Ez a cikk a Veszélyhelyzet témával foglalkozik, amely a jelenlegi kontextusban kulcsfogalom, amely a mindennapi élet különböző aspektusait fedi le. A Veszélyhelyzet egyre nagyobb érdeklődés témává vált, mivel relevanciája különböző területeken, a tudománytól és a technológiától a kultúráig és a társadalomig. A feltárás során a Veszélyhelyzet számos aspektusát elemzik, az eredetétől és fejlődésétől a modern világban való következményeiig és alkalmazásaiig. Különböző kontextusokban gyakorolt hatását, valamint a témával kapcsolatos szempontokat és vitákat részletesen megvizsgáljuk. Egy kimerítő elemzéssel igyekszünk rávilágítani a Veszélyhelyzet fontosságára és összetettségére ma.
Ez a szócikk vagy szakasz elsősorban magyarországi nézőpontból tárgyalja a témát, és nem nyújt kellő nemzetközi kitekintést. Kérünk, segíts bővíteni a cikket, vagy jelezd észrevételeidet a vitalapján. |
A veszélyhelyzet egyfajta minősített időszak Magyarországon, amelynek során különleges jogrend lép érvénybe.
Az alaptörvény szerint
A Kormány szomszédos országban fennálló fegyveres konfliktus, háborús helyzet vagy humanitárius katasztrófa, továbbá az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető elemi csapás vagy ipari szerencsétlenség esetén, valamint ezek következményeinek az elhárítása érdekében veszélyhelyzetet hirdet ki, és sarkalatos törvényben meghatározott rendkívüli intézkedéseket vezethet be.
Részletesen a katasztrófavédelemről szóló 2011. évi CXXVIII. törvény tartalmazza a veszélyhelyzet esetén alkalmazandó szabályokat.[1]
Veszélyhelyzet kihirdetésére a Kormány rendelettel jogosult. A veszélyhelyzet alatt kibocsátott kormányrendeletek 15 napig érvényesek, melyeket az Országgyűlés felhatalmazása alapján a Kormány meghosszabbíthat. A veszélyhelyzetet a Kormány megszünteti, ha kihirdetésének feltételei már nem állnak fenn. Megszűnésével a Kormány rendeletei hatályukat veszítik.
Kihirdetésére okot adhat:[2]
Az alaptörvény meghatározza, mely jogok korlátozhatók és melyek nem korlátozhatók veszélyhelyzetben.
Nem korlátozható továbbá
Veszélyhelyzetben a Kormány rendeletei felülírhatnak bizonyos törvényeket.
A Kormány a veszélyhelyzetben rendeletet alkothat, amellyel – sarkalatos törvényben meghatározottak szerint – egyes törvények alkalmazását felfüggesztheti, törvényi rendelkezésektől eltérhet, valamint egyéb rendkívüli intézkedéseket hozhat.
Veszélyhelyzetben a települési önkormányzat képviselő-testületének, a fővárosi, megyei közgyűlésnek feladat- és hatáskörét a polgármester, illetve a főpolgármester, a megyei közgyűlés elnöke gyakorolja.
A polgármester (a fővárosban a főpolgármester) az illetékességi területén irányítja és szervezi a felkészülés és a védekezés feladatait.
Rendkívüli intézkedés lehet például:[3]
A kormány 2020. március 11-én 15 órától (CET) (40/2020. (III. 11.) Korm. rendelet) Magyarország egész területén a koronavírus-járvány miatt hirdette ki.[4] 2020. június 18-án a veszélyhelyzet megszűnt, helyette „járványügyi készültséget” vezetett be a kormány.[5]
Kihirdetését alkotmányjogászok alkotmány-ellenesnek tartották.[6]
2020. november 4-étől (CET) (478/2020. (XI. 3.) Korm. rendelet) Magyarország egész területén ismét a koronavírus-járvány miatt hirdették ki.[7][8]
A veszélyhelyzetet harmadjára 2022. május 25-én, az orosz-ukrán háború kapcsán hirdették ki.[9] Mivel a 2021. évi XCIII. törvény 82/A. §-a értelmében[10] a veszélyhelyzet kihirdetésére az Országgyűlés legfeljebb 180 napra adhat felhatalmazást, a veszélyhelyzet 2024. május 23-áig terjedő hatállyal való kihirdetésére a kormány 2023. november 6-án újra felhatalmazást kapott;[11] így a veszélyhelyzet feltehetőleg legalább e napig továbbra is érvényben marad.