Szilágyi Ida

Ebben a cikkben a Szilágyi Ida lenyűgöző világát fogjuk felfedezni, amely téma az idők során sok ember figyelmét felkeltette. Az eredetétől a legújabb kutatásokig és trendekig elmerülünk a Szilágyi Ida és mindent, amit magában foglal, részletes elemzésében. Ezeken az oldalakon a Szilágyi Ida-hez kapcsolódó számos oldalt és perspektívát, valamint a terület szakértőinek véleményét és tapasztalatait fedezhetjük fel. Foglalkozni fogunk a társadalomra gyakorolt ​​hatásával, a jövőre vonatkozó lehetséges következményeivel és a tanulmányból levezethető lehetséges gyakorlati alkalmazási lehetőségekkel. Készüljön fel egy izgalmas felfedezőútra a Szilágyi Ida-ről és mindenről, ami körülveszi.

Szilágyi Ida
Született1922. március 24.
Gömörsid
Meghalt1999. december 13. (77 évesen)
Fülek
Stílusarealista

Szilágyi Ida (Gömörsíd, 1922. március 24.Fülek, 1999. december 13.) szlovákiai magyar festőművész, tanár.

Élete

Felvidéken, a Gömör és Kishont vármegyei Gömörsíden született 1922. március 24-én, Szilágyi Andor kántortanító-iskolaigazgató és Rőczey Margit – szintén remekül rajzoló – tanítónő ötödik, legkisebb gyermekeként.

Az elemi iskolát szülőfalujában, szülei irányításával végezte, népiskolai tanítói képesítését a Szent Orsolya-rend pozsonyi, majd a Felvidék visszatérte után, a kisvárdai tanítóképző intézetében szerezte. A szovjet front megérkezéséig Szőnyi István növendékeként és Burghardt Rezső kurzusán, Budapesten tanult. Ezután szülőföldjére visszatérve, levelező tagozaton megszerezte a rajz–matematika tanári diplomát, majd a Pozsonyi Képzőművészeti Főiskolán végzett.

Közben végig Füleken, a művészeti iskola elődjében tanított, másodiktól a kilencedik osztályig rajzot és matematikát. Tanítványai Losoncon, az aszfaltrajz-versenyen első helyezést értek el. (Prágában végzett Ferenc bátyja, katolikus létére, a Budapesti Zsidó Hitközség Amerikai úti Szeretetkórháza megbecsült orvosa volt. Valéria nővére szintén a füleki alapiskolában tanított, tanári és aktív gyermek-színjátszóköri munkájáért miniszteri kitüntetést is kapott. Tibor bátyja a budapesti Magyar Királyi Pázmány Péter Tudományegyetem orvoskarát elvégezte, de származása miatt nem doktorálhatott.)

Növendékei közül többen művészi- vagy rajztudást igénylő műszaki pályára kerültek. Így például Szvorák Katalin, aki a keze alatt rajzversenyt nyert, majd egy ideig szintén az alapiskolában tanított, Magyarországra áttelepült, népi énekművész lett. Takács Péter Besztercebányán képzőművészet–orosz szakot végzett. Valkó Mária keramikus-tervezőként működött a losonctamási kerámiagyárban.

Férjhez sohasem ment. Saját műveit jórészt elajándékozta, csak néhány festményt, rajzot, tanulmányt tartott meg magának.

1999. december 13-án, Füleken hunyt el, szülőfalujában a családi sírban nyugszik.

Ars poeticája

„Igyekeztem a gyermekekkel a rajzolás-festésen kívül megismertetni egyéb kézműves technikákat: a makramét, linómetszést, fafaragást is, hogy érezzék, milyen ügyesen tudják a szépet saját maguk is létrehozni…” (idézet a nyugalomba vonulásakor készült rádióriportból, 1977-ből)

Források

  • Rádióriport, nyugalomba vonulása alkalmából, 1977. július