Wayback Machine



Soha az emberiség történetében nem volt ennyi információ róla A Wayback Machine felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató mint ma az internetnek köszönhetően. Azonban ez a hozzáférés minden kapcsolódó A Wayback Machine felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató nem mindig könnyű. Telítettség, rossz használhatóság és a helyes és helytelen információk megkülönböztetésének nehézsége A Wayback Machine felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató gyakran nehéz leküzdeni. Ez motivált bennünket egy megbízható, biztonságos és hatékony webhely létrehozására.

Egyértelmű volt számunkra, hogy célunk eléréséhez nem elegendő a helyes és ellenőrzött információk birtokában A Wayback Machine felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató . Minden, amiről összegyűjtöttünk A Wayback Machine felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató is áttekinthetően, olvashatóan, a felhasználói élményt megkönnyítő struktúrában, letisztult és hatékony dizájnnal, a betöltési sebességet előtérbe helyezve kellett bemutatni. Bízunk benne, hogy ezt elértük, bár mindig azon dolgozunk, hogy apróbb fejlesztéseket tegyünk. Ha megtaláltad, amiben hasznosnak találtad A Wayback Machine felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató és jól érezte magát, nagyon boldogok leszünk, ha visszatér scientiaen.com amikor csak akarja és kell.

Wayback Machine
Stilizált szöveg: „INTERNET ARCHÍV UTASÍTÁSI GÉP”. A szöveg fekete, kivéve a "WAYBACK" feliratot, amely piros.
A helyszín típusa
Archív
Alapított
  • 10. május 1996 (1996-05-10) (magán)
  • 24. október 2001 (2001-10-24) (nyilvános)
Kiszolgált területVilágszerte (kivéve Kínát és a Bahrein)
TulajdonosInternet Archive
URLháló.archívum. Org Szerkessze ezt a Wikidatán
KereskedelmiNem
BejegyzésVálasztható
Jelenlegi állapotAktív
BeírvaHTML, CSS, JavaScript, Jáva, Piton.

A Wayback Machine egy digitális archív az World Wide Web által alapított Internet Archive, székhelyű nonprofit szervezet San Francisco, California. 1996-ban hozták létre, és 2001-ben mutatták be a nagyközönségnek, és lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy "visszamenjen az időben", és megnézze, hogyan néztek ki a webhelyek a múltban. Alapítói, Brewster-Kahle és a Bruce Gilliat, kifejlesztette a Wayback Machinet, hogy "univerzális hozzáférést biztosítson minden tudáshoz" azáltal, hogy megőrzi a megszűnt weboldalak archivált másolatait.

Az 10. május 1996-én elindított Wayback Machine több mint 38.2 millió weboldalt mentett meg 2009 végén. 13. március 2023-án, a Wayback Machine több mint 800 milliárd weboldalt archivált.

Történelem

A Wayback Machine megkezdte az archiválást cache Az egyik legkorábbi ismert oldalt 1996. május 10-én archiválták (UTC).

Internet Archive alapítók Brewster-Kahle és a Bruce Gilliat ben elindította a Wayback Machine-t San Francisco, Kalifornia, 2001 októberében, elsősorban annak a problémának a megoldására, hogy a webtartalom eltűnik, amikor megváltozik, vagy amikor egy webhelyet leállítanak. A szolgáltatás lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy megtekintsék az archivált verziókat weboldalak időn át, amit az archívum "háromdimenziós indexnek" nevez. Kahle és Gilliat megalkotta a gépet abban a reményben, hogy archiválja a teljes internetet, és "univerzális hozzáférést biztosít minden tudáshoz". A "Wayback Machine" név egy kitalált időutazó és fordítóeszközre utal, a "Wayback Machine", amelyet a karakterek használnak Peabody úr és Sherman az animációs rajzfilmben Sziklás, bikaviadal és barátok kalandjai. A rajzfilm egyik szegmensében, a "Peabody's Improbable History" című filmben a szereplők a gépet használták arra, hogy szemtanúi legyenek a történelem híres eseményeinek, részt vegyenek azokban, és gyakran megváltoztassák azokat.

1996 és 2001 között az információkat digitális szalagon őrizték, és Kahle alkalmanként lehetővé tette a kutatók és tudósok számára, hogy hozzáférjenek a "ügyetlen" dolgokhoz. adatbázis. Amikor az archívum 2001-ben elérte fennállásának ötödik évfordulóját, leleplezték, és ünnepélyes keretek között megnyitották a nagyközönség számára. University of California, Berkeley. Mire a Wayback Machine elindult, már több mint 10 milliárd archivált oldalt tartalmazott. Az adatokat az Internet Archívum nagy fürtjében tárolják Linux csomópontokat. Alkalmanként újra felkeresi és archiválja a webhelyek új verzióit (a technikai részleteket lásd alább). A webhelyek manuálisan is rögzíthetők a webhely nevének megadásával URL a keresőmezőbe, feltéve, hogy a webhely lehetővé teszi a Wayback Machine számára, hogy „feltérképezze” és mentse az adatokat.

30. október 2020-án a Wayback Machine megkezdte a tartalom tényellenőrzését. 2022 januárjától a domain domainjei hirdetésszerverek le vannak tiltva a rögzítésben.

2021 májusában, az Internet Archívum 25. évfordulója alkalmából a Wayback Machine bemutatta a "Wayforward Machine"-t, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy "2046-ban az internetre utazzanak, ahol a tudás alatt van ostrom".

Műszaki adatok

A Wayback Machine szoftverét úgy fejlesztették ki, hogy "csúszás" a weben, és töltsön le minden nyilvánosan elérhető információt és adatfájlt a weboldalakon, a Hörcsög hierarchia, a Netnews (Usenet) faliújságrendszer, és letölthető szoftver. Az ezen „feltérképező robotok” által gyűjtött információk nem tartalmazzák az interneten elérhető összes információt, mivel az adatok nagy részét a kiadó korlátozza, vagy nem hozzáférhető adatbázisokban tárolja. A részben gyorsítótárazott webhelyek következetlenségeinek kiküszöbölése érdekében az Archive-It.org-ot 2005-ben az Internet Archive fejlesztette ki, hogy lehetővé tegye az intézmények és a tartalomkészítők számára a digitális tartalom gyűjteményeinek önkéntes gyűjtését és megőrzését, valamint digitális archívumok létrehozását.

A feltérképezések különböző forrásokból származnak, amelyek egy része harmadik felektől importált, mások pedig az archívum által belsőleg generálódnak. Például a feltérképezéshez hozzájárul a Sloan Alapítvány és a Alexa, az Internet Archive által futtatott feltérképezéseket a nevében NARA és a Internet Memory Foundation, tükrök Közös feltérképezés. A "Worldwide Web Crawls" 2010 óta fut, és rögzíti a globális webet.

A dokumentumokat és erőforrásokat időbélyegző URL-ekkel tárolják, mint pl 20230604141935. Az oldalak egyedi erőforrásai, mint a képek, stíluslapok és szkriptek, valamint a kimenő hiperhivatkozások az aktuálisan megtekintett oldal időbélyegével vannak összekapcsolva, így automatikusan átirányítják őket az időben legközelebb álló egyedi rögzítésekhez.

A pillanatfelvételek készítésének gyakorisága webhelyenként eltérő. A „Worldwide Web Crawls” (Worldwide Web Crawls) részt vevő webhelyek egy „feltérképezési listán” szerepelnek, és a webhelyet feltérképezésenként egyszer archiváljuk. A feltérképezés a mérettől függően hónapokat vagy akár éveket is igénybe vehet. Például a „13-as számú széles feltérképezés” 9. január 2015-én kezdődött, és 11. július 2016-én fejeződött be. Előfordulhat azonban, hogy egyszerre több feltérképezés van folyamatban, és egy webhely egynél több feltérképezési listán is szerepelhet, így a webhely feltérképezésének gyakorisága nagyon eltérő.

2019 októberétől a felhasználók korlátozott percenként 15 archiválási kérésre és visszakeresésre.[miért?]

Tárolási kapacitás és növekedés

Ahogy a technológia az évek során fejlődött, a Wayback Machine tárolási kapacitása nőtt. 2003-ban, mindössze két évnyi nyilvános hozzáférés után, a Wayback Machine havi 12 terabájttal nőtt. Az adatok tárolása a PetaBox az Internet Archívum munkatársai által egyedileg tervezett állványrendszerek. Az első 100 TB-os rack 2004 júniusában vált teljesen működőképessé, bár hamar kiderült, hogy ennél sokkal több tárhelyre lesz szükségük.

Az Internet Archívum áttelepítette a testreszabott tárolási architektúráját Sun Open Storage 2009-ben, és egy új adatközpontnak ad otthont a Sun moduláris adatközpont on A Sun Microsystems"Kaliforniai campus. Mivel a 2009, a Wayback Machine körülbelül hármat tartalmazott petabájt az adatok száma, és 100-as ütemben nőtt terabájt minden hónapban.

A Wayback Machine új, továbbfejlesztett verziója frissített felülettel és az archivált tartalom frissebb indexével 2011-ben nyilvános tesztelésre került, ahol a rögzítések naptári elrendezésben jelennek meg körökkel, amelyek szélessége a napi feltérképezések számát jelzi. de az ismétlődések csillagokkal vagy speciális keresési oldallal történő megjelölése nélkül. Egy felső eszköztár hozzáadásra került a felvételek közötti navigáció megkönnyítésére. Az oszlopdiagram megjeleníti a havi rögzítések gyakoriságát az évek során. A későbbiekben olyan funkciókat adtunk hozzá, mint a „Változások”, „Összefoglalás” és egy grafikus oldaltérkép.

Ugyanezen év márciusában a Wayback Machine fórumon elhangzott, hogy "az új Wayback Machine Bétája teljesebb és naprakészebb indexet tartalmaz a 2010-re bejárt összes feltérképezett anyagról, és továbbra is rendszeresen frissítik. Az index A klasszikus Wayback Machine vezetése csak egy kis anyaggal rendelkezik 2008 után, és nem terveznek további indexfrissítéseket, mivel ebben az évben fokozatosan megszűnik." Szintén 2011-ben az Internet Archive telepítette a hatodik pár PetaBox rack-et, amely 700 terabájttal növelte a Wayback Machine tárolókapacitását.

2013 januárjában a vállalat egy úttörő mérföldkövet jelentett be, amely 240 milliárd URL-t jelent.

2013 októberében a vállalat bevezette az "Oldal mentése" funkciót amely lehetővé teszi bármely internetfelhasználó számára, hogy archiválja az URL tartalmát, és gyorsan létrehozza a állandó kapcsolat az előzővel ellentétben élőweb funkciót.

2014 decemberében a Wayback Machine 435-öt tartalmazott milliárd weboldalak – csaknem kilenc petabájtnyi adat, és hetente körülbelül 20 terabájttal nőtt.

2015 márciusában publikálták, hogy a biztonsági kutatók tudomást szereztek a szolgáltatás nem szándékos működése által jelentett veszélyről. rosszindulatú binárisok tárolása archivált oldalakról.

2016 júliusában a Wayback Machine állítólag körülbelül 15 petabájtnyi adatot tartalmazott.

2018 szeptemberében a Wayback Machine több mint 25 petabájtnyi adatot tartalmazott.

2020 decemberéig a Wayback Machine több mint 70 petabájtnyi adatot tartalmazott.

Wayback Machine Growth
Wayback gép évenként Oldalak archiválva
2004
30,000,000,000(0-100B : világoskék)
2005
40,000,000,000
2008
85,000,000,000
2012
150,000,000,000(100B-450B : sárga)
2013
373,000,000,000
2014
400,000,000,000
2015
452,000,000,000(450B-600B: narancs)
2016
459,000,000,000
2017
279,000,000,000
2018
310,000,000,000
2019
345,000,000,000
2020
405,000,000,000
2021
514,000,000,000
2022
640,000,000,000(600B- : Piros)

Wayback Machine API-k

A Wayback Machine szolgáltatás három nyilvános API-t kínál: SavePageNow, Availability és CDX. A SavePageNow weboldalak archiválására használható. Elérhetőség API egy weboldal archívum elérhetőségi állapotának ellenőrzésére, annak ellenőrzése, hogy létezik-e archívum a weboldalhoz vagy sem. A CDX API a rögzített adatok összetett lekérdezésére, szűrésére és elemzésére szolgál.

Weboldal-kizárási szabályzat

Történelmileg a Wayback Machine tiszteletben tartotta a robotok kizárási szabványa (robots.txt). A webhelytulajdonosok a robots.txt fájl használatával leiratkozhattak a Wayback Machine szolgáltatásról. Visszamenőleg alkalmazta a robots.txt szabályokat; ha egy webhely blokkolta az internetes archívumot, akkor a tartományból a korábban archivált oldalak is azonnal elérhetetlenné váltak. Ezenkívül az Internet Archívum kijelentette, hogy "Néha a webhely tulajdonosa közvetlenül kapcsolatba lép velünk, és megkér minket, hogy hagyjuk abba a webhely feltérképezését vagy archiválását. Eleget teszünk ezeknek a kéréseknek." Ezen túlmenően a webhely azt írja: "Az Internet Archívum nem érdekelt olyan személyek webhelyeinek vagy egyéb internetes dokumentumainak megőrzésében vagy hozzáférésének felajánlásában, akik nem akarják, hogy anyagaik a gyűjteménybe kerüljenek."

17. április 2017-én jelentések jelentek meg olyan webhelyekről, amelyek megszűntek, és parkolt domainek amelyek a robots.txt fájlt használták arra, hogy kizárják magukat a keresőmotorokból, aminek következtében véletlenül kizárták őket a Wayback Machine-ből. Az Internet Archívum úgy módosította a házirendet, hogy mostantól kifejezett kizárási kérelmet ír elő a Wayback Machine-ről való eltávolításához.

Oakland archiválási szabályzata

A Wayback visszamenőleges hatályú kizárási politikája részben ezen alapul Javaslatok az eltávolítási kérelmek kezelésére és az archívum integritásának megőrzésére a School of Information Management and Systems által kiadott címen University of California, Berkeley 2002-ben, amely feljogosítja a webhely tulajdonosát, hogy blokkolja a hozzáférést a webhely archívumához. A Wayback betartotta ezt az irányelvet, hogy elkerülje a költséges pereskedést.

A Wayback visszamenőleges hatályú kizárási politikája 2017-ben kezdett enyhülni, amikor megszüntette a robotok tiszteletét az Egyesült Államok kormányzati és katonai webhelyein a weboldalak feltérképezése és megjelenítése miatt. 2017 áprilisától a Wayback tágabb értelemben figyelmen kívül hagyja a robots.txt fájlt, nem csak az Egyesült Államok kormányzati webhelyein.

Felhasználás

A Wayback Machine 2001-es nyilvános bevezetése óta a tudósok tanulmányozták mind az adatok tárolásának és gyűjtésének módjait, mind az archívumában található tényleges oldalakat. 2013-ig a tudósok körülbelül 350 cikket írtak a Wayback Machine-ről, főként az információtechnológia, a könyvtártudomány és a társadalomtudomány területéről. Társadalomtudományi tudósok a Wayback Machine segítségével elemezték, hogy a weboldalak fejlesztése az 1990-es évek közepétől napjainkig hogyan befolyásolta a vállalat növekedését.

Amikor a Wayback Machine archivál egy oldalt, az általában tartalmazza a legtöbb hiperhivatkozást, és akkor is aktívan tartja ezeket a hivatkozásokat, amikor azokat az internet instabilitása ugyanolyan könnyen megszakíthatta volna. Indiai kutatók tanulmányozták a Wayback Machine azon képességét, hogy mennyire hatékonyan menti a hiperhivatkozásokat online tudományos publikációkban, és azt találták, hogy ezeknek valamivel több mint a felét megmentette.

"Az újságírók a Wayback Machine-t használják elhalt webhelyek, keltezett híradások és a webhelyek tartalmában bekövetkezett változások megtekintésére. Tartalmát arra használták, hogy a politikusokat felelősségre vonják, és felfedjék a harctéri hazugságokat." 2014-ben egy archivált közösségi oldala Igor Girkin, a szeparatista lázadók ukrajnai vezére megmutatta neki, hogy azzal kérkedik, hogy csapatai lelőttek egy feltételezett ukrán katonai repülőgépet, mielőtt kiderült, hogy a gép valójában a Malaysian Airlines polgári repülőgépe (Malaysia Airlines repülés 17), ami után törölte a bejegyzést, és az ukrán hadsereget tette felelőssé a gép lezuhanásáért. A 2017, a Március a Tudományért című vitából származik Reddit amely azt jelezte, hogy valaki felkereste az Archive.org webhelyet, és felfedezte, hogy minden hivatkozás a klímaváltozás törölték a Fehér Ház weboldaláról. Válaszul egy felhasználó megjegyezte: "Kell egy tudósok menetelése Washingtonban".

Ezenkívül az oldalt erősen használják ellenőrzésre, hozzáférést biztosítva hivatkozásokhoz és tartalom létrehozásához A Wikipédia szerkesztői.

2020 szeptemberében partnerséget jelentettek be CloudFlare az „Always Online” szolgáltatáson keresztül kiszolgált webhelyek automatikus archiválására, ami azt is lehetővé teszi, hogy a felhasználókat a webhely saját példányára irányítsa, ha nem tudja elérni az eredeti gazdagépet.

korlátozások

2014-ben hat hónapos késleltetés telt el a webhely feltérképezése és a Wayback Machine alkalmazásban való megtekintésének időpontja között. Jelenleg a késleltetési idő 3-10 óra. A Wayback Machine csak korlátozott keresési lehetőségeket kínál. A "Site Search" funkció lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy a webhelyet leíró szavak alapján találjanak meg egy webhelyet, nem pedig magukon a weboldalakon található szavak alapján.

A Wayback Machine nem tartalmaz minden valaha készült weboldalt a webrobotja korlátai miatt. A Wayback Machine nem tudja teljesen archiválni azokat a weboldalakat, amelyek interaktív szolgáltatásokat, például Flash platformokat és JavaScript-ben írt űrlapokat tartalmaznak. progresszív webes alkalmazások, mert ezek a funkciók interakciót igényelnek a fogadó webhellyel. Ez azt jelenti, hogy körülbelül 9. július 2013-e óta a Wayback Machine nem tudja megjeleníteni a YouTube-hoz fűzött megjegyzéseket a videók videooldalainak mentésekor, mivel az archívum csapata szerint a megjegyzések már nem „magán az oldalon töltődnek be”. A Wayback Machine webrobotja nehezen tudja kibontani a HTML-ben vagy annak valamelyik változatában nem kódolt dolgokat, ami gyakran hibás hiperhivatkozásokat és hiányzó képeket eredményezhet. Emiatt a webrobot nem tudja archiválni azokat az „árva oldalakat”, amelyekre más oldalak nem hivatkoznak. A Wayback Machine bejárója csak előre meghatározott számú hiperhivatkozást követ egy előre beállított mélységi korlát alapján, így nem tud minden oldalon minden hivatkozást archiválni.

Jogi bizonyítékban

Polgári peres ügyek

Netbula LLC kontra Chodiant Software Inc.

Egy 2009-es ügyben Netbula, LLC kontra Chodiant Software Inc., alperes Chordiant indítványt nyújtott be a Netbula letiltására kötelezésére robots.txt olyan fájlt a webhelyén, amely miatt a Wayback Machine visszamenőleg megszüntette a hozzáférést a Netbula webhelyéről archivált oldalak korábbi verzióihoz, amelyekről a Chordiant úgy gondolta, hogy alátámasztják az álláspontját.

A Netbula azzal az indokkal tiltakozott az indítvány ellen, hogy a vádlottak a Netbula weboldalának megváltoztatását kérték, és közvetlenül be kellett volna idézniük az Internet Archívumot az oldalakért. Az Internet Archive egyik alkalmazottja eskü alatt tett nyilatkozatot nyújtott be a Chordiant indítványának alátámasztására, ugyanakkor kijelentette, hogy nem tudja más módon előállítani a weboldalakat "jelentős teher, költség és működési zavar nélkül".

Howard Lloyd bíró, Kalifornia északi körzetében, a San Jose-i körzetben elutasította Netbula érveit, és elrendelte, hogy ideiglenesen tiltsák le a robots.txt blokkolását, hogy a Chordiant visszakereshesse a keresett archivált oldalakat.

Telewizja Polska USA, Inc. kontra Echostar Satellite

Egy 2004. októberi ügyben Telewizja Polska USA, Inc. kontra Echostar Satellite, No. 02 C 3293, 65 Fed. R. Evid. Serv. 673 (ND Ill. 15. október 2004.), egy peres fél megpróbálta felhasználni a Wayback Machine archívumát elfogadható bizonyítékok forrásaként, talán most először. A Telewizja Polska a szolgáltatója TVP Lengyelország és a EchoStar működteti a Dish Network. A tárgyalás előtt az EchoStar jelezte, hogy a Wayback Machine pillanatfelvételeit kívánja felajánlani a Telewizja Polska webhelyének korábbi tartalmának bizonyítékaként. A Telewizja Polska indítványt nyújtott be limineben hogy elnyomja a pillanatfelvételeket azon az alapon hallomás és nem hiteles forrás, de Arlander Keys bíró elutasította a Telewizja Polska hallomásról szóló állítását, és elutasította a TVP indítványát. limineben hogy kizárja a bizonyítékokat a tárgyaláson. A tárgyaláson azonban Ronald Guzman kerületi bíróság bírája, a vizsgálóbíró felülbírálta Keys bíró megállapításait, és úgy ítélte meg, hogy sem az Internet Archívum alkalmazottjának eskü alatt tett nyilatkozata, sem a mögöttes oldalak (azaz a Telewizja Polska webhely) nem fogadhatók el bizonyítékként. Guzman bíró azzal érvelt, hogy az alkalmazott eskü alatt tett nyilatkozata hallomásból és nem meggyőző alátámasztó nyilatkozatokat is tartalmazott, és az állítólagos weboldal kinyomtatása nem volt önhiteles.

Szabadalmi jog

A Egyesült Államok szabadalmi hivatala és a Európai Szabadalmi Hivatal elfogadja az Internet Archívumból származó dátumbélyegzőket annak bizonyítékaként, hogy egy adott weboldal mikor volt elérhető a nyilvánosság számára. Ezek a dátumok annak meghatározására szolgálnak, hogy egy weboldal elérhető-e ismert technika például szabadalmi bejelentés vizsgálatakor.

A hasznosság korlátai

A webhelyek archiválásának technikai korlátai vannak, és ennek következtében a peres felek visszaélhetnek a webhelyarchívumok által szolgáltatott eredményekkel. Ezt a problémát súlyosbíthatja az a gyakorlat, hogy a panaszokban, válaszokban vagy szakértői jelentésekben weboldalak képernyőképeit küldik be, amikor az alapul szolgáló hivatkozások nem láthatók, és ezért hibákat tartalmazhatnak. Például az olyan archívumok, mint a Wayback Machine, nem töltenek ki űrlapokat, ezért nem tartalmazzák a nemNyugalmas e-kereskedelmi adatbázisok archívumában.

Jogállás

Európában a Wayback Machine szabálysértőként értelmezhető copyright törvényeket. Csak a tartalom készítője döntheti el, hogy a tartalma hol kerül közzétételre vagy sokszorosításra, így az Archívumnak az alkotó kérésére törölnie kellene az oldalakat a rendszeréből. A Wayback Machine kizárási irányelvei a webhely GYIK részében találhatók.

Néhány ügyet kifejezetten a Wayback Machine archiválási erőfeszítései miatt indítottak az Internet Archive ellen.

Az archivált tartalommal kapcsolatos jogi problémák

Szcientológia

2002 végén az Internet Archívum eltávolított különböző oldalakat, amelyek kritikusak voltak Szcientológia a Wayback Machine-től. Egy hibaüzenet azt írta, hogy ez a "webhely tulajdonosának kérésére" válaszolt. Később tisztázták, hogy az ügyvédek a A Szcientológia Egyház követelte az eltávolítást, és a webhely tulajdonosai nem akarták, hogy az anyagukat eltávolítsák.

Healthcare Advocates, Inc.

2003-ban Harding Earley Follmer & Frailey megvédte az ügyfelet egy védjegyvita ellen az Archive's Wayback Machine segítségével. Az ügyvédek honlapjuk több évvel korábbi tartalma alapján igazolni tudták, hogy a felperes állításai érvénytelenek. A felperes, a Healthcare Advocates ezután módosította a panaszát, és az Internet Archívumot is belefoglalta, és a szervezetet szerzői jogok megsértésével, valamint a DMCA és a Számítógépes csalásról és visszaélésről szóló törvény. Az Healthcare Advocates azt állította, hogy mivel telepítették a robots.txt fájlt a webhelyükön, még akkor is, ha az eredeti kereset benyújtása után az Archívumnak el kellett volna távolítania a felperes webhelyének összes korábbi példányát a Wayback Machine-ről, azonban bizonyos anyagok továbbra is nyilvánosan láthatók voltak a Waybacken. A pert peren kívül rendezték, miután a Wayback megoldotta a problémát.

Suzanne Shell

Aktivista Suzanne Shell 2005 decemberében pert indított, és azt követelte, hogy az Internet Archive fizessen neki 100,000 1999 USD-t, amiért 2004 és XNUMX között archiválta a profane-justice.org webhelyét. Internetes archívum iktatott a kimondó ítélet akció a Kalifornia északi körzetének Egyesült Államok Kerületi Bírósága 20. január 2006-án, bírósági határozatot kérve arról, hogy az Internet Archive nem sértette meg a Shell copyright. Shell válaszolt, és hozott egy kontraruházat az Internet Archive ellen, mert archiválta webhelyét, ami állítása szerint sérti őt szolgáltatási feltételek. 13. február 2007-án egy bíró a Az Egyesült Államok Colorado körzetének kerületi bírósága kivéve minden viszontkeresetet elutasított szerződésszegés. Az Internet Archívum nem utasította el szerzői jogok megsértése A Shell azt állította, hogy a másolási tevékenységeiből ered, ami szintén tovább folytatódik.

25. április 2007-én az Internet Archive és Suzanne Shell közösen bejelentették perük rendezését. Az Internet Archívum azt mondta, hogy "...nem érdeke olyan személyek anyagainak felvétele a Wayback Machine-ba, akik nem szeretnék, hogy webes tartalmaikat archiválják. Elismerjük, hogy Shell asszony érvényes és végrehajtható szerzői joggal rendelkezik a webhelyén, és mi sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy webhelyének a Wayback Machine rendszerbe való felvétele ezt a pert eredményezte." Shell azt mondta: "Tiszteletben tartom az Internet Archive céljának történelmi értékét. Soha nem állt szándékomban beleavatkozni ebbe a célba, és nem akartam ártani neki."

Daniel Davydiuk

2013 és 2016 között a pornográf színész Daniel Davydiuk megpróbálta eltávolítani a magáról készült archivált képeket a Wayback Machine archívumából, először többszöri elküldéssel DMCA kérések az archívumba, majd fellebbezéssel a Kanadai szövetségi bíróság. A képeket végül 2017-ben eltávolították a weboldalról.

FlexiSpy

2018-ban az archívum stalkerware alkalmazás FlexiSpywebhelyét eltávolították a Wayback Machine-ről. A cég azt állította, hogy felvette a kapcsolatot az Internet Archívumával, feltehetően azért, hogy eltávolítsa weboldala archívumát.

Cenzúra és egyéb fenyegetés

Jelenleg az Archive.org blokkolva Kínában. Az Iszlám Állam terrorszervezet betiltása után az Internet Archívum megszűnt teljes egészében blokkolva Oroszországban a szervezet tájékoztató videójának műsorvezetőjeként, rövid ideig 2015–16 között.[frissítést igényel] 2016 óta a weboldal teljes egészében elérhető, bár a helyi kereskedelmi lobbisták beperlik az Internet Archívumot egy helyi bíróságon, hogy szerzői jogi okokra hivatkozva tiltsák be.

Alison Macrinaigazgatója Library Freedom Project, megjegyzi, hogy "miközben a könyvtárosok nagyra értékelik az egyéni magánélet védelmét, mi is határozottan ellenezzük a cenzúrát".

Legalább egy olyan eset van, amikor egy cikket nem sokkal azután távolítottak el az archívumból, hogy eltávolították az eredeti webhelyről. A Napi fenevad A riporter írt egy cikket, amely 2016-ban több meleg olimpikon sportolót is felülmúlt, miután hamis profilt készített egy társkereső alkalmazásban, és meleg férfinak adta ki magát. A Daily Beast eltávolította a cikket, miután széles körben felháborodott; nem sokkal később az Internet Archívum is ezt tette, de határozottan kijelentették, hogy ezt nem másért tették, mint a kicsúszott sportolók biztonságának védelme érdekében.

Egyéb veszélyek közé tartoznak a természeti katasztrófák, megsemmisítés (távoli vagy fizikai), az archívum tartalmának manipulálása (lásd még: cyberattack, mentés), problémás szerzői jogi törvények és az oldal felhasználóinak felügyelete.

Alexander Rose ügyvezető igazgatója Long Now Alapítvány, gyanítja, hogy hosszú távon több nemzedék „a semmi mellett” hasznos módon fog fennmaradni, és kijelenti: „Ha technológiai civilizációnkban folyamatosság van, gyanítom, hogy sok puszta adat továbbra is megtalálható és kereshető marad. gyaníthatóan szinte semmi sem lesz felismerhető abból a formátumból, amelyben kézbesítették, mert az olyan webhelyeket, amelyek „a tartalomkezelő rendszerekkel, például a Drupal-nal, Ruby-val és Django-val rendelkeznek, nehezebb archiválni”.

Az emberi tudás megőrzéséről szóló cikkben Az Atlanti-óceán megjegyezte, hogy az internetes archívum, amely azt írja le, hogy hosszú távra készül, "dühöngve dolgozik azon, hogy adatokat rögzítsen, mielőtt azok eltűnnének mindenféle hosszú távú infrastruktúra nélkül."

Lásd még:

Referenciák

  1. ^ Kahle, Brewster (23. november 2005.). "Univerzális hozzáférés minden tudáshoz". Internet Archive. Archivált Az eredeti augusztus 14, 2022. Lekért Június 5, 2022.
  2. ^ "Archivált másolat". web.archive.org. Archivált Az eredeti március 13, 2023.{{cite web}}: CS1 maint: archivált példány címként (link)
  3. ^ PepsiCo, Inc. (10. május 1996.). "PepsiCo kezdőlap". Internet Archive/Wayback Machine. Archivált Az eredeti május 10, 1996. Lekért Október 8, 2022.
  4. ^ "A Wayback Machine általános információi". archive.org. Archivált Az eredeti december 5, 2019. Lekért Március 2, 2021.
  5. ^ "WayBackMachine.org WHOIS, DNS és Domain Info – DomainTools". KICSODA. Archivált az eredetiből 14. május 2020-én. Lekért Március 13, 2016.
  6. ^ "InternetArchive.org WHOIS, DNS és Domain Info – DomainTools". KICSODA. Archivált az eredetiből 12. május 2020-én. Lekért Március 13, 2016.
  7. ^ Jegyzet, Greg R. (2002. március–április). "The Wayback Machine: The Web's Archive". Online. 26:-59 61. INIST:13517724.
  8. ^ "The Wayback Machine", Gyakran ismételt kérdések, archivált az eredetiből 18. szeptember 2018-án, lekért Szeptember 18, 2018
  9. ^ a b "20,000 XNUMX merevlemez küldetésben | Internetes archív blogok". blog.archive.org. 25. október 2016. Archivált az eredetiből 20. október 2018-án. Lekért Október 15, 2018.
  10. ^ Green, Heather (28. február 2002.). "Egy nagy könyvtár, mint a világ". Üzleti hét. Archivált Az eredeti december 20, 2011.
  11. ^ Tong, Judy (8. szeptember 2002.). "Felelős fél – Brewster Kahle; A web könyvtára, a weben". A New York Times. Archivált az eredetiből 20. február 2011-án. Lekért Augusztus 15, 2011.
  12. ^ Cook, John (1. november 2001.). "A webhely visszavezet az internet történetébe". Seattle Post-Intelligencer. Archivált az eredetiből 12. augusztus 2014-én. Lekért Augusztus 15, 2011.
  13. ^ Mayfield, Kendra (28. október 2001.). "Wayback Goes Way Back on Web". Vezetékes. Archivált az eredetiből 16. október 2017-án. Lekért Október 16, 2017.
  14. ^ a b c Arora, Sanjay K.; Li, Yin; Youtie, Jan; Shapira, Philip (5. május 2015.). "A wayback gép használata weboldalak bányászására a társadalomtudományokban: módszertani forrás". Az Információtudományi és Technológiai Szövetség folyóirata. 67 (8): 1904-1915. két:10.1002/asi.23503. ISSN 2330-1635.
  15. ^ a b c d e f g h Leetaru, Kalev (28. január 2016.). "Az internetes archívum 20 éves: Bepillantás a kulisszák mögé a web archiválásába". Forbes. Archivált az eredetiből 16. október 2017-án. Lekért Október 16, 2017.
  16. ^ "Internet Archívum: Wayback Machine". archive.org. Archivált az eredetiből 3. január 2014-án. Lekért Október 15, 2018.
  17. ^ Graham, Mark (30. október 2020.). "Tényellenőrzések és kontextus a Wayback Machine-oldalakhoz". Internetes archív blogok. Lekért Január 17, 2021.
  18. ^ Az olyan domainek, mint a tpc.googlesyndication.com vagy s0.2mdn.net vagy atdmt.com vagy adbrite.com „oldal mentése most” kísérletei „Ez az URL szerepel a tiltólistánkon, és nem rögzíthető”.
  19. ^ „Internet Archívum 25. évfordulója – Univerzális hozzáférés minden tudáshoz”. Lekért Január 13, 2022.
  20. ^ "Wayforward Machine • Látogassa meg az internet jövőjét". Útmutató gép. Lekért Január 13, 2022.
  21. ^ Kahle, Brewster. "Archiválás az interneten". Scientific American – 1997. márciusi szám. Archivált az eredetiből 3. április 2012-án. Lekért Augusztus 19, 2011.
  22. ^ Kaplan, Jeff (27. október 2014.). "Archiválás: A weben együtt való feltérképezés". Internetes archív blogok. Archivált az eredetiből 12. október 2017-án. Lekért Október 16, 2017.
  23. ^ a b "Worldwide Web Crawls". Internetes archívum. Archivált az eredetiből 19. október 2017-án. Lekért Október 16, 2017.
  24. ^ a b c "A Wayback Machine használata". Internet Archive. Lekért Április 3, 2022.
  25. ^ "13-as széles feltérképezés". Internetes archívum. Archivált az eredetiből 19. október 2017-án. Lekért Október 16, 2017.
  26. ^ "Túl sok kérés". Internetes archívum. 10. november 2019. Lekért November 27, 2021.
  27. ^ "Internetes archívum: Petabox". archive.org. Lekért Október 25, 2018.
  28. ^ Kanellos, Michael (29. július 2005.). "Nagy tároló olcsón". CNET News.com. Archiválva innen Az eredeti április 3, 2007. Lekért Július 29, 2007.
  29. ^ "Az internetes archívum és a Sun Microsystems létrehozzák az internet élő történetét". A Sun Microsystems. 25. március 2009. Archivált az eredetiből 26. március 2009-án. Lekért Március 27, 2009.
  30. ^ Mearian, Lucas (19. március 2009.). "Az internetes archívum a hatalmas Wayback Machine adatközpont bemutatására". Computerworld.com. Archiválva innen Az eredeti március 23, 2009. Lekért Március 22, 2009.
  31. ^ "Frissített Wayback Machine béta tesztelés alatt". Archivált Az eredeti augusztus 23, 2011. Lekért Augusztus 19, 2011.
  32. ^ "Kiterjedtebb keresés". Wayback Machine. Archivált Az eredeti január 31, 2010. Lekért Április 3, 2022.
  33. ^ "Mi a különbség a klasszikus Wayback Machine és az új béta verzió között?". Archivált Az eredeti december 25, 2010. Lekért November 17, 2021.
  34. ^ "Beta Wayback Machine, a fórumban". Archivált az eredetiből 17. április 2014-án. Lekért Április 16, 2014.
  35. ^ "Internetes archívumfórumok: 6. pár rack üzembe kerül: több mint 2 PB adatterületet használtak fel". archive.org. Archivált az eredetiből 24. október 2016-án. Lekért Október 25, 2018.
  36. ^ "Wayback Machine: most 240,000,000,000 XNUMX XNUMX XNUMX URL-lel | Internetes archív blogok". 9. január 2013. Archivált az eredetiből 14. április 2014-án. Lekért Április 16, 2014.
  37. ^ Rossi, Alexis (25. október 2013.). "A megszakadt hivatkozások javítása az interneten". archive.org. San Francisco, CA, USA: Gyűjtemények csapata, az internetes archívum. Archivált az eredetiből 7. november 2014-én. Lekért Március 25, 2015. Hozzáadtuk az oldal azonnali archiválásának lehetőségét, és visszakaphat egy állandó URL-t az oldalhoz a Wayback Machine-ben. Ez a szolgáltatás lehetővé teszi bárkinek – a wikipédia szerkesztőinek, tudósoknak, jogi szakembereknek, diákoknak vagy hozzám hasonló házi szakácsoknak –, hogy stabil URL-t hozzon létre, ahol hivatkozhat, megoszthat vagy könyvjelzővel megjelölhet minden olyan információt, amelyhez a jövőben is hozzá szeretne férni.
  38. ^ Sándor báró (23. október 2013.). "Az új Internet Archive Wayback Machine már elérhető". Digital Journal. Archivált Az eredeti november 19, 2020. Lekért November 19, 2020.
  39. ^ "Az internetes archívum gyakran ismételt kérdései". Archivált az eredetiből 21. október 2009-án. Lekért Január 17, 2015.
  40. ^ "Az internetes archívum gyakran ismételt kérdései". 18. december 2014. Archiválva innen Az eredeti december 18, 2014. Lekért December 13, 2018.
  41. ^ A VirusTotal Team (25. március 2015.). "207.241.226.190 IP-cím információ". virustotal.com. Dublin, Írország: VirusTotal. Archivált az eredetiből 14. július 2014-én. Lekért Március 25, 2015. 2015-03-25: Az ezen az IP-címen tárolt legújabb URL-eket legalább egy URL-ellenőrző vagy rosszindulatú URL-adatkészlet észlelte. ... 2/62 2015-03-25 16:14:12 /Renegotiating_TLS.pdf ... 1/62 2015-03-25 04:46:34 /CBLightSetup.exe
  42. ^ "Biztonságos böngészés diagnosztikai oldala az archive.org számára". google.com/safebrowsing. Mountain View, CA, USA. 25. március 2015. Archivált az eredetiből 6. április 2015-án. Lekért Március 25, 2015. 2015-03-25: A webhely egy része 138 alkalommal szerepelt gyanús tevékenység miatt az elmúlt 90 napban. ... Mi történt, amikor a Google felkereste ezt az oldalt? ... A webhelyen az elmúlt 42410 nap során tesztelt 90 450 oldal közül 2015 oldal eredményezett rosszindulatú szoftverek letöltését és telepítését a felhasználó beleegyezése nélkül. A Google utoljára 03-25-2015-én járt ezen az oldalon, és utoljára 03-25-169-én találtak gyanús tartalmat ezen az oldalon. ... A rosszindulatú szoftverek közé tartozik: 126 trójai, 43 vírus, XNUMX hátsó ajtó.
  43. ^ "Megváltoztathatja-e a nagy adatok manipulálása a világ gondolkodását?". Az Országos. Archivált az eredetiből 12. január 2017-án. Lekért Május 14, 2017.
  44. ^ Crockett, Zachary (28. szeptember 2018.). "Inside Wayback Machine, az internet időkapszulája". A nyüzsgés. Archivált az eredetiből 2. október 2018-án. Lekért Október 26, 2018.
  45. ^ Heffernan, Virginia (18. szeptember 2018.). "A dolgok tönkremennek és romlanak az interneten – ez jó dolog". vezetékes. Archivált az eredetiből 25. szeptember 2018-án. Lekért Október 26, 2018.
  46. ^ "Adományozás az internetes archívumnak: Ingyenes és kölcsönözhető könyvek, filmek, zenék és visszautazó gépek digitális könyvtára". adafruit. Archivált az eredetiből 2. december 2020-án. Lekért December 2, 2020.
  47. ^ Michelle (9. május 2014.). "A Wayback Machine elérte a 400,000,000,000 XNUMX XNUMX XNUMX-et!". Internetes archívum. Archivált az eredetiből 26. augusztus 2014-én. Lekért Március 25, 2015.
  48. ^ "Internetes archívum". Internetes archívum. Archiválva innen Az eredeti december 31, 2020. Lekért Március 8, 2021.
  49. ^ "Wayback Machine API-k | Internet Archívum". archive.org.
  50. ^ visszautasító on GitHub
  51. ^ "Fejlesztők".
  52. ^ "Dokumentáció nyilvános API-khoz az internetes archívumban". 13. december 2018.
  53. ^ "Egyes webhelyek nem érhetők el a Robots.txt vagy más kizárások miatt". Archivált Az eredeti április 15, 2011.
  54. ^ "Az internetes archívum gyakran ismételt kérdései". Archivált Az eredeti április 17, 2014.
  55. ^ Cox, Joseph (22. május 2018.). "A Wayback Machine törli a Stalkereknek eladott rosszindulatú programok bizonyítékait". Archivált az eredetiből 23. május 2018-én. Lekért Május 23, 2018.
  56. ^ "A keresőmotoroknak szánt Robots.txt nem működik jól a webarchívumokban". Internet Archive. 17. április 2017. Lekért Június 29, 2019.
  57. ^ "Ajánlások az eltávolítási kérelmek kezelésére és az archívum integritásának megőrzésére". University of California. 14. december 2002. Archivált az eredetiből 18. szeptember 2017-án. Lekért Szeptember 14, 2017.
  58. ^ "A korábbi feltérképezések visszamenőleges eltávolítása a robots.txt fájlból, más néven Oakland Archívum házirendje". Internetes archívum. 7. július 2014. Archivált az eredetiből 10. október 2017-án. Lekért Szeptember 14, 2017.
  59. ^ Graham, Mark (17. április 2017.). "A keresőmotoroknak szánt Robots.txt nem működik jól a webarchívumokban". Internetes archív blogok. Archivált az eredetiből 17. április 2017-án. Lekért Április 16, 2017.
  60. ^ "Archivierung des Internets: Internet Archive ignoriert künftig robots.txt" (németül). heise online. Archivált az eredetiből 27. április 2017-án. Lekért Május 14, 2017.
  61. ^ "Suchmaschinen: Az Internet Archive nem fogja tudni a Robots.txt-Einträge ignorieren – Golem.de-t" (németül). Archivált az eredetiből 19. június 2017-én. Lekért Május 14, 2017.
  62. ^ "Az internetes archívum figyelmen kívül hagyja a robots.txt fájlokat, hogy az előzmények pontosak legyenek". Digital Trends. Április 24, 2017. Archivált az eredetiből 16. május 2017-én. Lekért Május 14, 2017.
  63. ^ Sampath Kumar, BT; Prithviraj, KR (21. október 2014.). "Bringing life to dead: A Wayback Machine szerepe az eltűnt URL-ek visszakeresésében". Journal of Information Science. 41 (1): 71-81. két:10.1177 / 0165551514552752. ISSN 0165-5515. S2CID 28320982.
  64. ^ a b c d e "A Wayback Machine nem fogja cenzúrázni az archívumot az ízért, az igazgató azt mondja, miután az olimpia cikkét megmosták". Archivált az eredetiből 6. január 2017-án. Lekért Május 14, 2017.
  65. ^ Lepore, Jill (Január 26, 2015). "Amit tegnap mondott a web". A New Yorker. Archivált az eredetiből 25. január 2015-án. Lekért Május 14, 2017.
  66. ^ "A tudomány menete ennek a személynek a Redditen "kidobott sorával" kezdődött.. Washington Post. Archivált az eredetiből 23. április 2017-án. Lekért Április 23, 2017.
  67. ^ – A tudósok felvonulnak Washingtonba?. The Washington Post. Archivált az eredetiből 31. január 2017-án. Lekért Január 31, 2017.
  68. ^ Foley, Katherine Ellen. "A tudomány globális menetelése egyetlen Reddit-szállal kezdődött". Kvarc. Archivált az eredetiből 24. április 2017-án. Lekért Április 23, 2017.
  69. ^ Graham, Mark (1. október 2018.). "Több mint 9 millió hibás hivatkozást sikerült megmenteni a Wikipédián".
  70. ^ Graham, Mark (17. szeptember 2020.). "Cloudflare és a Wayback Machine, egyesítik erőiket egy megbízhatóbb webért". Internetes archív blogok. Lekért Szeptember 17, 2020.
  71. ^ "Az internetes archívum gyakran ismételt kérdései". Internet Archive. 2. április 2014. Archiválva innen Az eredeti április 2, 2014. Lekért November 23, 2018.
  72. ^ a b Bates, Mary Ellen (2002). "The Wayback Machine". Online. 26: 80.
  73. ^ "YouTube - Archívum". archiveteam.org. Archivált az eredetiből 5. augusztus 2020-én. Lekért Augusztus 6, 2020.
  74. ^ "Az internetes archívum gyakran ismételt kérdései". archive.org. Archivált az eredetiből 20. április 2013-án. Lekért Október 18, 2018.
  75. ^ a b c Lloyd, Howard (2009. október). "Order to Disable Robots.txt" (PDF). Archivált Az eredeti (PDF) augusztus 8, 2019. Lekért Október 15, 2009.
  76. ^ Cortes, Antonio (2009. október). "Motion Opposing Removal of Robots.txt". Archivált Az eredeti Október 27, 2010. Lekért Október 15, 2009.
  77. ^ Gelman, Lauren (17. november 2004.). "Az internetes archívum weboldalainak pillanatfelvételei bizonyítékként elfogadhatók". csomagok. 2 (3). Archiválva innen Az eredeti április 30, 2011. Lekért Január 4, 2007.
  78. ^ Howell, Beryl A. (2006. február). "Internetes előzmények bizonyítása: Az internetes archívum használata" (PDF). Journal of Internet Law: 3–9. Archiválva innen Az eredeti (PDF) július 5, 2010. Lekért Augusztus 6, 2008.
  79. ^ "Bizonyítékkeresés virtuális helyeken Az internetes bizonyítékok elfogadhatósága". Archivált az eredetiből 1. július 2019-én. Lekért Június 14, 2020.
  80. ^ Levitt, Carole A.; Rosch, Mark E. (2010). Keressen információkat, mint egy profi: Az internet nyilvánosan elérhető forrásainak bányászása nyomozó kutatáshoz, Tom 1. Amerikai Ügyvédi Kamara. 194–196. ISBN 978-1-60442-890-2. Archivált az eredetiből 18. december 2020-án. Lekért Június 14, 2020.
  81. ^ Coggins, Wynn W. (2002 ősz). "Előzetes technika az üzleti módszer szabadalmak területén – Mikor számít egy elektronikus dokumentum nyomtatott kiadványnak a technika állása szerint?". USPTO. Archivált Az eredeti Szeptember 21, 2012. Lekért Augusztus 15, 2012.
  82. ^ "A Wayback Machine leleplezése". Archivált Az eredeti június 29, 2010.
  83. ^ Bahr, Martin (2002). "The Wayback Machine und Google Cache - eine Verletzung deutschen Urheberrechts?". JurPC (németül): 9. két:10.7328/jurpcb/20021719. Archivált az eredetiből 23. augusztus 2009-án.
  84. ^ "Internetes archívum GYIK". Archivált az eredetiből 17. április 2014-án. Lekért Április 16, 2014.
  85. ^ Bowman, Lisa M (24. szeptember 2002.). "A netes archívum elhallgattatja a Szcientológia kritikusát". CNET News.com. Archiválva innen Az eredeti május 15, 2012. Lekért Január 4, 2007.
  86. ^ Jeff (23. szeptember 2002.). "kizárások a Wayback Machine-ből" (Blog). Wayback Machine fórum. Internetes archívum. Archivált az eredetiből 11. február 2007-án. Lekért Január 4, 2007. A szerző és a dátum a fórumszál elindítását jelzi.
  87. ^ Miller, Ernest. "Sherman, állítsa be a Szcientológia úttörő gépét". LawMeme. Yale Jogi Kar. Archiválva innen Az eredeti (Blog) november 16, 2012. Lekért Január 4, 2007.
  88. ^ Dye, Jessica (2005). „Az internetes múltba való vitatott utazás miatt beperelt webhely”. EContent. 28. 11:-8 9.
  89. ^ Bangeman, Eric (31. augusztus 2006.). „Az internetes archívum eldönti, hogy az öltöny felülmúlja a Wayback Machine-t”. Ars Technica. Archivált az eredetiből 5. november 2007-én. Lekért November 29, 2007.
  90. ^ a b Internet Archívum v. Shell, 505 F.Supp.2d 755 at justia.com, 1:2006cv01726 (Colorado Kerületi Bíróság 31. augusztus 2006.) ("25. április 2007-én bejelentették az egyezségi megállapodást." 65. iktatás, 2007. 04. 30.: "...ezért ELRENDELT, hogy ezt az ügyet ELŐÍTÉLETESEN EL kell utasítani...").
  91. ^ a b Babcock, Lewis T., főbíró (13. február 2007.). "Internet Archívum v. Shell 06cv01726LTBCBS számú polgári per (PDF). Archivált (PDF) az eredetiből 25. január 2014-án. Lekért Március 25, 2015. 1) ELFOGADTA az Internet Archívum indítványát a Shell átalakításra és polgári lopásra vonatkozó viszontkeresetének elutasítására (második kereset), 2) ELFOGADTA az Internet Archívumnak a Shell szerződésszegés miatti viszontkeresetének elutasítására irányuló indítványát (a kereset harmadik oka); 3) ELFOGADTA az Internet Archívum azon indítványát, hogy utasítsák el a Shell által a RICO és COCCA (Negyedik Indok) által benyújtott zsarolási ellenkeresetet.
  92. ^ Claburn, Thomas (16. március 2007.). "A coloradói nő bepereli, hogy szerződéskötelessé tegye a webrobotokat". New York, NY, USA: InformationWeek, UBM Tech, UBM LLC. Archivált az eredetiből 4. szeptember 2014-án. Lekért Március 25, 2015. A számítógépek emberek nevében köthetnek szerződéseket. Az egységes elektronikus tranzakciókról szóló törvény (UETA) kimondja, hogy „szerződés létrejöhet a felek elektronikus ügynökeinek interakciójával, még akkor is, ha az elektronikus ügynökök tevékenységéről vagy az abból eredő feltételekről és megállapodásokról senki sem tudott vagy nem volt áttekintve”.
  93. ^ Samson, Martin H., Phillips Nizer LLP (2007). "Internet Archívum kontra Suzanne Shell". internetlibrary.com. Internetes Jogi és Bírósági Határozatok Könyvtára. Archivált az eredetiből 3. augusztus 2014-én. Lekért Március 25, 2015. Ennél is fontosabb, hogy a bíróság úgy ítélte meg, hogy az Internet Archívum puszta lemásolása a Shell webhelyéről, és annak adatbázisában való megjelenítése nem jelenti az alperes tulajdona feletti szükséges uralom és ellenőrzés gyakorlását. Fontos megjegyezni a bíróság, hogy az alperes mindenkor saját telephelye volt és üzemeltette. A Bíróság kijelentette: „A Shell nem hivatkozott olyan tényekre, amelyek azt mutatnák, hogy az Internet Archive uralmat vagy ellenőrzést gyakorolt ​​a webhelye felett, mivel a Shell panasza kifejezetten kijelenti, hogy továbbra is ő volt a webhely tulajdonosa és üzemeltetője, amíg azt a Wayback gépen archiválták. A Shell egyetlen olyan hatóságot sem azonosít, amely alátámasztja azt az elképzelést, hogy a dokumentumok másolása önmagában is elegendő az átalakítás támogatásához. Ezzel szemben számos áramkör megállapította, hogy nem.
  94. ^ sörfőző (25. április 2007.). "Az internetes archívum és a Suzanne Shell megegyezik a perben". archive.org. Denver, CO, USA: Internet Archívum. Archivált az eredetiből 5. december 2010-án. Lekért Március 25, 2015. Mindkét fél őszintén sajnálja, hogy a per a másiknak okozott zűrzavart. Sem az Internet Archive, sem Ms. Shell nem tűr el semmilyen olyan magatartást, amely kárt okozhatott volna bármelyik félnek abból a szempontból, hogy a nyilvánosság figyelmét erre a perre fordították. A felek nem tanúsítottak ilyen magatartást, és azt kérik, hogy a per békés megoldására adott nyilvános válasz összhangban legyen azon kívánságaikkal, hogy egyik félnek ne okozzanak további sérelmet vagy zűrzavart.
  95. ^ Stobbe, Richard (5. december 2014.). "Az elfelejtéshez való jog szerzői jogi vonatkozásai? Avagy hogyan lehet eltávolítani az internetes archívumot". Mondaq. Archivált az eredetiből 18. november 2018-én. Lekért Március 8, 2019.
  96. ^ McVeigh, Glennys (16. október 2014.). Philpott, James; Weissman, Ádám; Bucholz, Ren; Vízforraló, Brent; Pearl, Aaron (szerk.). "Davydiuk kontra Internet Archive Canada, 2014 FC 944". CanLII. Kanadai Jogi Társaságok Szövetsége. Archivált az eredetiből 18. december 2020-án. Lekért Március 8, 2019.
  97. ^ Southcott, Richard F. (30. november 2016.). Philpott, John; Alton, Alex; Bucholz, Ren (szerk.). "Davydiuk kontra Internet Archive Canada and Internet Archive, 2016 FC 1313 (CanLII)". CanLII. Ottawa, Ontario: Kanadai Jogi Társaságok Szövetsége. Archivált az eredetiből 29. június 2019-én. Lekért Március 8, 2019.
  98. ^ Cox, Joseph (22. május 2018.). "A Wayback Machine törli a Stalkereknek eladott rosszindulatú programok bizonyítékait". Helyettes. Archivált az eredetiből 24. január 2022-án. Lekért Január 24, 2022.
  99. ^ Conger, Kate. "Biztonsági mentés a kanadai internet történetéről, hogy megmentsük Trumptól". TechCrunch. Archivált az eredetiből 27. december 2016-án. Lekért Május 14, 2017.
  100. ^ "Hol található az interneten eltűnt dolgok, és még sok minden más: az internetes archívumban". Nemzetközi Közszolgálati Rádió. Archivált az eredetiből 28. március 2017-án. Lekért Május 14, 2017.
  101. ^ Chirgwin, Richard. "Oroszországban nincs visszaút: Putyin blokkolja az Archive.org oldalt". A regisztráció. Archivált az eredetiből 7. október 2016-án. Lekért Május 14, 2017.
  102. ^ "Oroszország nem megy visszafelé, blokkolja az internetes archívumot". Digitális trendek. 26. június 2015. Archivált az eredetiből 17. április 2016-án. Lekért Május 14, 2017.
  103. ^ "В России разблокирован крупнейший интернет-архив". Rossiyskaya Gazeta (oroszul). 18. április 2016. Archivált az eredetiből 5. április 2019-án. Lekért Október 18, 2020.
  104. ^ "Segíts nekünk, hogy az archívumot ingyenesen, hozzáférhetően és az olvasók magánéletében tartsuk | Internetes archívumblogok". November 29, 2016. Archivált az eredetiből 21. május 2017-én. Lekért Május 14, 2017.
  105. ^ Sakr, Sharif (7. november 2013.). "A Wayback Machine webarchívuma túléli a pusztító tüzet, de segítségre van szüksége a helyreállításhoz". Archivált Az eredeti november 9, 2020. Lekért Április 3, 2022.
  106. ^ "Internetes archívum: A DMCA javasolt módosításai "cenzúrázzák a webet"". Fogyasztó. 7. június 2016. Archivált az eredetiből 11. november 2016-én. Lekért Május 14, 2017.
  107. ^ Herb, Ulrich. "Die Trump-Angst grassiert" [A Trump-félelem tombol] (németül). heise online. Archivált az eredetiből 7. december 2016-án. Lekért Május 14, 2017. Die Betreiber des Archives fürchten neben Zensur und Manipulation der digitalen Aufzeichnungen demnach auch die Überwachung der Archive-Nutzer. .
  108. ^ LaFrance, Adrienne (14. október 2015.). "Az internet sötét középkora". Az Atlanti-óceán. Archivált az eredetiből 7. május 2017-én. Lekért Május 14, 2017.
  109. ^ "A teljes internetet archiválják Kanadában, hogy megvédjék Trumptól". Alaplap. 29. november 2016. Archivált az eredetiből 16. május 2017-én. Lekért Május 14, 2017.
  110. ^ LaFrance, Adrienne (3. június 2016.). "Az emberi félelem a teljes tudástól". Az Atlanti-óceán. Archivált az eredetiből 2. december 2016-án. Lekért Május 14, 2017.

Külső hivatkozások