbb a működésében: a szabályok, amelyek megvédik a webcégeket a felhasználók által közzétett tartalmakért való teljes felelősségtől.
^"Wikis Go Printable". Wikimedia Foundation. 13. december 2007. Az eredetiből archiválva: 8. július 2018. Lekért Július 8, 2018.{{cite web}}: CS1 maint: nem megfelelő URL (link)
^Jimmy Wales (4. október 2006.). Charlie Rose (46:22) (TV sorozat). Google Videó: Charlie Rose. Archiválva innen Az eredeti(internetes videó) Október 14, 2006. Lekért December 8, 2006.
^ ab„Szabályzat – Wikimedia Foundation”. Wikimédia Alapítvány. 10. július 2019. Archivált az eredetiből 3. december 2020-án. Lekért December 5, 2020. (F) Közösségalapító vagyonkezelői pozíció. Az igazgatóság hároméves időtartamra kinevezheti Jimmy Walest közösségalapító vagyonkezelővé. A Testület ismételten kinevezheti Walest közösségalapító vagyonkezelőjévé, egymást követő három évre (időkorlát nélkül). Abban az esetben, ha Walest nem nevezik ki közösségi alapító megbízottnak, a pozíció betöltetlen marad, és az igazgatóság nem tölti be a megüresedett helyet.
^ProPublica, Mike Tigas, Sisi Wei, Ken Schwencke, Brandon Roberts, Alec Glassford (9. május 2013.). "Wikimedia Foundation Org – Nonprofit Explorer". ProPublica. Archivált az eredetiből 20. április 2021-án. Lekért Április 20, 2021.
^"Mondaq.com". Mondaq.com. Archivált az eredetiből 12. augusztus 2011-én. Lekért December 5, 2011.
^Neuburger, Jeffrey D. (13. november 2008.). "PBS.org". PBS.org. Archivált az eredetiből 5. március 2012-án. Lekért December 5, 2011.
^"PS-Inside.com". Pr-inside.com. Archiválva innen Az eredeti augusztus 12, 2011. Lekért December 5, 2011.