Vincze Sándor

Napjainkban a Vincze Sándor olyan téma, amely világszerte felkeltette az emberek figyelmét. A társadalomra gyakorolt ​​hatásától a populáris kultúrában betöltött relevanciájáig a Vincze Sándor olyan témának bizonyult, amelyet érdemes megvizsgálni és megvitatni. Hatalmas hatókörével és jelentős befolyásával nem meglepő, hogy a Vincze Sándor számos vita és beszélgetés középpontjában áll. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Vincze Sándor jelentőségét, és azt, hogy miként alakította világunkat oly módon, ahogy azt talán nem is sejtjük. Gazdag történetétől a jövőbeli vonatkozásaiig nem kétséges, hogy a Vincze Sándor továbbra is sokak érdeklődésére tart számot a közeljövőben.

Vincze Sándor
Született1886. július 3.
Sátoraljaújhely
Elhunyt1946. (59 évesen)
USA
Állampolgársága
Foglalkozása
Tisztségenépbiztos (1919–)

Vincze Sándor (eredetileg Weinberger) (Sátoraljaújhely, 1886. július 3.USA, 1946.) hírlapíró, magánzó.

Élete

Apja Weinberger József, anyja Bischbaum Gabriella volt. Kolozsvárott a helyi szociáldemokraták egyik vezetője volt, 1918-ban erdélyi helyettes kormánybiztossá nevezték ki. A Magyarországi Tanácsköztársaság alatt Preusz Mór és Dienes László mellett fővárosi népbiztos volt (a Fővárosi Népbiztosság vezetője), s ő felügyelte a közlekedési, közegészségügyi, építési, elnöki osztályokat. A kommün alatti szerepe miatt 1919. augusztus 13-án letartóztatták, ám augusztus 25-én már szabadlábra helyezték. Bécsbe emigrált, ahonnan Kondor Bernáttal szitkozódó levelet írt Lukács György ellen.[1] Még ugyanebben az évben az Amerikai Egyesült Államokba emigrált, s itt is halt meg 1946-ban.

Jegyzetek

  1. Vincze Sándor. Petőfi Irodalmi Múzeum. (Hozzáférés: 2015. június 30.)

Források

További információk

  • Nagy Csaba: A magyar emigráns irodalom lexikona. Bp., Argumentum Kiadó-Petőfi Irodalmi Múzeum és Kortárs Irodalmi Központ, 2000.