Mai cikkünkben a Tokos huzal-ről és életünkre gyakorolt hatásáról szeretnénk beszélni. A Tokos huzal olyan téma, amely érdeklődést és vitát váltott ki a társadalom különböző szektoraiban, a gazdaságra és a politikára gyakorolt hatásától a technológiával és kultúrával való kapcsolatáig. Az elmúlt években a Tokos huzal központi szerepet kapott a médiában és a nyilvánosság napirendjén, és számos elmélkedést és elemzést generált rövid és hosszú távú következményeiről. Ezért ebben a cikkben a Tokos huzal-hez kapcsolódó különböző szempontokat fogjuk megvizsgálni, a történetétől és fejlődésétől a lehetséges jövőbeli következményekig.
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
A tokos huzal (köznapi neve bowden az ír feltaláló Ernest Monnington Bowden – ejtsd – nevéből) egy olyan huzal, amely erő, illetve mechanikus energia átvitelére képes oly módon, hogy egy (többnyire rozsdamentes acél) belső huzal elmozdul egy többrétegű külső tokban. A tok rendszerint egy kívülről és belülről is műanyaggal bevont acélspirál. A belső huzal hosszanti elmozdulását általában húzóerő átvitelére használják (például fék, tengelykapcsoló működtetése), de újabban elterjedtek a húzó- és tolóerő átvitelére is alkalmas tokos huzalok is, például kerékpárok sebességváltójánál.