Ebben a cikkben a Tengerszem témáját különböző nézőpontokból és szögekből vizsgáljuk meg azzal a céllal, hogy átfogó és teljes képet adjunk az olvasónak erről a ma oly aktuális témáról. Elemezzük hatását a mindennapi élet különböző területein, valamint globális szintű következményeit. Kimerítő elemzéssel igyekszünk feltárni annak okait, következményeit és lehetséges megoldásait, releváns adatokkal és érveinket alátámasztó tudományos bizonyítékokkal. Hasonlóképpen a terület szakértőinek véleményére fogunk támaszkodni, hogy gazdagítsuk a vitát, és átfogó és gazdagító jövőképet kínáljunk a Tengerszem-ről. Olvasson tovább, hogy mélyebben elmélyítse ezt a lenyűgöző témát!
A tengerszem valamely hegységben kialakult, általában kis édesvizű tó. A tengerhez nincs köze, legfeljebb annak tiszta vize és emiatt gyakorta kék színe miatt mutat rokonságot vele. Az elnevezés a Magas-Tátra lengyel oldalán található Halas-tó lengyel nevéből (Morskie Oko) származik, annak tükörfordítása magyarul.
A holocénben alakult ki, amikor a felmelegedés hatására a gleccserek visszahúzódtak. Nyomukban a kárfülkékben és a végmorénák mögött összegyűlt a víz: ezek a negatív felszínformák lettek a tengerszemek medrei.
Ezek a tavak nagyon fontos turisztikai célpontok és üdülőhelyek.
A hegyi falvak fontos ivóvíz ellátói a tengerszemek.
Az egykori gleccserek kárfülkéit Európában az Alpokban, a Pireneusokban és a Kárpátok magashegységi részein, főleg a Magas-Tátrában és a Déli-Kárpátokban töltik ki tengerszemek. A Balkán-félszigeten a hóhatár közeléig emelkedő Rilában és Pirinben is gyakoriak az ilyen kártavak.