Ebben a cikkben a Szinnyei Júlia-emlékdíj kérdésével foglalkozunk, amely rendkívül fontos a társadalom különböző területein. A Szinnyei Júlia-emlékdíj már évek óta a kutatás és érdeklődés tárgya, és relevanciája ma is érvényes. A történelem során a Szinnyei Júlia-emlékdíj döntő szerepet játszott az emberek életében, akár személyes, akár szakmai, akár tudományos szinten. Ezzel a cikkel igyekszünk elmélyíteni a Szinnyei Júlia-emlékdíj ismereteit és megértését, feltárva annak különböző oldalait és lehetséges következményeit a modern társadalomban. Részletes és kimerítő elemzéssel igyekszünk megvilágítani a Szinnyei Júlia-emlékdíj-hez kapcsolódó fontos szempontokat, hogy átfogó és gazdagító képet nyújtsunk az olvasónak.
A Szinnyei Júlia-emlékdíj vagy Jelenkor-nívódíj - az alapító okirat szerint - „a Jelenkor előző évfolyamában megjelent legjobb írásért” jár, évente egy alkalommal. 1988-ban Benedek Mihály (Benedek Elek dédunokája és Szinnyei Júlia könyveinek a szerkesztője) alapította Szinnyei Júlia rá hagyott örökségéből. Az alapítási nevén 1989-től 2005-ig adták át a díjat.
1988-ban alapította Benedek Mihály, Szinnyei Júlia könyveinek szerkesztője Szépirodalmi Kiadóban, a Pécsett induló írónő végrendeletében őrá hagyott hagyatékrészéből. 1989–2005 között minden évben a megelőző évfolyam legjobb Jelenkor-publikációjáért, kuratóriumi döntés alapján ítélték oda.
A kuratórium tagjai: Ágoston Zoltán, Bertók László, Méhes Károly, Molnár G. Judit és Takáts József voltak.
Az emlékdíj tőkéjének elfogytával 2006-ban átkeresztelték Jelenkor-nívódíj-ra és a Jelenkor folyóirat új támogatói formában őrizte meg az elismerés hagyományát. Ekkor ketten kapták meg a kuratórium döntése alapján: egy szépíró és egy értekező szerző.
Az átadásra a folyóirat szerkesztőségének is otthont adó pécsi Művészetek és Irodalom Házában került sor minden év júniusában.
Szinnyei Júlia-emlékdíj
Jelenkor-nívódíj