Mai cikkünkben a Szent Szinódus izgalmas világába fogunk beleásni. Legyen szó a Szent Szinódus történetéről, a mai társadalomra gyakorolt hatásairól, a Szent Szinódus-hez kapcsolódó technológiai fejlődésről vagy bármely más releváns vonatkozásról, ez a téma kétségtelenül általános érdeklődésre tart számot. Ezért a következő sorokban elmélyülünk annak eredetében, fejlődésében és a Szent Szinódus manapság betöltött szerepében. Ezenkívül különböző nézőpontokat és véleményeket fogunk feltárni a Szent Szinódus-ről, azzal a céllal, hogy holisztikus és gazdagító jövőképet nyújtsunk a témában. Készüljön fel, hogy elmerüljön egy informatív utazásban a Szent Szinódus-ről!
A Szent Szinódus az ortodox és keleti katolikus egyházakban a vallási hierarchia csúcsán álló intézmény. Számos egyházban a pátriárkát a Szent Szinódus, a püspökök egy csoportja választja meg.
A Szent Szinódus volt az orosz ortodox egyház vezetőségének megjelölése Oroszországban. Ezt I. Péter orosz cár vezette be 1722-ben az általa megszüntetett Moszkvai Pátriárkátus helyett. Ezen szinódust az 1917-es októberi orosz forradalom idején megszüntették és helyette újra patriarchátus jött létre, természetesen bármiféle hatalom nélkül.
Ma a Szent Szinódus az orosz ortodox egyházban és más ortodox egyházakban egyfajta döntéshozó kormányzati szerv. Az orosz ortodox szinódus hatáskörébe tartozik többek között a Moszkvai Pátriárkátus valamint 13 másik püspökség. Ezek közül 7 állandó tagja a szinódusnak a másik hat pedig részben.
Ez a neve az örmény apostoli ortodox egyház vezető szervének is.
A szerb ortodox egyházat egy öttagú Szent Szinódus irányítja.[1]
A román ortodox egyház Szent Szinódusa az egyházat érintő minden kérdésben a legfőbb hatóság.
A Szent Szinódus egy állandó grémium, amely a Keleti katolikus egyházak legfőbb orgánuma.
Az alexandriai kopt ortodox egyház Szent Szinódusa az egyház legfelsőbb hatósága, amely az egyház szervezetére, hitére, szolgálati rendjére vonatkozó szabályokat és előírásokat fogalmazza meg.[2] A szinódus elnöke az alexandriai pápa, (2023-ban II. Teodor), tagjai pedig az egyház metropolitái, püspökei.
Ez a neve a grúz bizánci katolikus egyház vezető szervének is.