Udvarlás

Ebben a cikkben közelebbről megvizsgáljuk a Udvarlás-et, amely téma az elmúlt években sok ember figyelmét felkeltette. A társadalomra gyakorolt ​​hatásától a mindennapi életre gyakorolt ​​hatásáig a Udvarlás számos vita és megbeszélés középpontjában állt. Ebben a cikkben különböző nézőpontokat és véleményeket fogunk megvizsgálni a Udvarlás-ről, valamint annak jövőre vonatkozó lehetséges következményeit. Reméljük, hogy részletes és átfogó elemzésünkkel átfogó képet adunk a Udvarlás-ről és annak relevanciájáról a mai világban.

Az udvarlás az állatok országába tartozó egyes élőlények azon viselkedése, melynek elsődleges célja egy másik egyed "meghódítása", hogy ezután szaporodhassanak.

Több állatfajnál is megfigyelhető az ízeltlábúaktól kezdve az emberig.

Az állatok udvarlása

Az állatoknál párzás idején cifra kültakaró figyelhető meg (pl. páva); ez szintén az udvarlás miatt van jelen.

Ízeltlábúak

Madarak

Emlősök

Az ember udvarlása

Az embereknél, az intelligencia, az emiatt kialakult civilizáció és a társadalom miatt az udvarlásnak igen nagy szerepe van, mely szerep igen nagy mértékben átalakult az állatvilágban tapasztalthoz képest.

Az embereknél elsősorban a fiúk/férfiak udvarolnak a lányoknak/nőknek; ez a szerep az állatvilágban megfordulhatott, azaz nem mindig volt így.

Az udvarlás formája, megítélése korról korra változik. Igen jó példa erre az, hogy a korábbiakhoz képest ma már erősen háttérbe szorult a szerepe.

Hagyománya

Az ókortól kezdve nem volt ritka az udvarlás részeként szerelmes verset írni a kiszemeltnek udvarlásként. A középkorban a trubadúrköltészet által terjedt el a szerenád. Az ablakon keresztül vallomás a szerelemre igen jól láthatóan jelenik meg William Shakespeare Rómeó és Júlia című drámájában is.

További információk

  • Forgó Jenő: A társalgás és udvarlás könyve; Magyar Könyvkiadó, Budapest, 1930
  • Hogyan udvaroljunk? Az udvarlás és műveltség kis kézikönyve; szerk. Bianchini Stella; szerzői, Temesvár, 1937
  • Tracey Cox: Szuperflört; ford. Ajtay Andrea, Bíró Júlia; Mérték, Budapest, 2004
  • Halász Péter: Az első csóktól az első gyermekig. A párválasztás, a házasság és a gyermek a moldvai magyarok szokás- és hiedelemvilágában; Tortoma, Barót, 2020