tilde



Soha az emberiség történetében nem volt ennyi információ róla A Tilde felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató mint ma az internetnek köszönhetően. Azonban ez a hozzáférés minden kapcsolódó A Tilde felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató nem mindig könnyű. Telítettség, rossz használhatóság és a helyes és helytelen információk megkülönböztetésének nehézsége A Tilde felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató gyakran nehéz leküzdeni. Ez motivált bennünket egy megbízható, biztonságos és hatékony webhely létrehozására.

Egyértelmű volt számunkra, hogy célunk eléréséhez nem elegendő a helyes és ellenőrzött információk birtokában A Tilde felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató . Minden, amiről összegyűjtöttünk A Tilde felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató is áttekinthetően, olvashatóan, a felhasználói élményt megkönnyítő struktúrában, letisztult és hatékony dizájnnal, a betöltési sebességet előtérbe helyezve kellett bemutatni. Bízunk benne, hogy ezt elértük, bár mindig azon dolgozunk, hogy apróbb fejlesztéseket tegyünk. Ha megtaláltad, amiben hasznosnak találtad A Tilde felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató és jól érezte magát, nagyon boldogok leszünk, ha visszatér scientiaen.com amikor csak akarja és kell.

~
tilde
˜ ◌̃
Kis tilde tilde kombinálása (megkülönböztető)
Lásd még:
Dupla hullámvonal ⟨≈⟩ or ⟨~~⟩
Hullámcsapás ⟨〜⟩

A tilde (/ˈtɪld, -di, -də, ˈtɪld/) ˜ or ~, Egy graféma többféle felhasználással. A karakter neve innen jött az angol nyelvbe spanyol, ami viszont a latin titulus, jelentése "cím" vagy "felirat". Elsődleges felhasználása a megkülönböztető (ékezet) alapbetűvel kombinálva; de történelmi okokból önálló formában is használják különféle összefüggésekben.

Történelem

Középkori írástudók általi használat

A tilde eredetileg egy kihagyott betű vagy több betű fölé íródott, mint a irodai rövidítés, vagy "felfüggesztés jele" és "összehúzódási jel", nagybetűkkel együtt használva egyenes vonalként látható. Így a gyakran használt szavak Anno Domini gyakran rövidítették Ao Dñi, emelt terminállal, az "n" felett elhelyezett felfüggesztési jellel. Egy ilyen jel egy vagy több betű kihagyását jelezheti. Ezzel megtakarítottuk az írnok munkáját, valamint a pergament és a tinta költségeit. A latin nyelven írt középkori európai oklevelek nagyrészt ilyen, felfüggesztési jelekkel és egyéb rövidítésekkel ellátott rövidített szavakból állnak; csak a nem mindennapi szavakat adtak meg teljes egészében.

A Domesday könyv 1086, amely például a mollandi uradalom in Devon (lásd a mellékelt képet), nagyon jó rövidített amint azt számos tilde jelzi.

Exeter szövege Domesday könyv A 1086

A rövidítésekkel kiegészített szöveg a következő:

Mollande tempore regis Edwardi geldabat pro quattuor hidis et uno ferling. Terra est quadraginta carucae. In dominio sunt tres carucae et decem servi et triginta villani et viginti bordarii cum sedecim carucis. Ibi duodecim acrae prati et quindecim akrae silvae. Pastura tres leugae in longitudine et latitudine. Reddit quattuor és viginti libras ad pensam. Huic manerio est adjuncta Blachepole. Elwardus tenebat tempore regis Edwardi pro manerio et geldabat pro dimidia hida. Terra est duae carucae. Ibi sunt quinque villani cum uno szervo. Valet viginti solidos ad pensam és arsuram. Eidem manerio est injuste adjuncta Nimete et valet quindecim solidos. Ipsi manerio pertinet tercius denarius de Hundredis Nortmoltone et Badentone et Brantone et tercium animal pasturae morarum.

A mechanikus írógépek szerepe

An Olivetti Lettera 32 írógép (portugál modell) tilde (és cirkumflex) holtbillentyűvel Ç
Spanyol írógép (QWERTY billentyűzet) halott billentyűkkel az akut, cirkumflex, diaerézis és súlyos ékezetekhez. A Ñ/ñ csak előre megszerkesztett karakterként van jelen.

On írógépek rutinszerűen használt nyelvekhez tervezték ékezetek (ékezetes jelek), két megoldás lehetséges. A kulcsok dedikálhatók előre megkomponált karakterek vagy alternatívaként a holt kulcs mechanizmus biztosítható. Utóbbinál jelölés történik, amikor egy halott billentyűt legépelünk, de a normál billentyűkkel ellentétben a papírkocsi nem halad tovább, így a következő begépelendő betű az ékezettel nyomtatódik ki. Írógépek számára spanyol általában van egy dedikált kulcsuk Ñ/ñ de, mint portugál használ Ã/ã és Õ/õ, egyetlen holtkulcs (nem pedig két kulcs dedikálása) a legpraktikusabb megoldás.

A tilde szimbólum nem létezett önállóan, mint a mozgatható típus or forró-ólom nyomtatási karakter óta típusú esetek a spanyol vagy a portugál nyelvbe beletartozna varázslatok az ékezetes formákhoz.

A központosított ASCII tilde

Sorozat: -~-
szerény nélküli: -~-
MPV: -~-
Egy szabadon álló tilde két em kötőjel között
három betűcsaládban

Az első ASCII szabványban (X3.64-1963) nem volt tilde.: 246  A portugálhoz és a spanyolhoz hasonlóan a francia, a német és a skandináv nyelvnek is szüksége volt az angolhoz szükséges 26-nál nagyobb szimbólumokra. A ASA dolgozott a CCITT a kódkészlet nemzetközivé tétele, legalább a nyugat-európai nyelvek alapvető igényeinek kielégítése.

Úgy tűnik, 13. május 15–1963-i ülésükön a CCITT úgy döntött, hogy a javasolt 7 bites ISO kódszabvány megfelel az igényeiknek, ha kisbetűs ábécét és öt diakritikus jelet adnak hozzá. Az ISO albizottság az október 29–31-i ülésén aztán a CCITT követelményeinek megfelelően módosította az ISO-tervezetet, a felfelé és balra mutató nyilat diakritikusra cserélve, az aposztrófot és az idézőjelet diakritikus jelentéssel egészítette ki, és szám jel kettős a tildához.

- A Yucca ingyenes információs oldala (amely az eredeti forrásokra hivatkozik).

Így az ISO Megszületett a 646 (és az ASCII szabvány X3.64-1967-re frissítve), amely opcionális karakterként tartalmazza a tilde-t és más szimbólumokat.: 247 

ISO A 646 és az ASCII számos felülnyomó kisbetűs diakritikus jelet tartalmazott az írógépekről, beleértve a tilde-t is. A felülnyomást úgy tervezték, hogy a backspace kód a betű és a diakritikus kód között. Azonban még akkoriban sem voltak széles körben elérhetőek az ilyen vagy bármilyen más felülnyomást végrehajtó mechanizmusok, nem működtek nagybetűkkel, és lehetetlenek voltak a videokijelzőn, így ez a koncepció nem nyert jelentősebb elfogadottságot. Következésképpen sok ilyen szabadon álló diakritika (és a aláhúz). Ahogy ez a használat uralkodóvá vált, típusú kialakítás fokozatosan fejlődtek, így ezek a diakritikus karakterek nagyobbak és vertikálisan középpontosak lettek, ami feleslegessé tette őket felülnyomott diakritikaként, de sokkal könnyebben olvashatóvá vált szabadon álló karakterként, amelyet teljesen más és újszerű célokra használtak. A legtöbb modern betűtípus a sima ASCII-t igazítjatávolság" (szabadon álló) tilde ugyanazon a szinten, mint gondolatjel, vagy csak valamivel magasabb.

A szabadon álló tilde a 126-os kódnál található az ASCII-ben, ahol U+007E néven örökölte a Unicode-ba.

Hasonló alakú jel () ismert a tipográfiában és lexikográfia mint lengett kötőjel: ezeket használják a szótárakban a belépő szó kihagyásának jelzésére.

Kapcsolat spanyolul

Az Instituto Cervantes logója
A CNN en Español logója

Amint azt az angol „tilde” szó etimológiai eredete jelzi, ez a szimbólum szorosan kapcsolódik a Spanyol nyelv. A kapcsolat a betű feletti tilde használatából fakad ⟨n⟩ a (más) betű kialakításához ⟨ñ⟩ spanyolul, csak általuk megosztott funkció néhány másik nyelv, amelyek többsége történelmileg kapcsolódik a spanyolhoz. Ez a sajátosság segíthet a nem anyanyelvi beszélőknek gyorsan felismerni a szöveget, hogy spanyol nyelven íródott, csekély hibalehetőség nélkül. Ráadásul a legtöbb anyanyelvű, bár nem mind, használja a szót español nyelvükre hivatkozni. Különösen az 1990-es években spanyolul beszélő értelmiségiek és hírügynökségek támogatták a nyelvet és a kultúrát azzal, hogy megvédték ezt a levelet. globalizáció és a számítógépesítése trendek, amelyek azzal fenyegettek, hogy eltávolítják a billentyűzetekről és más szabványosított termékekről és kódokról. A Instituto Cervantes, által alapított Spanyolország kormánya a spanyol nyelv nemzetközi népszerűsítésére egy erősen stilizált logót választott Ñ nagy hullámvonallal. A 24 órás hírcsatorna CNN az Egyesült Államokban később hasonló stratégiát fogadott el a meglévő logóján a megjelenésekor Spanyol nyelvű változat, ezért CN͠N-ként írják. És hasonlóan a National Basketball Association (NBA), a Spanyolország férfi kosárlabda-válogatott beceneve "ÑBA".

Magában a spanyolban a szó tilde általánosabban a diakritikus jelzésekre használatos, beleértve a hangsúlyt jelző akut akcentust. A diakritikus ~ gyakrabban hívják prime or la tilde de la eñe, és nem tekinthető ékezetes jelnek a spanyolban, hanem egyszerűen a betű részének ñ (akárcsak a pont felett ı tesz egy i karakter, amely ismerős az angol olvasók számára).

Használat

Betűk tilde

Ez egy táblázat a előre megkomponált levelek tildával:

A tilde diakritikus szinte bármilyen karakterhez hozzáadható a kombinálása akcentusjel.

Általános használat angolul

A Angol nyelv nem használja a tildát diakritikusként, bár néhányban használják kölcsönszavak. A szimbólum önálló formáját szélesebb körben használják. Informálisan, azt jelenti "hozzávetőlegesen, körülbelül", "körülbelül" vagy "körül", például "~30 perccel előtte", jelentése "körülbelül 30 perccel előtte". Jelentheti azt is, hogy "hasonló" beleértve az "ugyanazt nagyságrenddel mint", mint például "x ~ y" ami azt jelenti x és a y azonos nagyságrendűek. Egy másik közelítő szimbólum a dupla hullámvonal , jelentése "körülbelül/majdnem egyenlő". A tilde jelzésre is szolgál megegyezés alakzatok egy fölé helyezésével = szimbólum, tehát .

Az újabb digitális használatban a szó vagy kifejezés mindkét oldalán lévő tildák néha egy bizonyos hangot közvetítenek, amely „hagyja a mellékelt szavaknak az őszinteséget és az iróniát is”, ami megelőzheti a negatív reakciókat. Például, BuzzFeed Joseph Bernstein újságíró a következőkben értelmezi a tildákat csipog:

"A ~ szezon szellemében ~ most linkelni fog néhány (imho) #Bestof2014 sportolvasmányhoz. Ha utálod a szép dolgokat, némítsd el ezt a hashtaget."

annak egyértelművé tétele, hogy mind a szerző, mind az olvasó tudatában van annak, hogy a mellékelt kifejezés – „az évszak szelleme” – „közhely, és tudjuk, hogy ez a tulajdonság a szerzőnk alatt van, és nem akarjuk, hogy azt gondolja, A szerző általában közhelyes ember."

A szimbólumot használják a közösségi média hogy jelezze a szarkazmust.

Diakritikus használat

Egyes nyelvekben a tilde a megkülönböztető jel fölé helyezett a levél a kiejtés változásának jelzésére:

Hangmagasság

A tildát először a politonikus helyesírás of Ősi görög, mint a hajtott ékezetnövekedést jelent hangmagasság ezt követi a normál hangmagasságra való visszatérés.

Rövidítés

Carta marina a finn gazdaságot bemutató feliratokkal Hic fabricantur hajók és a Hic fabricantur bombázni rövidített

Később elkészítették rövidítések a középkorban latin dokumentumokat. Amikor egy ⟨n⟩ or ⟨m⟩ magánhangzót követett, gyakran kihagyták, és tilde (fizikailag kicsi ⟨N⟩) az előző magánhangzó fölé került a hiányzó betű jelzésére; innen ered a tilde használata a nasalizás jelzésére (vö az umlaut fejlődése rövidítéseként ⟨e⟩.) A tilde használatának gyakorlata egy magánhangzó felett egy kihagyás jelzésére ⟨n⟩ or ⟨m⟩ ben folytatódott a nyomtatott könyvekben francia a szöveghossz csökkentésének eszközeként egészen a 17. századig. ban is használták portugál és a spanyol.

A tildát alkalmanként más rövidítések készítésére is használták, például a betű fölött ⟨q⟩, Így , hogy jelölje a szót hogy ("hogy").

Nazalizáció

Ez is, mint egy kicsi ⟨n⟩ hogy a tilde más betűk fölé írva keletkezett, jelölve a latin ⟨n⟩ ami volt eloldódott régi galíciai-portugálul. Modernben portugál azt jelzi nazalizáció az alaphangzóból: kéz "kéz", a lat. manu-; okok miatt „okok”, lat. rationes. Ezt a szóhasználatot többen átvették az ortográfiában Dél-Amerika anyanyelvei, Mint például a guarani és a Nheengatu, valamint a Nemzetközi fonetikus ábécé (IPA) és sok más fonetikus ábécé. Például, a francia helynév kiejtésének IPA átírása Lyon.

In breton, a szimbólum ⟨ñ⟩ magánhangzó után azt jelenti, hogy a betű ⟨n⟩ csak arra szolgál, hogy a magánhangzónak nazális kiejtést adjon, anélkül, hogy önmagát kiejtené, ahogyan általában. Például, ⟨an⟩ megadja a kiejtést mivel ⟨añ⟩ ad .

Ban,-ben Mg romanizálása tunéziai arab, a tilde az õ és ṏ orrhangzókra használatos.

Palatal n

A tilded ⟨n⟩ (⟨ñ⟩, ⟨Ñ⟩) a digráfból alakult ki ⟨nn⟩ spanyolul. Ezen a nyelven, ⟨ñ⟩ nevű külön levélnek minősül jan (IPA: ), nem pedig betű-diakritikus kombináció; a spanyol szótárakban a betűk közé kerül ⟨n⟩ és a ⟨o⟩. Spanyolban a szó tilde tulajdonképpen általában a diakritikus jelekre vonatkozik, pl. az akut akcentusra José, míg a diakritikus be ⟨ñ⟩ "virgulillának" hívják (IPA: ). Jelenlegi nyelvek, amelyeken a tilded ⟨n⟩ (⟨ñ⟩) a palatális orr mássalhangzó /ɲ/ tartalmaz

tónus

In vietnami, a magánhangzó feletti hullám nyikorgó emelkedést jelent tónus (Nga). A tildával ellátott betűk nem tekintendők a betű különálló betűinek Vietnami ábécé.

Nemzetközi fonetikus ábécé

In fonetika, tilde-t használnak a elhelyezett diakritikus betű felett, alatta ill egymásra a közepére:

  • A betű feletti hullám jelzi nazalizáció, például , .
  • A betű közepére ráhelyezett tilde jelzi velarizáció or pharyngealizáció, például , . Ha nincs előre összeállított Unicode karakter létezik, az Unicode karakter U + 0334 ◌̴ TILDE FEDÉS ÖSSZESÍTÉSE generálható belőle.
  • A betű alatti hullám jelzi gégegyulladás, például . Ha nem létezik előre összeállított Unicode karakter, akkor az Unicode karakter U + 0330 ◌̰ AZ ALÁBBI TILDE KOMBINÁLÁSA generálható belőle.

Levélkiterjesztés

In észt, a szimbólum ⟨õ⟩ a szoros-közép hátsó lekerekítetlen magánhangzó, és önálló levélnek számít.

Egyéb felhasználási

Egyes nyelvek és ábécék más célokra is használják a hullámvonalat, például:

  • Arab szkript: Tildára emlékeztető szimbólum (U + 0653 ـٓ ARAB MADDAH FENT) szerepel a betű fölött ⟨ا⟩ (/ A /) válni آ, hosszú / A / hangzik.
  • guarani: A tilded (vegye figyelembe, hogy ⟨G/g⟩ a tilde nem érhető el előre összeállított karakterjelként Unicode) jelentése veláris orr mássalhangzó. Továbbá a tilded ⟨y⟩ (⟨Ỹ⟩) a nazalizált felső középső lekerekített magánhangzót jelenti . Munduruku, Parintintín és a filippínó szavak két régebbi írásmódja is használ ⟨g̃⟩.
  • Szír forgatókönyv: Tilde (~) a betű alatt Kaph a jelentése a hang, átírva mint ch or č.
  • észt és a Võro használd az o betű feletti hullámot (õ) a magánhangzó jelzésére , ritka hang a nyelvek között.
  • Unicode egy kombinálása függőleges hullámvölgy karakter: U + 033E ◌̾ FÜGGŐLEGES TILDE ÖSSZEKÖTÉSE. Jelölésére szolgál középső hang egyes dialektusainak nyelvi átírásában a litván nyelv.

Központozás

A hullámvonalat különböző módokon használják írásjelekben, például:

Választék

Egyes nyelveken (bár általában nem angolul),[Szerkesztés] tilde-szerű hullámos kötőjel használható központozás (a szóköz helyett kötőjel, a kötőjel or em kötőjel) kettő között számok, jelzi a hatótávolság helyett kivonás vagy kötőjellel jelölt szám (például cikkszám vagy modellszám). Például a "12-15" azt jelenti, hogy "12-15", a "~3" azt jelenti, hogy "legfeljebb három", a "100~" pedig "100 és több". kelet-ázsiai nyelvek szinte mindig ezt a konvenciót használják, de gyakran az egyértelműség kedvéért más nyelveken is. kínai a hullámos kötőjelet és a teljes szélességű em kötőjelet felváltva használja erre a célra. Az angolban a tilde-t gyakran használják tartományok és modellszámok kifejezésére elektronika, de ritkán a formális nyelvtanban vagy a betűkészletes dokumentumokban, mivel a számot megelőző hullámos kötőjel néha közelítést jelent (lásd alább).

Közelítés

A szám előtt a tilde jelentése 'körülbelül'; A '~42' azt jelenti, hogy 'körülbelül 42'. Ha használják a valuta szimbólumok amelyek a szám előtt állnak (a nemzeti konvenciók eltérőek), a tilde a szimbólumot megelőzi, így például a „~$10” „körülbelül tíz dollárt” jelent.

A szimbólumok (majdnem egyenlő) és (körülbelül egyenlő) vannak a többi között közelítés kifejezésére használt szimbólumok.

japán

A hullám kötőjel (波ダッシュ, nami dasshu) a japán nyelvben különféle célokra használatos, beleértve a számtartományok jelölését (pl. 5~10 a kötőjelek vagy zárójelek helyett 5 és 10) közötti számot jelent, és az eredetet jelzi. A hullámvonalat arra is használják, hogy elválassza a címet és az alcímet ugyanabban a sorban, mint a vastagbél angolul használják.

Ha e-mailben vagy azonnali üzenetküldőn keresztül folytatott beszélgetésekben használják, akkor a szarkazmus jel.

A jel helyettesítésére szolgál chōon, katakana karakter, japánul, az utolsó szótag kiterjesztése.

A wave dash Unicode és Shift JIS kódolása
Helyes JIS hullámvonal
Helyes JIS hullámvonal, aktuális Unicode-ban
Előző Unicode hullám kötőjel (helytelen)
Előző Unicode hullám kötőjel (helytelen)

A gyakorlatban a teljes szélességű hullámvonal (全角チルダ, zenkaku chiruda) (Unicode U+FF5E ~ TELJESSZÉLES CSILÉP), gyakran használják a hullámvonal helyett (波ダッシュ, nami dasshu) (Unicode U + 301C ~ WAVE DASH), mert a Váltás JIS a hullám kötőjel kódja, 0x8160, amelyet U+301C-re kell leképezni, ehelyett U+FF5E-re van leképezve in Windows 932-es kódlap (microsoft's kódlap japán számára), a Shift JIS széles körben használt kiterjesztése.

Ez a döntés elkerülte az alakdefiníciós hibát az eredeti (6.2) Unicode kóddiagramokban: a hullám kötőjel hivatkozási jele a JIS / Shift JIS-ben megegyezik az U+FF5E Unicode hivatkozási jelével TELJESSZÉLES CSILÉP, míg az U+301C eredeti referencia jelképe helytelenül tükröződött, amikor a Unicode importálta a JIS hullámvonalat. Más platformokon, mint például a klasszikus Mac OS és a MacOS, a 0x8160 megfelelően van leképezve az U+301C-re. A japán Windows felhasználói számára általában nehéz, ha nem lehetetlen az U+301C beírása, különösen a régi, nem Unicode alkalmazásokban.

Hasonló a helyzet a koreaiak esetében is KS X 1001 karakterkészlet, amelyben a Microsoft leképezi a EUC-KR or UHC a hullám kötőjel kódja (0xA1AD). U + 223C ~ TILDE KEZELŐ, míg IBM és a Apple leképezzük az U+301C-re. A Microsoft az U+FF5E-t is használja a KS X 1001 emelt hullámvonal leképezésére (0xA2A6), míg az Apple használja U+02DC ˜ KIS TILDE.

Az U+301C jelenlegi Unicode-hivatkozási jelét javítottuk hogy megfeleljen a JIS szabványnak válaszul egy 2014-es javaslatra, amely megjegyezte, hogy bár a meglévő Unicode-hivatkozási karakterjelet a megszűnt windows XP, az összes többi fő platformon, beleértve a Microsoft Windows későbbi verzióit is, az U+301C JIS referenciajelének megfelelő betűtípusokkal szállítjuk.

A JIS / Shift JIS hullámvonal még mindig formálisan hozzá van rendelve az U+301C-hez JIS X 0213, mivel a WHATWG által használt kódolási szabvány HTML5 követi a Microsoftot a 0x8160 leképezésében U+FF5E-re. Ez a két kódpont több betűtípusban hasonló vagy azonos karakterjellel rendelkezik, csökkentve a zavart és az inkompatibilitást.

Matematika

Unáris operátorként

A tilde egyetlen mennyiség előtt azt jelentheti, hogy "körülbelül", "körülbelül" vagy „ugyanaz nagyságrenddel mint."

Írásban matematikai logika, a tilde képviseli tagadás: "~p" jelentése "nem p", ahol "p" egy ajánlat. A modern használat erre a célra gyakran a tiltójelet a tagadó szimbólumra (¬) cseréli, hogy elkerüljük az összetéveszthetőséget ekvivalencia relációk.

Relációs operátorként

In matematika, a tilde operátort (Unicode U+223C), amelyet néha "twiddle"-nek is neveznek, gyakran használják egy ekvivalencia reláció két tárgy között. És így "x ~ y" jelentése "x is egyenértékű nak nek yEz gyengébb állítás, mint ezt kijelenteni x egyenlő y. A kifejezés "x ~ y"néha felolvassák, mint"x twiddles y", talán analógjaként a "szóbeli kifejezéshez"x = y".

A hullámvonal sokféleképpen jelezheti a közelítő egyenlőséget. Használható a aszimptotikus egyenlőség két funkcióból. Például, f (x) ~ g(x) azt jelenti, hogy .

A hullámvonal a "körülbelül egyenlő" (pl. 1.902 ~= 2). Ez a használat valószínűleg a típusos alternatívájaként alakult ki a mérleg szimbólum ugyanerre a célra használják az írásbeli matematikában, amely egyenlőségjel, amelynek felső sávját egy felfelé mutató púp, dudor vagy hurok középen (︍︍♎︎) vagy néha hullámvonal (≃) helyettesíti. Erre a célra a „≈” szimbólum is használatos.

In fizika és a csillagászat, tilde használható két kifejezés között (pl h ~ 10-34 Js) kijelenteni, hogy a kettő ugyanaz nagyságrenddel.

In statisztika és a Valószínűségi elmélet, a tilde azt jelenti, hogy "eloszlik"; lát véletlen változó(pl. X ~ B(n,p) binomiális eloszlás esetén).

A hullámvonal geometriai ábrázolására is használható hasonlóság (például ABC ~ ∆DEF, azaz háromszög ABC hasonló DEF). Egy hármas hullámvonal () gyakran használják a megjelenítésére megegyezés, egy ekvivalencia reláció a geometriában.

In grafikonelmélet, a tilde használható a csúcsok közötti szomszédság ábrázolására. Az él csúcsokat köt össze és a amely szomszédosnak mondható, és ez a szomszédság jelölhető .

Mint diakritikus

A szimbólum "" ejtése "eff tilde" vagy informálisan "eff twiddle". Ezzel jelölhetjük a Fourier transzformáció of f, Vagy egy lift of f, és a kontextustól függően számos más jelentése is lehet.

A matematikában egy betű alatt elhelyezett tilde ábrázolhatja a vektor mennyiség (pl ).

In statisztika és a Valószínűségi elmélet, egy változó tetejére elhelyezett tilde néha a középső ennek a változónak; és így a változó mediánját jelezné . Tilde az n betű felett () néha a harmonikus átlag.

A gépi tanulásban a hullámvonal egy cellaállapot jelölt értéket jelenthet GRU-k or LSTM egységek. (pl. c̃)

Fizika

Gyakran be fizika, megfontolható egy egyensúlyi megoldás egyenlethez, majd ennek az egyensúlynak a perturbációja. Az eredeti egyenlet változóihoz (például ) helyettesítés elkészíthető, hol az egyensúlyi rész és a zavart rész.

Tildát is használnak részecskefizika a hipotetikus jelölésére szuperszimmetrikus partner. Például egy elektron utal a levél e, és annak szuperpartner a selectron meg van írva az E.

A többtestes mechanikában a tilde operátor háromdimenziós vektorokat képez le torzszimmetrikus mátrixokhoz (Lásd: or ).

Közgazdaságtan

Az előnyben részesített kapcsolatoknál közgazdászok néha használja a tilde-t az ábrázoláshoz közöny két vagy több árucsomag között. Például azt mondani, hogy a fogyasztó közömbös a csomagok között x és a y, írná egy közgazdász x ~ y.

Elektronika

Közelítheti a szinusz jelet (∿, U+223F), amelyet a elektronika annak jelzésére váltakozó áram, a +, − vagy ⎓ helyett egyenáram.

Nyelvészet

A hullámvölgy váltakozást jelezhet allomorfok or morfológiai váltakozás, mint a //ˈniː~ɛl+t// mert térdel ~ letérdelt (A Plusz jel A '+' morfémahatárt jelöl).

A hullámvonal jelképezhet valamiféle fonetikai vagy fonetikai eltérést két hang között, ami lehet allofón vagy szabad variáció. Például, képviselheti „akár or ".

In formális szemantika, jelöléseként is használják a squiggle operátor amely számos elméletben kulcsszerepet játszik fókusz.

Számítástechnika

Számítógépes programozók többféleképpen használd a tildát, és néha hívd a szimbólumot (a diakritikussal szemben) a cirkalom, mocorog, billegvagy babrál. Szerint a Szakzsargon fájl, a programozásban néha használt szinonimák közé tartozik nem, kb, kígyózik, enyay (után jan) és (humorosan) kuncog /ˈskɪɡəl/.

Könyvtárak és URL-ek

On Unix-Szeretem operációs rendszer (Beleértve a AIX, BSD, Linux és a MacOS), a tilde általában az aktuális felhasználót jelöli otthoni könyvtár. Például, ha az aktuális felhasználó saját könyvtára /home/user, majd a parancsot cd ~ egyenértékű cd / home / user, cd $ HOMEvagy cd. Ez az egyezmény abból származik Lear-Siegler ADM-3A az 1970-es években általánosan használt terminál, amelyen történetesen a tilde szimbólum és a "Home" szó (a kurzor bal felső sarkába mozgatására) ugyanazon a billentyűn volt.[Szerkesztés] Ha egy adott felhasználónév elé van fűzve, a tilde az adott felhasználó kezdőkönyvtárát jelzi (pl. ~janedoe a felhasználó saját könyvtárához janedoe, Mint például a /home/janedoe).

Használt URL-ek a World Wide Web, gyakran személyes webhelyet jelöl a Unix-alapú szerver. Például, http://www.example.com/~johndoe/ lehet John Doe személyes webhelye. Ez utánozza a tilde Unix shell használatát. Ha azonban az internetről éri el, a fájlhozzáférés általában a alkönyvtárat a felhasználó saját könyvtárában, mint pl /itthon/felhasználónév/public_html or /itthon/felhasználónév/ www.

Az URL-ekben a karakterek %7E (Vagy %7e) helyettesítheti a tilde-t, ha a beviteli eszköz nem rendelkezik tilde-billentyűvel. Így http://www.example.com/~johndoe/ és a http://www.example.com/%7Ejohndoe/ ugyanúgy fog viselkedni.

Számítógépes nyelvek

A hullámvonalat a AWK programozási nyelv a mintaegyeztetési operátorok részeként szabályos kifejezések:

  • variable ~ /regex/ igazat ad vissza, ha a változó egyezik.
  • variable !~ /regex/ hamis értéket ad vissza, ha a változó egyezik.

Ennek egy változata, a sima tilde helyett =~ben fogadták örökbe Perl, és ez a félig szabványosítás oda vezetett, hogy ezeket az operátorokat más programozási nyelvekben is használják, mint pl Rubin vagy a SQL az adatbázis változata PostgreSQL.

In APL és a MATLAB, a tilde a NOT monád logikai függvényt jelöli, az APL-ben pedig a diádikus függvényt multiset funkció nélkül (állítsa be a különbséget).

In C a hullámvonal karaktert úgy használjuk, mint bitenként NEM egyváltozós operátor, követve a logikai jelölést (an ! helyett logikai NEM-et okoz). Ezt használja a legtöbb C-alapú vagy C-re ható nyelv is, mint pl C + +, D és a C# Az MySQL adatbázis használja a tilde-t is bitenkénti invertként ahogy a Microsoft SQL Servere is Transact-SQL (T-SQL) nyelv. JavaScript a tilde-t is bitenkénti NEM-ként használja, és mivel a JavaScript belsőleg lebegéseket használ, és a bitenkénti kiegészítés csak egész számokon működik, a számok a művelet alkalmazása előtt megfosztják a decimális részüket. Ez két tilde használatára is adott okot ~~x rövid szintaxis az egész számra történő átíráshoz (a számokat megfosztják a decimális részüktől, és kiegészítik, majd vissza).

A C++-ban és C#-ban a tilde az a-ban is az első karakter osztály's módszer név (ahol a név többi részének meg kell egyeznie az osztály nevével), hogy jelezze a pusztító – egy speciális módszer, amelyet a végén hívnak tárgy élete.

Az ASP.NET alkalmazásban a tilde ('~') parancsikonként használható az alkalmazás virtuális könyvtárának gyökeréhez.

Ban,-ben CSS stíluslap nyelven a tilde a közvetett szomszédos kombinátorhoz használatos a választó részeként.

Ban,-ben D programozási nyelv, a tildet an sor láncolat operátort, valamint objektumdestruktort és bitenkénti nem operátort jelez. A Tilde operátor túlterhelhető a felhasználói típusokhoz, a bináris tilde operátor pedig többnyire két objektum egyesítésére vagy egyes objektumok objektumok halmazához való hozzáadására szolgál. Azért vezették be, mert a plusz operátor számos helyzetben eltérő jelentéssel bírhat. Például mit kell tenni a "120" + "14" karakterlánccal? Ez egy "134" karakterlánc (két szám összeadása), vagy "12014" (karakterláncok összefűzése) vagy valami más? D nem engedélyezi a + operátort a tömbök (és karakterláncok) számára, és külön operátort biztosít az összefűzéshez (hasonlóan PHP programozási nyelv ezt a problémát úgy oldotta meg, hogy pont operátort használt az összefűzéshez, és + a számösszeadáshoz, ami szintén működik a számokat tartalmazó karakterláncokon).

In Eiffel, a tilde az objektumok összehasonlítására szolgál. Ha a és a b objektumokat jelöl, a logikai kifejezést a ~ b akkor és csak akkor van igaz értéke, ha ezek az objektumok egyenlőek, ahogy azt a függvénytári rutin megfelelő verziója határozza meg egyenlő, amely alapértelmezés szerint a mezőnkénti objektumok egyenlőségét jelöli, de bármely osztályban újradefiniálható, hogy támogassa az egyenlőség meghatározott fogalmát. Ha a és a b hivatkozások, az objektum egyenlőség kifejezés a ~ b szembe kell állítani a = b amely a referenciaegyenlőséget jelöli. A hívástól eltérően a.egyenlő (b), a kifejezés a ~ b is típusbiztos akár jelenlétében kovariancia.

Ban,-ben Apache Groovy programozási nyelv a tilde karakter a bitwiseNegate() metódusra leképezett operátorként használatos. Ha adott egy karakterláncot, a metódus egy java.util.regex.Pattern-t hoz létre. Ha adott egy egész szám, akkor bitenként tagadja az egész számot, mint C-ben. =~ és a ==~ a Groovy-ban használható reguláris kifejezések egyeztetésére.

In Haskell, a tilde a típusmegszorításokban használatos a típusegyenlőség jelzésére. A mintaillesztésnél a hullámvonal a lusta mintaillesztést is jelzi.

Ban,-ben tájékoztat programozási nyelvben a tilde az idézőjelben lévő idézőjel jelzésére szolgál.

A "szöveges módban" a Latex szedés nyelven tilde diakritikus jelölést kaphatunk pl. \~{n}, "ñ"-t eredményez. A használatával önálló tilde szerezhető be \textasciitilde or \string~. A "matematikai módban" a tilde diakritikus jeleket úgy írhatjuk fel, mint pl. \tilde{x}. A szélesebb hullámvonalhoz \widetilde használható. A \sim parancs létrehoz egy tilde-szerű bináris reláció szimbólumot, amelyet gyakran használnak matematikai kifejezésekben, és a dupla tilde -val kapjuk meg \approx Az url A csomag támogatja a tildák közvetlen bevitelét is, pl. \url{http://server/~name}. Szöveges és matematikai módban is egy hullámvonal önmagában (~) szóközt jelenít meg sortörés nélkül.

In MediaWiki szintaxis, négy hullámvonalat használunk a felhasználó aláírásának parancsikonjaként.

In Közös Lisp, a tilde a formátumleírók előtagja a formátum karakterláncokban.

In Max/MSP, a tilde azokat az objektumokat jelöli, amelyek a számítógép mintavételezési frekvenciájával dolgoznak fel, azaz főleg azokat, amelyek hanggal foglalkoznak.

In Normál ML, a tilde negatív számok előtagjaként és unáris tagadó operátorként használatos.

In OCaml, a tilde a címkézett paraméter címkéjének megadására szolgál.

In R, a tilde operátor a bal és a jobb oldal elválasztására szolgál egy modellképletben.

In REXX objektum, a twiddle "üzenetküldés" szimbólumként használatos. Például, Employee.name~lower() okozná a lower() módszer az objektumon történő cselekvésre Employee's name attribútum, visszaadja a művelet eredményét. ~~ azt az objektumot adja vissza, amely megkapta a metódust, nem pedig az előállított eredményt. Így akkor használható, ha az eredményt nem kell visszaadni, vagy ha lépcsőzetes módszereket kell használni. team~~insert("Jane")~~insert("Joe")~~insert("Steve") több egyidejű küldést küldene insert üzeneteket, így meghívva a insert módszert három egymást követő alkalommal a team tárgy.

In Raku, ~~ helyett a =~ egy reguláris kifejezés. Mivel a pont operátor helyett tag hozzáférést kap ->, láncolat egyetlen hullámvonallal történik.

my $concatResult = "Helló " ~ "világ!";
$concatResult ~~ /<|w><><>*<|w>/;

azt mondják $/; # kimenet "Hello"
# a $/ változó tartalmazza az utolsó reguláris kifejezés eredményét

billentyűzetek

A billentyűzetre gravírozott tilde jelenléte (vagy hiánya) attól a területtől függ, ahol értékesítették. Mindkét esetben a számítógép rendszerbeállításai határozzák meg a billentyűzet leképezés és az alapértelmezett beállítás megegyezik a billentyűk gravírozásával. Ennek ellenére minden bizonnyal lehetséges a billentyűzet konfigurálása a kereskedő által megadotttól eltérő területre. Az amerikai és brit billentyűzeteken a tilde egy szabványos billentyűzet, és megnyomásával szabadon álló "ASCII Tilde" jön létre. A tilde diakritikus betű létrehozásához a Amerikai nemzetközi or UK kiterjesztették billentyűzet beállítása.

  • US-international esetén a `/~ billentyű a holt kulcs: nyomja meg a gombot ~ gombot, majd egy betű előállítja a betű tilde-ékezetes formáját. (Például, ~ a termel ã.) Ha ez a beállítás aktív, az ASCII tilde beszúrható a holt billentyűvel, majd a szóközzel, vagy a holt billentyű kétszer egymás utáni megnyomásával.
  • Az UK kiterjesztéssel a kulcs normálisan működik, de „halott kulccsá” válik, ha kombinálják vele Alt Gr. És így Alt Gr+# betű követi a betű ékezetes formáját.
  • Egy mák az Alt/opció a gombok hasonlóan működnek.
  • Val vel Linux, a komponálási kulcs létesítményt használják.

Az egyéb nemzeti nyelvekre és billentyűzetekre vonatkozó utasítások nem tartoznak e cikk hatálya alá.

Az Egyesült Államokban és Európában A windows rendszerek, a Alt kód mert egyetlen tilde is 126.

Fájlnevek biztonsági mentése

A domináns Unix A fájlok biztonsági másolatainak elnevezésének konvenciója az, hogy egy hullámvonalat fűz az eredeti fájlnévhez. Azzal keletkezett Emacs szövegszerkesztő és sok más szerkesztő és néhány parancssori eszköz is átvette.

Az Emacs egy bonyolult, számozott biztonsági mentési sémát is bevezetett, fájlnevekkel fájlnév.~1~, fájlnév.~2~ stb. Nem fogott fel, mint az emelkedés verziókezelés szoftver szükségtelenné teszi ezt a használatot.

Microsoft fájlnevek

A tilde része volt microsoft's fájlnév-megzavarás rendszer, amikor kiterjesztette a FAT fájlrendszer szabvány a hosszú fájlnevek támogatására Microsoft Windows. A fejlesztés előtt írt programok csak a fájlnevekhez tudtak hozzáférni az ún 8.3 formátum—a fájlnevek legfeljebb nyolc karakterből álltak egy korlátozott karakterkészletből (pl. szóközök nélkül), amelyet egy pont követett, amelyet további három karakter követett. Annak érdekében, hogy ezek a régi programok hozzáférjenek a FAT fájlrendszerben lévő fájlokhoz, minden fájlnak két nevet kellett adni – egy hosszú, leíróbb nevet, a másik pedig a 8.3-as formátumnak megfelelőt. Ezt egy névkeverő sémával sikerült elérni, amelyben a fájlnév első hat karakterét egy hullámvonal és egy szám követi. Például, "Program Files"lehet"PROGRA~1".

A hullámvonal szimbólumot gyakran használják a rejtett ideiglenes fájlok előtagjaira is, amelyek akkor jönnek létre, amikor egy dokumentumot megnyitnak a Windows rendszerben. Például, amikor a "Dokumentum1.doc" dokumentumot megnyitják a Wordben, egy "~$cument1.doc" nevű fájl jön létre ugyanabban a könyvtárban. Ez a fájl információkat tartalmaz arról, hogy melyik felhasználó nyitotta meg a fájlt, hogy megakadályozza, hogy több felhasználó egyidejűleg módosítsa a dokumentumot.

Zsonglőr jelölés

Ban,-ben zsonglőr jelölés rendszer Beatmap, tilde hozzáadható bármelyik "kézhez" egy pár mezőben, hogy azt mondja: "keresztbe kell tenni a karokat ezzel a kézzel a tetején". Mills Mess így (~2x,1)(1,2x)(2x,~1)*.

Unicode

Változatok és hasonlók

A Unicode kódpontokkal rendelkezik a nem kombinált hullámvonalak számos formájához, a hullámvonalakat tartalmazó szimbólumokhoz és a hullámvonalhoz vizuálisan hasonló karakterekhez.

Karakter Kódpont Név Hozzászólások
~ U + 007E ACCES JEL A billentyűzet tilde. Középmagasság igazítás.
˜ U+02DC KIS TILDE A kombináló tilde diakritikus térközű változata.
˷ U + 02F7 MÓDOSÍTÓ BETŰ ALACSONY TILDE A kombináló tilde diakritikus térközű változata.
◌̃ U + 0303 A TILDE ÖSSZESÍTÉSE Használt IPA jelezni a orrhangzó.
◌̰ U + 0330 AZ ALÁBBI TILDE KOMBINÁLÁSA Használt IPA annak jelzésére csikorgó hangon.
◌̴ U + 0334 TILDE FEDÉS ÖSSZESÍTÉSE Túlhúzza az előző betűt. Az IPA-ban jelzésre használják velarizáció or pharyngealizáció.
◌̾ U + 033E FÜGGŐLEGES TILDE ÖSSZEKÖTÉSE
◌͂ U + 0342 A GÖRÖG PERISPOMENI ÖSSZEFÜGGÉSE Használt, mint egy Ősi görög akcentus a név alatthajtott ékezet"; írható an-ként is fordított breve.
◌͊ U + 034A KOMBINÁLÁS NEM CSAPCS FENT Használt extIPA jelezni a denazalizáció.
◌͋ U + 034B A FENTI HOMOTETIKUS ÖSSZESÍTÉSE Használt extIPA jelezni a Nareal réshang.
◌͠◌ U + 0360 A DUPLÁLÁS ÖSSZESÍTÉSE Betűpárra érvényes diakritika.
◌֘ U + 0598 HÉB AKCENTUS ZARQA Héber kantiláció Mark.
◌֮ U+05AE HÉB AKCENTUS ZINOR Héber kantilációs jel.
◌᷉ U+1DC9 AKUT-SÍR-AKUT ÖSSZESÍTÉSE Az IPA-ban használják a tónus Mark.
U + 2053 SWUNG DASH Írásjel.
~ U + 223C TILDE KEZELŐ A matematikában használatos. Sorban. A vége nem ívelt annyira.
U + 223D FORDÍTOTT TILDE Egyes betűtípusoknál ez a tilde egyszerű tükörkép; mások kiterjesztik a hegyeket, hogy ᔕ-re vagy nyitottra hasonlítsanak .
U + 223F SZINUSZOS HULLÁM Az elektronikában a váltakozó áram jelzésére használják, egyenáram esetén a +, - vagy ⎓ helyett.
U + 2241 NEM TILDE
U + 2242 MINUS TILD
U + 2243 ASZIMTOTIKUSAN EGYENLŐ AZ
U + 2244 ASZIMTOTIKUSAN NEM EGYENLŐ AZ
U + 2245 HOZZÁVETŐLEGESEN, KÖRÜLBELÜL EGYENLŐ
U + 2246 Hozzávetőlegesen, DE VALÓBAN NEM EGYENLŐ AZ
U + 2247 SEM KÖZELÍTETŐEN SEM VALÓBAN NEM EGYENLŐ AZ
U + 2248 MAJDNEM EGYENLŐ AZ
U + 2249 MAJDNEM EGYENLŐ AZ
U + 224A MAJDNEM EGYENLŐ VAGY EGYENLŐ AZ
U + 224B HÁROMOS TILDE
U + 224C MINDEN EGYENLŐ
U+22CD FORDÍTOTT TILDE EGYENLŐ
U + 2368 APL FUNKCIONÁLIS SZIMBÓLUM TILD DIARÉZIS
U + 236B APL FUNKCIONÁLIS SZIMBÓLUM DEL TILD
U + 236D APL FUNKCIONÁLIS SZIMBÓLUM STÍLUS TILDE
U + 2371 APL FUNKCIONÁLIS SZIMBÓLUM LE CARET TILD
U + 2372 APL FUNKCIONÁLIS SZIMBÓLUM UP CARET TILD
U + 2972 TILDE OPERATOR JOBBRA IRÁNYÍL FENT
U + 2973 BALRA mutató NYÍL A TILDE KEZELŐ FELÜTT
U + 2974 JOBBRA IRÁNYÍLÓ NYÍL A TILDE KEZELŐ FELÜTT
U + 29E4 EGYENLŐ JEL ÉS ferdén PÁRHUZAMOS A FENTI TILDE-VEL
U + 2A24 PLUSZJELZÉS A FENTI TILDÁVAL
U + 2A26 PLUSZJELZÉS AZ ALÁBBI TILDE-VEL
U+2A6A TILDE KEZELŐ, FENTI PONTTAL
U+2A6B TILDE OPERATOR EMELKEDŐ PONTOKVAL
U + 2A73 EGYENLŐSÉGJEL A TILDE KEZELŐ FELÜTT
U+2AC7 A FENTI TILDE OPERATOR RÉSZE
U+2AC8 A FENTI TILDE KEZELŐ SZUPERHÁZA
U+2AF3 PÁRHUZAMOS A TILDE KEZELŐVEL
U + 2B41 VISSZA CSÍPÜLŐ KEZELŐ A BALRA VONATKOZÓ NYÍL FELÜTT
U + 2B47 FORDÍTÁSA TILTÁK MŰKÖDTETÉSE A JOBBRA IRÁNYÍL FENTI
U + 2B49 BALRA IRÁNYÍL FENTI TILTÁK KEZELŐ
U+2B4B BALRA mutató NYÍL FELÜL VISSZA FORGATOTT ILDE KEZELŐ
U+2B4C JOBBRA IRÁNYÍLÓ NYÍL FELÜL VISSZA FORGALMAZOTT TILA MŰKÖDŐ
U+2E1B CSÍPÉS GYŰRŰVEL FENT
U+2E1E CSÍPÉS PONTTAL FENT
U+2E1F CSÍPÉS ALUL PONTTAL
U+2E2F FÜGGŐLEGES TILDE
~ U + 301C WAVE DASH Használt Japán írásjelek.
U + 3030 WAVY DASH
◌︢ U+FE22 A DUPLÁBÓL BAL FÉL KOMBINÁLÁSA
◌︣ U+FE23 DUPLÁBÓL JOBB FÉL KOMBINÁLÁSA
◌︩ U+FE29 A TILDE BAL FÉL ALUL KOMBINÁLÁSA
◌︪ U+FE2A A CSÍPÉS JOBB FÉL ALÁBAN
U+FE4B HULLÁMOS FELVONAL
U+FE4F HULLÁMOS ALSÓ VONAL
~ U+FF5E TELJESSZÉLES CSILÉP Em széles. Sorban. A vége nem nagyon görbült.
  ~   U+E007E TAG TILD formázás címke irányító karakter.

Előre megkomponált karakterek

Számos karakter a Unicode-ban, tilde előre összeállított.

Unicode előre összeállított karakterek tilde diakritikussal
Levél Kódpont Név
U+1EB4 LATIN NAGYBETŰ A BREVE-VEL ÉS TILDÁVAL
egy U+1EB5 LATIN KIS BETŰ A BREVE-VEL ÉS TILDÁVAL
U+1EAA LATIN NAGYBETŰ A, KÖRKÖRVEL ÉS TILDEVEL
egy U+1EAB LATIN KIS BETŰ A, KÖRKÖRVEL ÉS TILTÁVAL
à U + 00C3 LATIN NAGYBETŰ A, TILDE
ã U + 00E3 LATIN KIS BETŰ A CSAPÁLLAL
U+1D6C LATIN KIS BETŰ BETŰ KÖZÉPES CSAPÁVAL
U+1D6D LATIN KIS D BETŰ KÖZÉPES CSILÉPÉVEL
U+1EC4 LATIN NAGYBETŰ E, KÖRKÖRVEL ÉS TILTÁVAL
az E U+1EC5 LATIN KIS E BETŰ KÖRKÖRVEL ÉS TILTÁVAL
U+1E1A LATIN NAGYBETŰ E BETŰ, ALÁ CSILLAPÉVEL
U+1E1B LATIN KIS E BETŰ, ALÁ CSAPÁVAL
U+1EBC LATIN NAGYBETŰ E, TILDE
az E U+1EBD LATIN KIS E BETŰ CSAPÁLLAL
U+1D6E LATIN KIS F BETŰ KÖZÉPES TISZTÉVEL
U+1E2C LATIN NAGYBETŰ I, ALÁBB CSILLAPÚ
U+1E2D LATIN KIS BETŰ I, ALUL CSAPÁLYÁVAL
Ĩ U + 0128 LATIN NAGYBETŰ I, TILDE
ĩ U + 0129 LATIN KIS BETŰ I, TILDE
U + 2C62 LATIN NAGYBETŰ L BETŰ KÖZÉPES TILDEVEL
ɫ U + 026B LATIN KIS BETŰ L, KÖZÉPES CSILLAPÉVEL
U+AB5E MÓDOSÍTÓ BETŰ KIS L, KÖZÉPES TILDEVEL
U+AB38 LATIN KIS L BETŰ DUPLÉS KÖZÉPES CSILÉPÉVEL
U+1DEC A LATIN KIS LETŰ BETŰ ÖSSZESÍTÉSE DUPLA KÖZÉPES TILDEVEL
U+1D6F LATIN KIS M BETŰ KÖZÉPSŐ TILASZTAL
U + 1D70 LATIN KIS BETŰ N, KÖZÉPES TILDEVEL
Ñ U + 00D1 LATIN NAGYBETŰ N, TILDEVEL
ñ U + 00F1 LATIN KIS N-BETŰ, TILDE
U+1ED6 LATIN NAGYBETŰ O, KÖRKÖRVEL ÉS TILDEVEL
O U+1ED7 LATIN KIS O BETŰ KÖRKÖRVEL ÉS TILTÁVAL
U+1EE0 LATIN NAGYBETŰ O, SZÜRŰVEL ÉS TILDÁVAL
O U+1EE1 LATIN KIS O BETŰ SZÜRTÖVEL ÉS TILÁBAL
U+1E4C LATIN NAGYBETŰ O, TILDE ÉS AKUT
U+1E4D LATIN KIS O BETŰ, TILDE ÉS AKUT
U+1E4E LATIN NAGYBETŰ O, TILDÁVAL ÉS DIARÉZISsel
U+1E4F LATIN KIS O BETŰ, TILDÁVAL ÉS DIARÉZISsel
Ȭ U + 022C LATIN NAGYBETŰ O, TILDE ÉS MAKRON
ȭ U + 022D LATIN KIS O BETŰ TILTÁVAL ÉS MAKRONVAL
Õ U + 00D5 LATIN NAGYBETŰ O, TILDE-VEL
õ U + 00F5 LATIN KIS O BETŰ, TILDEVEL
U + 1D71 LATIN KIS P BETŰ KÖZÉPES CSILLAPÉVEL
U + 1D73 LATIN KIS R-BETŰ, HALHORGÁVAL ÉS KÖZÉPES CSAPÁVAL
U + 1D72 LATIN KIS R-BETŰ KÖZÉPES CSILÉPÉVEL
U+AB68 A LATIN KIS BETŰ KÖZÉPSŐ CSILÉPÉVEL R-BE FORGATOTT
U + 1D74 LATIN KIS BETŰ S, KÖZÉPSŐ TILASZTAL
U + 1D75 LATIN KIS BETŰ T, KÖZÉPES TILDEVEL
U+1EEE LATIN NAGYBETŰ U, SZÜRŰVEL ÉS TILDÁVAL
u U+1EEF LATIN KIS BETŰ U, SZÜRŰVEL ÉS TILÁBAL
U + 1E78 LATIN NAGYBETŰ U, TILDE ÉS AKUT
U + 1E79 LATIN KIS BETŰ U, TILDE ÉS AKUT
U + 1E74 LATIN NAGYBETŰ U, ALÁBB CSILLAPÁVAL
U + 1E75 LATIN KIS BETŰ U, ALÁBB CSAPADÁVAL
Ũ U + 0168 LATIN NAGYBETŰ U, TILDE
ũ U + 0169 LATIN KIS BETŰ U, TILDE
U+1E7C LATIN NAGY V. BETŰ, TILDEVEL
U+1E7D LATIN KIS BETŰ V, TILDE
U+1EF8 LATIN NAGYBETŰ Y, TILDE
Y U+1EF9 LATIN KIS BETŰ Y, TILDE
U + 1D76 LATIN KIS BETŰ Z, KÖZÉPES CSILÉPTEL

Lásd még:

Megjegyzések

  1. ^ Számos többé-kevésbé elterjedt informális név használatos a tildára, amelyek általában leírják az alakzatot, beleértve mocorog, csikorgás(ok)és virágozzanak.
  2. ^ alternatív társulás ugyanarra kódpont
  3. ^ ISO A 646 (és az ASCII, amit tartalmaz) a 7 bites kódolás szabványa, mindössze 96 nyomtatható karaktert biztosít (és 32 vezérlő karakterek). Ez nem volt elegendő a nyugat-európai nyelvek igényeinek kielégítésére, ezért a szabvány bizonyosakat meghatároz kódpontok amelyek nemzeti változatban elérhetők. A 8 bites megjelenésévelkiterjesztett ASCII", ezt a problémát nagyrészt enyhítették, bár egészen addig nem oldották meg Unicode jött létre.
  4. ^ Lásd még: Légi idézetek.

Referenciák

  1. ^ "tilde". A Chambers szótár (9. kiadás). Chambers. 2003. ISBN 0-550-10105 5-.
  2. ^ "tilde". Az angol nyelv amerikai örökségszótára (5. kiadás). HarperCollins.
  3. ^ Martin, Charles Trice (1910). A lemeztolmács : az angol történelmi kéziratokban és feljegyzésekben használt rövidítések, latin szavak és nevek gyűjteménye (2. kiadás). London, előszó, 5. o
  4. ^ a b Mackenzie, Charles E. (1980). Kódolt karakterkészletek, történelem és fejlődés (PDF). A Rendszerprogramozási sorozat (1-as kiadás). Addison-Wesley Publishing Company, Inc. ISBN 978-0-201-14460-4. LCCN 77-90165. Archivált (PDF) az eredetiből 26. május 2016-én. Lekért Augusztus 25, 2019.
  5. ^ "Az új távíróábécével foglalkozó CCITT munkacsoport ülése". CCITT. 15. május 1963. Lásd a 3. bekezdést.
  6. ^ LL Griffin, elnök, X3.2 (29. november 1963.). "Memorandum az ASA X3.2 és a munkacsoportok tagjainak, helyetteseinek és tanácsadóinak". Amerikai Haditengerészeti Minisztérium. p. 8.
  7. ^ "Karakterelőzmények: megjegyzések néhány ASCII-kód pozícióhoz".
  8. ^ "Második ISO javaslattervezet | 6 és 6 bites karakterkódok az információfeldolgozáshoz". ISO. 1963. december. Lásd a 2. bekezdést
  9. ^ "Swung dash", WordNet (keresés) (3.0 kiadás)
  10. ^ "26 argumentos para seguir defendiendo la Ñ". Az ok. 11. január 2011. Lekért 31 január 2016.
  11. ^ AFP (18. november 2004.). "Batalla de la Ñ: Una aventura quijotesca para defender el alma de la lengua". Periódico ABC Paraguay. Lekért 31 január 2016.
  12. ^ spanyol szótár, Real Academia Española
  13. ^ a b c d e "Tilde". Wolfram/MathWorld. 3. november 2011. Lekért 11 november 2011.
  14. ^ a b c "Minden elemi matematika – matematikai szimbólumok szótár". Bymath. Archiválva innen Az eredeti A 2 május 2015. Lekért 25 szeptember 2014.
  15. ^ "Karaktertervezési szabványok – matematika". microsoft.
  16. ^ a b Quinn, Liam. "HTML 4.0 entitások szimbólumokhoz és görög betűkhöz". HTML segítség. Lekért 11 november 2011.
  17. ^ "Matek szimbólumok... A legértékesebbek és legfontosabbak: megközelítőleg egyenlő szimbólumok". Matematikai feladatok megoldása. 20. szeptember 2010. Lekért 11 november 2011.
  18. ^ a b Bernstein, József. "A ~Tilde~ rejtett nyelve". BuzzFeed News.
  19. ^ Jess Kimball Leslie (5. június 2017.). "Az Internet Tilde tökéletesen közvetít valamit, amit nem tudunk megmagyarázni". A vágás.
  20. ^ Ortografía de la lengua española. Madrid: Real Academia Española. 2010. p. 279. ISBN 978-84-670-3426-4.
  21. ^ "Lema en la RAE". Spanyol Királyi Akadémia. Lekért 10 október 2015.
  22. ^ Nestle, Eberhard (1888). Syrische Grammatik mit Litteratur, Chrestomathie und Glossar. Berlin: H. Reuther Verlagsbuchhandlung. .
  23. ^ Litván Szabványügyi Testület (LST), cikk-cakkos diakritikus javaslat
  24. ^ "Tilde definíció". lympho.org. A Linux információs projekt. 24. június 2005. Lekért 27 január 2020.
  25. ^ "Tilde használata valutával".
  26. ^ "1. függelék: Shift_JIS-2004 vs Unicode leképezési táblázat", JIS X 0213:2004, X 0213.
  27. ^ Shift-JIS Unicode-ra, Unicode.
  28. ^ "Windows 932_81". Microsoft. Lekért 30 július 2010.
  29. ^ a b CJK szimbólumok és írásjelek (Unicode 6.2) (PDF) (diagram), Unicode, archiválva innen Az eredeti (PDF) A 27 augusztus 2013.
  30. ^ Japán Nemzeti Bizottság ISO/TC97/SC2. ISO-IR-87: Japán grafikus karakterkészlet információcseréhez (PDF). ITSCJ/IPSJ.
  31. ^ Japán ipari szabványügyi bizottság. ISO-IR-233: Japán grafikus karakterkészlet információcseréhez, 1. sík (az ISO-IR 228 frissítése) (PDF). ITSCJ/IPSJ.
  32. ^ Fél- és teljesszélességű űrlapok (PDF) (diagram), Unicode.
  33. ^ a b Hiba javítása Unicode 8.0.0-ban, Unicode
  34. ^ "windows-949-2000 (A1 vezető bájt)". ICU bemutató – Converter Explorer. Nemzetközi komponensek a Unicode-hoz.
  35. ^ a b "Lead Byte A1-A2 (kódoldal: 949)". MSDN. Microsoft.
  36. ^ "ibm-1363_P110-1997 (A1 vezető bájt)". ICU bemutató – Converter Explorer. Nemzetközi komponensek a Unicode-hoz.
  37. ^ "euc-kr (A1 vezető bájt)". ICU bemutató – Converter Explorer. Nemzetközi komponensek a Unicode-hoz.
  38. ^ a b "Térkép (külső verzió) Mac OS koreai kódolásról Unicode 3.2-re és újabbra". Alma.
  39. ^ CJK szimbólumok és írásjelek (PDF) (diagram), Unicode
  40. ^ Komatsu, Hiroyuki, L2/14-198: Javaslat a WAVE_DASH (U+301C) mintakarakter-elrendezésének módosítására (PDF)
  41. ^ Shift_JIS-2004 (JIS X 0213:2004 1. függelék) vs Unicode leképezési táblázat, x0213.org
  42. ^ "Shift_JIS vizualizáció", Kódolási szabvány, WHATWG
  43. ^ Derbyshire, J (2004), Elsődleges megszállottság: Bernhard Riemann és a matematika legnagyobb megoldatlan problémája, New York: Pingvin.
  44. ^ "Tilde". Wolfram kutatás. Lekért Június 4 2018.
  45. ^ Choy, Stephen TL; Jesudason, Judith Packer; Lee, Peng Yee (1988). Proceedings of the Analysis Conference, Singapore 1986. Elsevier. ISBN 9780080872612.
  46. ^ Wallrapp (1994). "Rugalmas testmodellezés szabványosítása többtestű rendszerkódokban, I. rész: Szabványos bemeneti adatok meghatározása". Szerkezetek és gépek mechanikája. 22 (3): 283-304. két:10.1080 / 08905459408905214.
  47. ^ Valembois, RE; Fisette, P.; Samin, JC (1997). "Különböző technikák összehasonlítása a rugalmas gerendák modellezésére többtest dinamikában". Nemlineáris dinamika (12): 367-397. két:10.1023 / A: 1008204330035.
  48. ^ Collinge (2002) A nyelv enciklopédiája, 4.2.
  49. ^ Hayes, Bruce (2011). Bevezető Fonológia. John Wiley & Sons. 87–88. ISBN 9781444360134.
  50. ^ Buring, Daniel (2016). Intonáció és jelentés. Oxford University Press. 36–41. két:10.1093/acprof:oso/9780199226269.003.0003. ISBN 978-0-19-922627-6.
  51. ^ "Tilde bővítés", C Könyvtári kézikönyv, A GNU projekt, lekért 4 július 2010.
  52. ^ "Module mod_userdir", HTTP szerver dokumentáció (2.0-s verzió, szerk.), The Apache Foundation, lekért 4 július 2010.
  53. ^ Berners-Lee, T.; Fielding, R.; Masinter, L. (2005), RFC 3986, IETF, két:10.17487/RFC3986.
  54. ^ "MySQL :: Reference Manual :: Bitfüggvények és operátorok". dev.mysql.com. Lekért December 20 2019.
  55. ^ "A Groovy programozási nyelv - Operátorok".
  56. ^ Groovy reguláris kifejezés felhasználói kézikönyv, Code haus, archiválva innen Az eredeti A 26 július 2010, lekért 11 november 2010.
  57. ^ Groovy RegExp GYIK, Code haus, archiválva innen Az eredeti A 11 július 2010, lekért 11 november 2010.
  58. ^ "Típusú családok", Haskell Wiki.
  59. ^ "Lazy pattern match - HaskellWiki".
  60. ^ "CLHS: 22.3 szakasz". Lispworks.com. 11. április 2005. Lekért 30 július 2010.
  61. ^ Az R referencia index
  62. ^ Emacs kézikönyv
  63. ^ "Az internetes zsonglőr adatbázis". Archivált Az eredeti A 28 július 2005. Lekért 6 november 2009.