Szalamandrafélék

Szalamandrafélék
Vörösfoltos keleti gőte (Notophthalmus viridescens viridescens)Vörösfoltos keleti gőte
(Notophthalmus viridescens viridescens)
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztály: Kétéltűek (Amphibia)
Rend: Farkos kétéltűek (Caudata)
Alrend: Salamandroidea
Család: Szalamandrafélék (Salamandridae)
Goldfuss, 1820
Hivatkozások
WikifajokWikifajok

A Wikifajok tartalmaz Szalamandrafélék témájú rendszertani információt.

CommonsCommons

A Wikimédia Commons tartalmaz Szalamandrafélék témájú kategóriát.

Foltos szalamandra (Salamandra salamandra) Alpesi szalamandra (Salamandra atra) Bordás gőte (Pleurodeles waltl) Alpesi gőte (Ichthyosaura alpestris) Pireneusi gőte (Calotriton asper) Kínai tűzhasú gőte (Hypselotriton orientalis) Hongkongi szemölcsösgőte (Paramesotriton hongkongensis)

A szalamandrafélék (Salamandridae) a kétéltűek (Amphibia) osztályába és a farkos kétéltűek (Caudata) rendjébe tartozó család.
22 nem és 93 faj tartozik a családba.

Megjelenés

Elterjedés, élőhely

Fajaik döntő többsége Európa nagy részén, Észak-Afrikában, Nyugat-Ázsiában, a Közel-Keleten, valamint a Távol-Keleten honos, két nemük (Notophthalmus és Taricha) viszont Észak-Amerikában fordul elő.

Sokféle élőhelyen megtalálhatók, de mint minden más kétéltű, igénylik a nedves környezetet, legtöbbjük ezen felül a szaporodáshoz szükséges kisvizeket is.

Életmód

Mivel nagy és változatos családról van szó, az ide tartozó fajok életmódjáról nehéz egységes képet adni, lehetséges viszont néhány alapvető kategóriába besorolni őket. Alapvetően háromféle ilyen csoport különíthető el (ezek között azonban mindenféle átmenet előfordulhat):

Szaporodás

Változatos életmódjukból adódóan szaporodásukról sem lehet egységesen beszélni, egyetlen közös vonásuk talán a Salamandroidea alrendre általánosan jellemző belső megtermékenyítés. Nászidőszakuk általában az év valamely nedvesebb időszakára esik, kontinentális éghajlaton általában tavasszal, monszun klímán pedig leggyakrabban az esős évszakban, de vannak fajok, melyeknél nincs ennyire évszakhoz kötve. Legtöbbjük a szaporodáshoz kisebb álló- vagy lassú folyású vizeket keres fel, melyekhez sokszor nagy távolságokat kénytelenek megtenni (hacsak nem ott élnek egész évben).

A hímivarsejtek átadását egyszerűbb vagy kifinomultabb nászjáték előzi meg, ez lehet násztánc vagy közvetlen testi kontaktussal járó amplexus.

A násztánc lényege az, hogy a hím, miután észrevette a nőstényt, odamegy hozzá, és a fajra jellemző testhelyzetben farkával feromonokat legyez feléje egészen addig, amíg a nőstény hajlandóságot nem mutat. Ha igen, elkezdi követni a hímet, amely elfordul tőle és lassan elindul. A nőstény orrával megérinti a hím kloákáját, melynek hatására az az aljzatra kis nyálkakúpot rak le, aminek a tetejére helyezi a spermiumokat tartalmazó spermatofórát. A hím tovább lépked előre, a nőstény pedig követi egészen addig, amíg a spermatofórát kloákájával fel tudja venni.

Az amplexus során a hím általában a végtagjaival fogva tartja a nőstényt egészen addig, amíg az hajlandóságot nem mutat a párzásra, a spermatofóra átadásának módja viszont hasonló a násztáncot járó fajokéhoz. A családon belül három típusa különíthető el:

A legtöbb faj nősténye nem sokkal (néhány óra-néhány nap) a spermatofóra felvételét követően lerakja petéit. Általában egyesével helyezik el őket, sok faj növényi részeket hajt félbe köréjük, melyet a pete kocsonyás burka tart össze. Ez védelmet jelent sok ragadozóval szemben, mivel a petét így nehezebb észrevenni, és hozzáférni sem olyan könnyű. A tüskés gőték és bizonyos krokodilgőték a szárazföldön, vízközelbe petéznek, a kikelő lárvákat az áradások sodorják a vízbe. A Salamandrinae alcsalád nagy részénél azonban álelevenszülés vagy valódi elevenszülés figyelhető meg. Előbbi esetben az összes pete megtermékenyül és a nőstény sok kisebb vízi életmódú lárvát hoz világra, utóbbinál viszont petevezetékenként általában csak egy-egy darab, a többi táplálékul szolgál a fejlődő lárváknak. Ez esetben rendszerint kettő, teljesen átalakult fiatal születik.

Az ivarérett kort fajtól függően általában 2-4 év alatt érik el.

Rendszerezés

A családba az alábbi alcsaládok, nemek és fajok tartoznak.

Bordásgőte-formák (Pleurodelinae)

A bordásgőte-formák (Pleurodelinae) alcsaládba az alábbi nemek és fajok tartoznak:

Szalamandraformák (Salamandrinae)

A szalamandraformák (Salamandrinae) alcsaládba az alábbi 4 nem és 15 faj tartozik:

Pápaszemesszalamandra-formák (Salamandrininae)

A pápaszemesszalamandra-formák (Salamandrininae) alcsaládba az alábbi 1 nem és 2 faj tartozik:

Kladogram

   Salamandridae   
   Salamandrininae   

Salamandrina



 
   Salamandrinae   
   Salamandrini   

Salamandra



Lyciasalamandra



   Chioglossini   

Chioglossa



Mertensiella






   Pleurodelinae   
   Pleurodelini   

Pleurodeles


 

Echinotriton



Tylototriton




   Molgini   
   Tarichina   

Notophthalmus



Taricha



   Molgina   
   Euproctita   

Euproctus


 
   Molgita   
 

Ichthyosaura



Lissotriton



 
 

Calotriton



Triturus



 

Neurergus



Ommatotriton





   Cynopita   

Hypselotriton


 

Cynops


 
 

Laotriton



Paramesotriton




Pachytriton












Források